Choroba Dühringa – skórna nietolerancja glutenu

Gluten to mieszanina białek, której nie toleruje wiele osób. Problemy zdrowotne, jakie powoduje, mogą się manifestować na wiele sposobów, na przykład pod postacią klasycznej celiakii lub jej skórnej odmiany. Jak wygląda choroba Dühringa? I jak się ją leczy? Czy rzeczywiście konieczna jest ścisła dieta bezglutenowa do końca życia?

Czym jest choroba Dühringa?

Choroba Dühringa (łac. dermatitis herpetiformis) to opryszczkowe zapalenie skóry. Wynika z trwałej nietolerancji glutenu. Często określana jest jako skórna celiakia. Zazwyczaj występuje w tych samych rodzinach, w których istnieje problem z nietolerancją glutenu, objawiający się uszkodzeniem kosmków jelitowych.

Chorobę tę diagnozuje się podobnie jak celiakię. W jej przebiegu występują te same markery serologiczne co w celiakii. Najczęściej rozpoznanie następuje między 14 a 40 rokiem życia, choć znane są również przypadki choroby Dühringa wśród niemowląt.

Jak wygląda wysypka przy chorobie Dühringa?

Choroba Dühringa może dawać objawy skórne pod wieloma postaciami. Najczęściej występują:

  • rumień
  • pęcherzyki
  • grudki

Wysypka jest bardzo swędząca. Jej drapanie prowadzi do wystąpienia zadrapań i blizn. To bardzo charakterystyczny objaw. Mimo że zmiany są niewielkie powodują naprawdę silne swędzenie. Rozdrapanie bąbli sprawia, że pojawia się otwarta rana, która swędzi i piecze jeszcze bardziej. Czasami tak intensywnie, że utrudnia nocny wypoczynek.

Zmiany na skórze najczęściej występują na kolanach, łokciach, w okolicy krzyżowej pleców, na łopatkach, pośladkach. Krostki mogą pojawiać się też na twarzy i na owłosionej skórze głowy.

choroba Duhringa

Czy choroba Dühringa daje inne objawy niż skórne?

U 10% chorych choroba Dühringa może przynosić objawy ze strony układu pokarmowego takie, jak wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Może pojawić się także anemia u dziecka, osłabienie, brak energii, a nawet depresja. Charakterystycznym objawem są także uszkodzenia szkliwa zębów.

U wielu chorych zmiany skórne zaostrzają się nie tylko po spożyciu glutenu, ale także jodu – ryb, skorupiaków, owoców morza.

Jak diagnozuje się chorobę?

Pierwszym krokiem jest wykonanie badania krwi i oznaczenie swoistych dla celiakii przeciwciał. Następnym krokiem jest pobranie u dermatologa wycinki skóry ze zmianami i wykonanie próby jodowej. Lekarz zleca też wykonanie morfologii oraz gastroskopii w celu sprawdzenia stanu jelit.

Jak wygląda leczenie?

Jedynym skutecznym lekiem jest stosowane przez całe życie ścisłej diety bezglutenowej. Nawet niewielkie, śladowe spożycie glutenu może doprowadzić do wystąpienia zmian skórnych.

Niestety choroba Dühringa to problem autoimmunologiczny. Ścisłe stosowanie diety bezglutenowej może uchronić przed wystąpieniem powikłań, jakimi są inne choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.