Narodziny dziecka i pierwsze miesiące życia maluszka to niezwykle intensywny czas dla obojga rodziców. Duże zmęczenie, niewyspanie i konieczność ciągłego opiekowania się pociechą często doprowadzają do frustracji, zdenerwowania oraz zderzenia się z szarą rzeczywistością. Wiele par zaczyna się wtedy regularnie kłócić, a codzienne rozmowy pełne są wzajemnych pretensji, co nierzadko doprowadza do poważnego kryzysu w związku. Jakie są najczęstsze przyczyny kłótni pomiędzy rodzicami po narodzinach dziecka i jak ich uniknąć? Co zrobić, jeśli pojawiają się ciągłe kłótnie po narodzinach dziecka?
Narodziny dziecka a kryzys w związku
Wielu przyszłych rodziców jeszcze przed przyjściem na świat maleństwa wyobraża sobie wspólne życie jaką istną sielankę. Niestety po urodzeniu dziecka rzeczywistość okazuje się jednak całkiem inna.
Nieprzespane noce, ciągłe zmęczenie, nowe obowiązki, mniej czasu na bliskość i wzajemne zainteresowanie sprawiają, że partnerzy stopniowo oddalają się od siebie. Według badań przeprowadzonych przez socjologa E.E. LeMastersa, aż 83% par boryka się z umiarkowanym bądź ciężkim kryzysem w związku po narodzinach dziecka. Wyczerpanie fizyczne i psychiczne spowodowane
wejściem w nowe role społeczne przeważnie doprowadza do rozdrażnienia oraz zdenerwowania, co zmniejsza naszą tolerancję na zachowanie drugiej osoby. Wtedy o wiele łatwiej o złość, wyrzuty czy wypowiedzenie raniących słów względem partnera. To powszechny problem, z którym jednak można sobie skutecznie poradzić.
Najczęstsze przyczyny kłótni po narodzinach dziecka
Chociaż powodów do kłótni młodzi rodzice mogą mieć wiele, to jednak istnieje kilka konkretnych przyczyn, które najczęściej przekładają się na kryzys w związku. Wśród nich wymienia się:
- brak snu, zmęczenie i stres – kłótnie pomiędzy partnerami mogą wynikać wyłącznie z ciągłego zmęczenia i braku snu rodziców, którzy po przyjściu na świat maleństwa nie mają czasu na porządny odpoczynek;
- więź matki z dzieckiem – kobieta jest z niemowlęciem od samego początku, nosi je w sobie, rodzi, a potem spędza z nim czas w szpitalu. Rola ojca zostaje w tym momencie mocno umniejszona, przez co niektórzy mężczyźni czują się odtrąceni i odrzuceni, co doprowadza do wzajemnych pretensji;
- nierówny podział obowiązków – mama, która spędza całą dobę z dzieckiem może odczuwać frustrację, że jej partner jak gdyby nigdy nic wychodzi do pracy czy na spotkanie z kolegami.
Kobiety opiekujące się noworodkami bardzo często czują się samotne, niedocenione, a brak towarzystwa przyczynia się do ich rozdrażnienia i ogromnego smutku;
- obniżenie bliskości pomiędzy partnerami – rodzice zajmujący się niemowlakiem nie mają zbyt wiele czasu na bliskość, relację i zacieśnianie więzi. Zaczynają więc oddalać się od siebie, co doprowadza do awantur i kłótni;
- trudności z wejściem w nowe role społeczne – zwłaszcza po narodzeniu pierwszego dziecka młodzi rodzice mogą być przytłoczeni nadmiarem nowych obowiązków. Do tego dochodzi większe obciążenie finansowe i zawodowe.
Jak poradzić sobie z kryzysem w związku?
Problemom w relacji po narodzinach dziecka da się w pewnym stopniu zaradzić. Warto od początku pracować nad swoim związkiem i nie zapominać, że rodzina to nie tylko szczęśliwe dziecko, ale też spełnieni rodzice. Aby między partnerami było lepiej można wprowadzić kilka podstawowych reguł, które pozwolą skuteczniej zrozumieć siebie nawzajem. Należą do nich:
- głośne mówienie o swoich potrzebach;
- ustalenie podziału obowiązków;
- dbanie o wspólną komunikację i częste rozmowy;
- dzielenie się swoimi spostrzeżeniami oraz rozterkami;
- wydzielenie czasu na odpoczynek, zarówno własny, jak i wspólny;
- traktowanie siebie jak partnerów, którzy mają wspólny cel, a nie wrogów;
- pamiętanie o dalszym budowaniu relacji.
Częste kłótnie rodziców po narodzinach dziecka nie muszą jednak od razu świadczyć, że pomiędzy partnerami na poważnie dzieje się coś złego. Zmęczenie, zdenerwowanie i nadmiar obowiązków mogą bowiem doprowadzać do ciągłych nieporozumień, nawet w najbardziej zgodnych parach. Warto więc dać sobie czas, aby każde z Was spokojnie przyzwyczaiło się do nowej roli społecznej. Jeśli mimo upływu czasu i chęci dojścia do porozumienia kryzys w związku nadal trwa to zawsze można spróbować skorzystać z pomocy terapeuty.
Komentarze