Chrypka noworodka – kiedy się pojawia i co oznacza?

Gdy rodzi się dziecko, wszystko wydaje się niesamowite i jedyne w swoim rodzaju. Malutki człowiek wygląda często zupełnie inaczej niż sobie wyobrażaliśmy. Po trudzie porodu główka może być zniekształcona, oczy opuchnięte. Dodatkowo wiele emocji może budzić zachowanie maluszka, na przykład taka chrypka noworodka. Dlaczego się pojawia i czy jest groźna?

chrypka noworodka

Skąd się bierze chrypka noworodka?

To, że noworodek ma chrypkę, to wbrew pozorom nic dziwnego. Jest to dość często spotykana „dolegliwość”. Zazwyczaj spowodowana jest po prostu płaczem. Częsty i długi płacz prowadzi do obciążenia strun głosowych, co właśnie można obserwować pod postacią chrypki.

Drugi najczęstszy powód występowania chrypki u noworodka to niedrożność nosa. Jeśli noworodek jest przeziębiony, ma katar lub kaszel albo jego nosek jest zanieczyszczony z innego powodu, może występować chrypka. Warto spróbować oczyścić nosek maluszka, sprawdzając, czy po tym zabiegu chrypka u noworodka nie zniknie.

Być może przyczyną problemów jest refluks, który w pewnym stopniu jest naturalny u najmłodszych dzieci. Wynika bowiem z braku dojrzałości układu trawiennego. Gdy refluks jest intensywny, kwas może mocno podrażniać struny głosowe, co właśnie powoduje chrypkę.

Być może chrypka jest efektem częstego obfitego ulewania, które prowadzi do zanieczyszczenia noska.

Co robić, gdy pojawia się chrypka?

Po pierwsze zachowajmy spokój. Zazwyczaj chrypka noworodka ma błahą przyczynę.

Warto sprawdzić, czy dziecko nie ma brudnego noska, bezpiecznie usuwając wydzielinę. Poza tym układajmy dziecko na brzuszku, co wspomaga usuwanie zanieczyszczeń. Kolejna ważna zasada – reagujmy na płacz noworodka, by nie dopuszczać do sytuacji, gdy dziecko długo płacze. Oczywiście bywa, że maluszek ma kolkę lub po prostu płacze ze zmęczenia czy rozdrażnienia i nawet największe starania rodzica są niewystarczające. Jednak zasada jest taka, by reagować i obserwować.

Jeśli dziecko ma kaszel, podwyższoną temperaturę – konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli chrypce nie towarzyszą inne objawy, ale nie mija po kilku dniach – warto także udać się do specjalisty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.