Chrapanie u dziecka – skąd się to bierze?

Chrapanie to częsta przypadłość. Nie tylko u osób dorosłych, ale również dzieci. Z czym się wiąże? Dlaczego dziecko chrapie? I czy chrapanie u dziecka powinno zmotywować do wizyty u lekarza?

Chrapanie u dziecka – częsty problem?

Według Danych Fundacji Zdrowy Sen, chrapie aż 8% polskich dzieci. Przyczyn chrapania może być wiele. Najpilniejsza diagnostyka niezbędna jest w sytuacji, kiedy chrapaniu u dziecka towarzyszy bezdech.

Po czym poznać, że chrapaniu towarzyszy bezdech cenny?

Dzieci, u których występuje bezdech senny:

  • chrapią z krótkimi okresami ciszy, po którym następuje głębszy wdech,
  • śpią niespokojnie,
  • częściej budzą się w nocy,
  • kręcą się w łóżku,
  • budzą się niewyspane,
  • mają problem, by wstać rano z łóżka,
  • mogą mieć potrzebę oddawania moczu w nocy,
  • w trakcie dnia są zmęczone i rozdrażnione,
  • mogą narzekać na ból głowy w ciągu dnia,
  • mają spierzchnięte wargi po przebudzeniu.

Chrapanie u dziecka a trzeci migdał

Chrapanie u dziecka najczęściej spowodowane jest rozrostem trzeciego migdała, do którego dochodzi, gdy dziecko mierzy się z wieloma patogenami i często choruje. Problem z trzecim migdałem jest typowy dla przedszkolaków. Skutkami często są problemy z przełykaniem, niedosłuch oraz chrapanie. Jeśli chrapaniu towarzyszy bezdech senny, konieczna jest wizyta u lekarza i wycięcie trzeciego migdałka. Więcej na ten temat – zapraszamy do lektury artykułu.

chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka a zapchany nos

Chrapanie u dzieci często jest spowodowane niedrożnym nosem. Przyczyn może być wiele, zaczynając od problemów anatomicznych, np. ze skrzywioną przegrodą nosową (może być operowana u dzieci, które skończyły 7 lat), a kończąc na infekcjach, na przykład przeziębieniu czy zapaleniu zatok. Gdy nos dziecka jest zapchany, może towarzyszyć temu spory dyskomfort. W ciągu dnia oddychanie jest ułatwione, jednak w nocy, gdy dziecko znajduje się w pozycji leżącej, problem się pogłębia. Naturalne staje się oddychanie przez usta, czemu sprzyja powstawanie problemów z chrapaniem.

Chrapanie u dziecka a wiotkość krtani

Problem z chrapaniem może wynikać z wiotkością krtani. Zazwyczaj ma wymiar fizjologiczny i zanika samoistnie, zanim dziecko skończy dwa lata. Może wiązać się także ze skłonnością do częstszych infekcji i ciężkiego oddechu w trakcie dnia.

Chrapanie u dziecka a alergie

Gdy dziecko ma alergię, często towarzyszy mu nieżyt nosa, przekrwienie śluzówki, katar, kichanie a nawet kaszel. Wszystko to ma negatywny wpływ na jakość snu, może powodować również chrapanie.

Chrapanie u dziecka a otyłość

Wśród dorosłych główną przyczyną chrapania jest otyłość. U dzieci nadmierna waga również niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji. Niezdrowa dieta, bogata w wysoko przetworzone składniki i słodycze może prowadzić do nieprzyjemnych odgłosów w ciągu nocy. To kolejny powód, dla którego warto przyjrzeć się stylowi życia dziecka i całej rodziny.

Nie lekceważ problemu

Choć wiele dzieci z chrapania wyrasta i nie potrzeba stosowania żadnych metod w celu walki z problemem, to warto skonsultować się z lekarzem. Chrapania nie wolno bagatelizować, ponieważ prowadzi do niedotlenienia wszystkich tkanek i mózgu. Utrudnia nocy odpoczynek, obniżając jakość snu. Może prowadzić również do bezdechów sennych. Poza tym zauważono, że chrapiące dzieci mają większe problemy z nauką, są mniej skoncentrowane, częściej rozdrażnione czy nadmiernie pobudzone. Miewają problemy emocjonalne i gorzej dogadują się z rówieśnikami.

Szczególnie istotne jest, by zaobserwować, czy dziecku nie zdarzają się bezdechy senne. Jak to ocenić? Przede wszystkim, słuchając rytmu oddechu, jeśli pojawiają się przerwy, po których maluch głośniej nabiera powietrza, należy skonsultować się z lekarzem, informując o tym fakcie.

Chrapanie, jeśli nie zostanie zdiagnozowane, a jego przyczyna wyleczona, może powodować również problemy emocjonalne u dziecka. Kilkulatek wyjeżdżający na zieloną szkołę, kolonie, czy po prostu nocujący u kolegi może wstydzić się chrapania. Może stać się obiektem żartów, co niestety zazwyczaj negatywnie wpływa na jego samoocenę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy