Ciąża a okres – czy możesz mieć okres i być w ciąży?

Wiele kobiet ma problem, który można byłoby streścić w dwóch słowach „ciąża a okres”. No bo tak – teoretycznie jedno z drugim się wyklucza, a w praktyce fora internetowe aż pękają w szwach od historii pań, które miały miesiączkę w ciąży. Spora grupa dałaby sobie głowę uciąć za prawdziwość tego stwierdzenia. Czyli jest to możliwe….Tylko jakim cudem? Jak to jest z tym okresem – czy on nie miał być sygnałem, że do ciąży jednak nie doszło? Okazuje się, że odpowiedź jest prostsza niż nam się wydaje.

Ciąża a okres – to niemożliwe

Rozwiązanie zagadki jest proste. W ciąży nie dochodzi do złuszczenia nabłonka macicy. Z jednego prostego powodu – ten nabłonek jest potrzebny dziecko do rozwoju. Gdy dochodzi do zapłodnienia, zarodek wczepia się w ściany macicy i tam wzrasta. Macica się powiększa i od tej pory przyszła mama może zapomnieć o miesiączce.

I analogicznie. Cykliczne występowanie krwawień miesięcznych wysyła do kobiety prostą informację – ciąży nie ma.

ciąża a okres

Skąd zatem informacje o okresie w ciąży?

Nieporozumienia wynikają z tego, że w ciąży może dojść do krwawienia, zwłaszcza na początku rozwoju zarodka. Jednak nie będzie to krwawienie miesięczne. Mechanizm jego powstawania jest inny.

W okresie, w którym normalnie powinna wystąpić miesiączka, może dojść do plamienia implantacyjnego, który jest wczesnym objawem ciąży, wskazującym na zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy.

Jak zatem rozróżnić krwawienie miesięczne od plamienia implantacyjnego?

Podstawowa różnica to intensywność krwawienia. Miesiączka wymusza używanie podpasek, trwa co najmniej kilka dni, początkowo jest intensywniejsza, potem obfitość krwawienia jest mniejsza. Natomiast plamienie spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka co do zasady jest skromne, niewielkie i szybko mija. Kobieta, która go doświadcza może nosić wkładki higieniczne i to wystarcza.

Czasami plamienie implantacyjne może zmylić kobietę, zwłaszcza młodą, będącą pierwszy raz w ciąży. Może przypominać miesiączkę. Od razu dla jego opisania określa się takich słów jak „skąpa”, „dziwna”, „słaba”, czyli już na samym wstępie można się zorientować, że coś jednak jest nie tak.

Dlatego jeśli w czasie, w którym powinna wystąpić menstruacja dochodzi do plamienia, może być to objaw ciąży. Jeśli „miesiączka” jest skąpa lub inna niż dotychczas, warto wykonać test ciążowy, by mieć pewność.

Przeczytaj: normalny okres w ciąży – czy to jest możliwe?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.