Chusteczki, syndety i emolienty dla niemowląt – o co warto zadbać, gdy w domu pojawi się maleństwo?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka to niełatwe zadanie nawet dla doświadczonych rodziców. W drogeriach i aptekach znajdziemy cały szereg specyfików, które mają nam w tym pomóc: chusteczki, płyny do kąpieli, mydełka i emolienty dla niemowląt. Czy wiesz, które produkty wybrać, by właściwie dbać o skórę maluszka?

Z roku na rok rośnie liczba dostępnych kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych dla najmłodszych. Rodzice, ulegając reklamom i opiniom innych, są gotowi kupić wszystko, by właściwie zadbać o skórę maluszka. Czy jednak każdy preparat prezentowany jako bezpieczny, rzeczywiście taki jest? Czy każde dziecko potrzebuje półki pełnej kosmetyków, by cieszyć się zdrową skórą? Lekarze znają odpowiedź na powyższe pytania. Specjaliści uważają bowiem, że najbardziej popularne produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry najmłodszych nie zawsze spełniają określone normy. Warto więc wybierać je z rozwagą i rozsądkiem. Nie musisz zatem kupować wszystkich reklamowanych preparatów, by być dobrym rodzicem. Skoncentruj się raczej na jakości i zdecydowanie postaw na minimalizm. Dzięki temu skóra twojego dziecka będzie zdrowa, a maluch będzie rozwijał się zdrowo.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Codzienna pielęgnacja niemowlęcia wymaga wiedzy na temat właściwości jego skóry, która jest o wiele cieńsza i delikatniejsza niż skóra dorosłego człowieka. Różni się także pH naskórka. W przypadku małych dzieci jest ono znacznie bardziej kwaśne niż u dorosłych. Ponadto skóra dorosłego człowieka jest zdecydowanie bardziej odporna na czynniki zewnętrzne niż ta, występująca u niemowlęcia. Właśnie dlatego konieczne jest umiejętne stosowanie kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych. Kupując preparaty dla niemowląt, wybieraj te bezzapachowe i przeznaczone specjalnie dla maluszków. Pamiętaj jednak, by nie ulegać reklamom. Swój wybór skonsultuj natomiast z lekarzem lub farmaceutą. Preparaty dobieraj do wieku swojej pociechy. Nie zapominaj, że kosmetyki stosowane przez ciebie mogą podrażnić delikatną skórę twojego dziecka. Właśnie dlatego sięgaj po preparaty z półki dla dzieci.

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest kąpiel. Jej zadaniem jest oczyszczenie ciała niemowlęcia bez usuwania warstwy lipidowej, która ma kluczowe znaczenie dla powierzchniowego ekosystemu skóry. Według włoskiego dermatologa Carla Gelmettiego używanie łagodnego mydła, w porównaniu z wodą, ma minimalny wpływ na bakteryjną kolonizację skóry w okresie noworodkowym. Właśnie dlatego nie ma potrzeby stosowania mydeł w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Równie skuteczne jest mycie maleństwa czystą wodą. Z czasem warto jednak sięgnąć po dedykowane produkty myjące. Należy jednak pamiętać, by wystrzegać się tych o zasadowym pH. Mydło (zarówno w płynie, jak i w kostce) nie jest więc najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepiej sprawdzi się natomiast specjalna kostka myjąca – syndet lub specjalny płyn do kąpieli. Pielęgnując skórę dziecka, trzeba również pamiętaj o jej naturalnym kwaśnym płaszczu. Oznacza to, że naturalne, lipidowe pokrycie naskórka o kwaśnym pH chroni maluszka przed wieloma dolegliwościami. Z tego powodu dziecko, zwłaszcza w początkowym okresie życia nie powinno być kąpane zbyt często. Ważne jest natomiast regularne przecieranie okolicy pieluszkowej, pachwin oraz buzi. Do pielęgnacji wspomnianych części ciała, wystarczy jednak woda i delikatne środki myjące (w przypadku okolicy pieluszkowej).

Specjaliści zwracają także uwagę na problem zbyt długiego kąpania niemowląt. Większość dzieci uwielbia pluskanie się w wodzie, jednak jeśli dodajesz do kąpieli środki myjące, zadbaj o to, by kąpiel nie trwała zbyt długo. W zupełności wystarczy 5-10 minut spędzonych w wanience. Jeśli chcesz pozwolić maluszkowi na zabawę w wodzie, zrezygnuj z płynów do kąpieli. Po umyciu dziecka zadbaj o dokładne wysuszenie jego ciała (najlepiej unikając pocierania ręcznikiem). Dobrym sposobem na pielęgnację okolicy pieluszkowej jest pozostawienie maleństwa na kilkanaście minut bez pampersa. W tym czasie skóra będzie mogła dokładnie wyschnąć i pooddychać. Warto powtarzać ten zabieg przy każdorazowej zmianie pieluszki. Ponadto ważnym aspektem pielęgnacji skóry niemowlęcia jest właściwy dobór ubranek. Ciuszki dla dzieci powinny być uszyte z oddychających tkanin naturalnych. Świetnie sprawdzi się więc dobrej jakości bawełna, len, a w niektórych przypadkach także wełna (np. baby merino). Trzeba jednak pamiętać, że ta ostatnia może podrażniać i uczulać, dlatego nie powinna stykać się ze skórą dziecka.

