Objawy, które wskazują, że będzie to ciąża bliźniacza

Ciąża jest zawsze niezwykłym przeżyciem nie tylko dla przyszłej mamy, ale i dla wszystkich domowników. Rozpoczynają się przygotowania do przyjęcia nowego członka rodziny. I choć większość jest gotowa na maluszka w domu, to już z ciążą bliźniaczą może być różnie – mogą pojawić się szczególnego typu wątpliwości i obawy. Mimo wielkich chęci, nie zawsze jesteśmy gotowi na tak dużą odpowiedzialność , dlatego lepiej wiedzieć wcześniej, co nas czeka, gdy jednego dnia rodzi się dwójka dzieci i odpowiednio się do tego przygotować. Rodzi się pytanie, jak rozpoznać, czy akurat ta ciąża jest ciążą bliźniaczą? Jakie jest prawdopodobieństwo, że zostaniemy podwójnymi rodzicami i jak objawia się ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza – czyli będziemy podwójnymi rodzicami

Ciąża bliźniacza w Polsce zdarza się raz na 80 ciąż. Ich liczba w zasadzie utrzymuje się na stałym poziomie, choć zauważono niewielki wzrost związany z coraz częściej stosowaną terapią leczenia niepłodności.

Bliźnięta jednojajowe wyglądają niemal identycznie, powstają gdy z zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwie części.  Płody mają jedno łożysko, ale dwa worki owodniowe. Natomiast bliźnięta dwujajowe znacznie różnią się od siebie, zapłodnienie odbywa się z dwóch komórek jajowych, dwoma różnymi plemnikami (może zdarzyć się, że przez dwóch różnych ojców).

Bliźnięta dwujajowe mają dwa łożyska, dwa worki owodniowe, mogą mieć inną płeć.

Ciąża bliźniacza – przyczyny

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co przyczynia się do powstania ciąży bliźniaczej. Jednak istnieje grupa kobiet, które są bardziej podatne na ciążę bliźniaczą. W dużej mierze znaczenie mają geny dziedziczone przez naszych przodków.

Zwiększoną skłonność do ciąż bliźniaczych wykazują kobiety, które w swoich rodzinach spotykały się z ciążą mnogą. Geny ojca raczej nie mają tutaj znaczenia. Zazwyczaj geny bliźniacze pojawiają się w co drugim pokoleniu przechodząc z babci na wnuczkę – co jednak nie zawsze musi świadczyć o ciąży mnogiej.

ciąża bliźniacza

Wiele badań potwierdza, iż kobiety zachodzące w ciążę między 30 a 40 rokiem życia są bardziej podatne na urodzenie bliźniąt. Jest to związane z hormonami, za pomocą których komórki jajowe są bardziej dojrzałe i uwalniane w większej licznie w jednym cyklu.

Wspomaganie płodności różnego rodzaju terapiami hormonalnymi ma również wpływ na powstanie ciąży bliźniaczej. Podczas takiej terapii jajniki są zmuszane do intensywnej pracy, co sprawia, że jest uwalnianych kilka komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Dużą szansę na bliźnięta mają kobiety zapładniane metodą in vitro. Podczas zabiegu w macicy umieszcza się kilka komórek jajowych, co zwiększa prawdopodobieństwo na zapłodnienie ich większej ilości.

Prawdopodobieństwo powstania ciąży bliźniaczej warunkują także inne czynniki :

 • liczne wcześniejsze ciąże,
 • ciąże bliźniacze w przeszłości,
 • przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
 • otyłość i wysoki wzrost,
 • dwie owulacje w ciągu jednego cyklu.

Ciąża bliźniacza – objawy

Początki każdej ciąży bywają różne. Jedne mamy czują się bardzo dobrze, inne cierpią na różne dolegliwości. Jeśli chodzi o ciążę bliźniaczą, należy spodziewać się objawów ze zdwojoną siłą. Jednak każda ciąża przebiega inaczej i jest zależna od wielu czynników, dlatego nie ma mowy o regule.

Występuje kilka symptomów, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą. Najczęstsze objawy ciąży bliźniaczej i predyspozycje, które mogą zwiększać jej prawdopodobieństwo to:

 • predyspozycje, a w szczególności kilka na raz, które dają duże prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży bliźniaczej
 • widoczność ciąży w pierwszych tygodniach (10 – 15 tydzień ciąży), brzuszek uwypukla się,
 • dość gwałtowne przybieranie na wadze,
 • silne swędzenie skóry i duża ilość rozstępów,
 • wczesne wykrycie ruchów dziecka (nawet w 12 tygodniu),
 • odczuwanie intensywnych ruchów dziecka w różnych częściach brzucha jednocześnie,
 • silniejsze objawy typowe dla ciąży: zgaga, wymioty, nudności, zmęczenie, bezsenność
 • skurcze a nawet bolesność macicy spowodowane nadmiernym rozrastaniem się,
 • w późniejszych miesiącach ciąży mogą pojawiać się żylaki, hemoroidy, silne bóle kręgosłupa, trudności z poruszaniem się, z wykonywaniem podstawowych czynności a nawet problemy z oddychaniem czy trawieniem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Paweł Paweł

  Silne swędzenie skóry nie jest normalnym objawem – może świadczyć o cholestazie. Przechodziliśmy przez to przy bliźniakach i skończyło się na miesięcznym pobycie w szpitalu.

 2. anka anka

  Byłam bardzo zaskoczona informacją, że beda blizniaki, prawde mowiac poplakalam sie…z przerazenia, ale chlopcy maja juz rok i po malu zaczynam odcinac kupony tego ogromnego wysilku. pozdrawiam wszystkich rodzicow

  • Bartek z rodzinawpraktyce.pl Bartek z rodzinawpraktyce.pl

   Nie ma co płakać. Miłość się nie dzieli, tylko mnoży, a im bliźniaki starsze – tym łatwiej. Wiem co mówię, moi chłopcy mają już 4 lata ;-)

 3. Katarzyna Katarzyna

  Na wieść o ciąży zamorowalo mnie……później partera. A w 13 tc po usg i informacji lekarza „oo…..dwojeczka :)poszukajmy trzeciego może gdzieś się schował;-) ” szok…..a partner „co żeś narobila ???!!!! ” kolejny szok dla mnie……:) ale teraz to szaleństwo dwóch chłopaków naszych kochanych.

 4. Aleksandra Aleksandra

  Test zaraz po zrobieniu podpisałam Emotikon smile Koleżanka powiedziała mi, żebym nie leciała z nim tak szybko do lekarza, bo i tak książeczkę założy po 8 tyg. Więc siedziałam w domu… Oglądałam wózki, piękne w stylu retro Emotikon heart taki mi się marzył :) No cóż… los lubi byc przewrotny i czasem te nasze plany nijak mają się do rzeczywistości :) Już na pierwszym usg dowiedzieliśmy się że to bliźniaki ( marzenia o wózku przepadły :) Ja śmiałam się głośno, mąż stał jak zaczarowany :) I nikt nie mogl uwierzyć! :) Niesamowite rownież było to, że wieczór przed pierwszą wizytą u lekarza, mama wróżyła mi z obrączki :) Wywróżyła ze bede miała dwoje dzieci, pierwsza bedzie dziewczynka a drugi chłopiec :) Na koniec zażartowała „a moze beda blizniaki?:D Imiona dwa miałam wybrane, trzeba było szukać jeszcze dwóch, bo nie wiadomo jaki „zestaw” sie trafi. Dobraliśmy Łucję i Bernarda :) A na pierwszych prenatalnych, po stoczeniu małej wojny z mężem ( bo nie chciałam do końca znac płci) a pan doktor juz był pewien, okazało się, że to dziewczynka i chłopiec :) Wiec zostały imiona z testu a najzabawniejsze jest to, że córka urodziła sie pierwsza, minutę po niej syn :) Wróżba mamy się spełniła :D Cudowne wspomnienia!!! Wyjątkowe!!!

 5. Kasia Kasia

  Ja sie dowiedzialam przy drugim usg. Pierwsze- lekarz powiedzial ze wielkosc i ksztalt pecherzyka plodowego sa nieprawidlowe i dal mi leki podtrzymujace. Przed druga wizyta czulam szczyt macicy bardzo wysoko jak na ten etap ciazy. Powiedzialam o tym lekarzowi, usg pokazalo 2serduszka- szok byl ogromny, rozplakalam sie i cala zaryczana dotarlam do domu. Rodzina przerazila sie ze cos nie tak jak mnie zobaczyli cala we lzach… Szok ogromny