Nie ma 100% pewnej metody antykoncepcyjnej. Gwarancji nie daje żaden z producentów środków antykoncepcyjnych. Teoretycznie każdy o tym wie, zna ryzyko i podejmuje je świadomie. Jednak gdy dochodzi do zapłodnienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, pojawia się szok i zapytanie – jak to możliwe? Okazuje się, że fora internetowe aż roją się od wpisów – „zażywałam tabletki i zaszłam”...Eksperci potwierdzają – aż 65% wpadek to efekt błędu ludzkiego przy stosowaniu antykoncepcji, a nie całkowity jej brak. Inaczej – można zażywać antykoncepcję hormonalną i zajść w ciążę. Kiedy to możliwe? Przeczytaj ciąża a tabletki antykoncepcyjne – wszystko w tym temacie.
Ciąża a tabletki antykoncepcyjne – czy to możliwe?
Statystyki pokazują, że aż 21% „wpadek” zdarza się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. U 61% z nich schemat stosowania nie został zachowany. 47% z tej grupy zapomniało wziąć jedną tabletkę w trakcie cyklu, a 21% dwóch.
Czasami zdarza się, że nie doszło do pominięcia żadnej tabletki, ale skuteczność hormonów zostało zmniejszona z powodu stosowania antybiotyków (odpowiada za ponad 20% nieplanowanych ciąż), za sprawą chorób połączonych z wymiotami czy biegunką (odpowiada za 9% nieplanowanych ciąż). Poza tym skuteczność tabletek antykoncepcyjnych obniżają leki przeciwpadaczkowe, przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze i przeciwwirusowe a nawet niektóre typy ziół.
Wniosek jest jeden – tylko prawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych i dodatkowe zabezpieczenie w okresach wątpliwych (np. w trakcie antybiotykoterapii) może być skuteczne. Jeśli o pewnych zasadach się zapomni, ciąża w trakcie zażywania hormonów jest jak najbardziej możliwa.
Ciąża a tabletki antykoncepcyjne – pierwsze objawy
Jeśli po skończeniu opakowaniu tabletek, nie dochodzi do krwawienia z odstawienia, należy zrobić test ciążowy. Nie przyjmuje się kolejnej tabletki, tylko sprawdza, czy nie doszło do zapłodnienia. To bardzo ważne! Trzeba być pewnym braku ciąży przed rozpoczęciem kolejnego opakowania tabletek.
Pierwsze objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się później. Zalicza się do nich: senność, apatię, drażliwość, tkliwość piersi, zmiany w wyglądzie biustu. Przeczytaj o pierwszych objawach ciąży.
Ryzyko zażywania tabletek hormonalnych w trakcie ciąży
Jeśli kobieta nadal, mimo ciąży (zazwyczaj nie ma świadomości, że jest w ciąży), zażywa hormony, może dojść do poronienia, niektóre źródła wskazują również na ryzyko powstania poważnych wad wrodzonych.
W literaturze medycznej nie ma pełnych, jednoznacznych odpowiedzi na ten temat. Zalecenie jednak jest takie, by w razie podejrzenia ciąży od razu odstawić tabletki, wykonać test ciążowy (korzystając z testu paskowegodostępnego w każdej aptece bez recepty lub oznaczając poziom HCG). Nie ma sensu ryzykować ewentualnego kontynuowania przyjmowania hormonów.
Komentarze