Pieluszki jedno- i wielorazowe

Oferta pieluszek dla dzieci jest niezwykle bogata, jednak nie wszystkie produkty dobrze wpływają na skórę dziecka. Coraz częściej pojawiają się bowiem informacje, że pieluszki powodują odparzenia i podrażnienia naskórka. Warto pamiętać, że niektóre produkty rzeczywiście nie są najlepsze dla naszych dzieci, jednak w wielu przypadków przyczyną stanów zapalnych jest niewłaściwa pielęgnacja. Kupując pieluszki, staraj się wybierać te naturalne. W sklepach znajdziemy coraz więcej produktów wykonanych z bawełny i bambusa, które z pewnością będą odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że pieluszki jednorazowe są nasączone specjalną substancją chłonącą wilgoć. To ona może powodować podrażnienia. Dobrym pomysłem jest więc wymienne stosowanie pieluszek jedno i wielorazowych. Te drugie, choć często kojarzą się z dawnymi, tetrowymi pieluchami wymagającymi specjalnego prania i gotowania, są coraz lepsze. Wiele z nich łatwo się pierze, a zachowanie higieny nie jest trudne. Zamienne stosowanie dwóch typów pieluszek jest również korzystne dla rozwoju stawów biodrowych maluszka. Zdarza się bowiem, że zbyt mocno zapięta, jednorazowa pieluszka ogranicza ruchomość dziecka, co skutkuje niewłaściwym kształtowaniem się stawów.

Emolienty dla niemowląt

Emolienty to produkty nawilżające skórę. Są sprzedawane zazwyczaj w formie emulsji, a ich działanie polega na zmiękczaniu, nawilżaniu i wygładzaniu naskórka. W ich skład wchodzą najczęściej tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne, masło kakaowe, węglowodory mineralne i woski. Nierzadko można w nich znaleźć także ceramidy, fosfolipidy, cholesterol oraz kwasy tłuszczowe. Zadaniem emolientu, głównie z uwagi na zawartość lipidów, jest zatem wypełnianie przestrzeni międzykomórkowej warstwy rogowej, co przyczynia się do uszczelnienia bariery skórno-naskórkowej. Dzięki temu skóra traci mniej wody, a tym samym jest odpowiednio nawilżona. Emolienty są szczególnie polecane w pielęgnacji niemowląt, ponieważ warstwa lipidowa maluszków jest niezwykle delikatna i narażona na nadmierną utratę wody, co prowadzi do podrażnień.

Dowiedz się, jak wybrać najlepsze emolienty dla niemowląt na stronie https://www.emolium.pl/aktualnosci/jak-wybierać-produkty-do-pielęgnacji-skóry-maleństwa-czym-są-emolienty/#.

Chusteczki nawilżane

W ostatnim czasie chusteczki nawilżane budzą coraz więcej kontrowersji. Niektórzy lekarze uważają bowiem, że ich stosowanie przyczynia się do podrażnienia okolicy pieluszkowej. Kupując chusteczki, warto więc zwracać uwagę na skład substancji nawilżającej. Ponadto dobrym pomysłem jest korzystanie z nich „od święta. Do przecierania pupy w domu wystarczy natomiast bawełniana pieluszka i zwykła woda. Jeśli ciało malucha wymaga dokładnego oczyszczenia okolicy pieluszkowej, można skorzystać z syndetu. Chusteczki powinny być natomiast stosowane sporadycznie.

Syndety

Syndety są syntetycznymi detergentami nazywanymi czasami mydłem bez mydła. Te preparaty są pozbawione barwników, substancji zapachowych i zbędnych konserwantów. Ich pH waha się w granicach 5,5-6,0, co sprawia, że jest zbliżone do fizjologicznego pH skóry. Syndety występują w postaci kostek lub płynów. Można używać ich do mycia skóry gładkiej i włosów, dlatego są uniwersalnym preparatem dla najmłodszych. Kupując takie produkt, należy jednak sprawdzić, czy jest przeznaczony dla dzieci.

Pielęgnacja skóry niemowląt wymaga wprawy i wiedzy rodziców, ponieważ ciało dziecka jest niezwykle delikatne, przez co łatwo ulega podrażnieniom. Warto jednak pamiętać, że nikt z nas nie rodzi się ekspertem, dlatego świetnym pomysłem jest zadawanie pytań lekarzowi i farmaceucie. Specjaliści z pewności rozwieją niejedną wątpliwość, dzięki czemu codzienna pielęgnacja skóry niemowlęcia stanie się okazją do wspólnej zabawy i budowania relacji z maluszkiem.

Źródła:

l https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/adab6ef1/fragmenty_tekstu_231020100.pdf

l https://medph.pl/2018/07/25/pielegnacja-skory-noworodka-i-niemowlecia/

l https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/60683,jakie-preparaty-stosowac-do-pielegnacji-skory-niemowlecia-i-malego-dziecka

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.