Chrzestny może być tylko jeden!

ŚwiecaWybór chrzestnych to dla wielu rodziców spore wyzwanie, a często nie lada problem. Nic dziwnego, że wątki na forach często skupiają się na tym, czy chrzestni mogą być tej samej płci. I choć w dużej mierze zależy to od decyzji księdza udzielającego sakramentu, nie ma się raczej co łudzić, że taka zgoda zostanie udzielona. Najpewniej kapłan zauważy, że lepszym rozwiązaniem przy trudności z wyborem będzie zdecydowanie się na jedną osobę.

Co prawda przepis nie jest nowy, jednak wiele osób o nim nie wie. Wybierając chrzestnych, możemy zdecydować się tylko na jedną osobę: kobietę lub mężczyznę. Kan. 873 KPK mówi wyraźnie: „Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych”.

Jakie inne warunki musi spełnić chrzestny?

 • musi to być osoba wierząca i praktykująca (do objęcia tej roli konieczna jest „zgoda” proboszcza z parafii kandydata),
 • chrzestnymi nie mogą być osoby żyjące w związku niesakramentalnym,
 • chrzestny/a muszą mieć ukończone 16 lat i być po sakramencie bierzmowania (dopuszcza się wyjątki w tym względzie)
 • w dniu chrztu chrzestni przyjmują komunię świętą,
 • chrzestnym nie może być matka ani ojciec dziecka przyjmującego chrzest
 • być wolnym od kar kościelnych: wymierzonych i deklarowanych.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Julia Julia

  Zaciekawił mnie warunek „chrzestny/a muszą mieć ukończone 16 lat i być po sakramencie bierzmowania (dopuszcza się wyjątki w tym względzie)”. Jakie to wyjątki???

  • Dorota Dorota

   Tutaj są wyjątki, na które może zgodzić się ksiądz…Teoretycznie chrzestny w uzasadnionych przypadkach może być młodszy. Myślę, że dużo zależy od dobrej woli kapłana i od siły argumentacji…Dopuszcza się możliwość bycia chrzestnym jeszcze przed ukończeniem 16 rż. Jakie? Nie wiem. Wiem, że furtka jest uchylona w tym wypadku.

  • Cipciok21 Cipciok21

   Ja zostałam chrzestną „warunkową” :) w dniu chrztu św. brakował mi 1,5tygodnia do 16 urodzin.

   • Dorota Dorota

    I jest jeden wyjątek :) Witamy Ciebie :)))

  • Cipciok21 Cipciok21

   Moja koleżanka została chrzestną swojej najmłodszej siostry w wieku 15 lat będąc przed bierzmowaniem (ale chodziła na nauki i miała być bierzmowana za 2 miesiące). Ale ksiądz bardzo dobrze zna rodzinę i wie że to religijni ludzie.

  • Zygmunt Zygmunt

   Jeżeli kandydat na chrzestnego przygotowuje się do bierzmowania i za 2 czy 3 miesiące do tego sakramentu przystąpi, to proboszcz może go dopuścić do bycia ojcem chrzestnym.

 2. AsienkaPL AsienkaPL

  Wybór chrzestnych to prawdziwe wyzwanie. Synek ma trzy lata i powiem śmiało był to strzał w dziesiątkę, choć są oni dla niego starszymi kuzynami, których ubóstwia. Chrzestna miała 17 lat, a chrzestny 21.

 3. Anna Anna

  Czy chrzestną może zostać osoba ,która jest od wielu lat w związku małżeńskim jednak jest tylko po ślubie cywilnym gdyż mąż już wcześniej był w związku małżeńskim. Dodam, że jestem osobą wierzącą i praktykująca. A sytuacja jest wyjątkowa. Matka dziecka jest ciężko chora, rodzina jest niepełna a ja jestem jedyną osobą, która pomaga w wychowaniu dziecka i tym samym, która może zostać chrzestną.

 4. autor autor

  Serdecznie zapraszam na bloga o rozwoju duchowym. swiadomoscmoimwrogiem.pl

 5. Beata Beata

  Ja też mam problem, mimo, że mam ogromną rodzinę. Nikt nie chce zostać chrzestnym, bo liczą i trzymają te swoje złotówki, a ja bym chciała, aby ktoś był wsparciem dla mojego dziecka ogólnie, w życiu, a nie uczyć dziecko, że liczy się kasa.

 6. milka milka

  Mój Brat poprosił mnie i mojego Męża, abyśmy razem zostali rodzicami chrzestnymi dla dwójki Jego Dzieci, które są w różnym wieku ( 2 i 5 lat ). Brat i Bratowa jednego dnia brali ślub cywilny oraz kościelny jednostronny ( Bratowa jest osobą niewierzącą ). Nie mamy zbyt dużej rodziny i Oni chcą abyśmy jednego dnia byli z Mężem chrzestnymi dla dwójki Dzieci – ja i on dla jednego i znowu ja i on dla drugiego. Czy to możliwe? My nie mamy nic przeciwko temu…

 7. Paulina Paulina

  Czy może być tylko jeden chrzestny lub chrzestna jeżeli wszyscy odmawiają z rodziny bycia chrzestnymi ja i z mojej strony tak i że strony nażeczonego.

Zobacz również

Polecane tematy