Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa (WWC) to choroba, która występuje u około 1-4% kobiet w ciąży. Objawia się wewnątrzwątrobowym zastojem żółci i zaburzeniami funkcji wątroby.

Przyszłą mamę niepokoi zazwyczaj świąd skóry. Po zgłoszeniu się do specjalisty w badaniach uzyskuje się podwyższone stężenie kwasów żółciowych, bilirubiny oraz aminotransferaz w surowicy krwi. Po porodzie choroba samoistnie ustępuje i nie ma wpływu na funkcjonowanie wątroby. W ciąży jednak jest groźna: nie dla mamy, ale dla dziecka i musi być monitorowana.

Przyczyny cholestazy w ciąży

cholestaza ciążowa

Cholestaza w ciąży to poważny stan. Nie ignoruj go!

Obecnie większość lekarzy uznaje, że cholestaza ciążowa ma podłoże genetyczne (niektórzy również wskazują na powiązanie tej choroby z dietą). Bezpośrednią przyczyną wystąpienia cholestazy jest nadwrażliwość na hormony płciowe: estrogeny i progesteron. Większość przypadków chorobowych odnotowuje się w ostatnim trymestrze, kiedy stężenie hormonów jest najwyższe.

Czynniki zwiększające ryzyko cholestazy ciążowej

 • ciąża wielopłodowa
 • cholestaza u matki lub siostry,
 • przebyte choroby wątroby,
 • cholestaza w poprzedniej ciąży (u 70% kobiet dochodzi do nawrotu choroby w kolejnej ciąży).

Objawy cholestazy u ciężarnych

Cholestaza ciążowa najczęściej objawia się w następujący sposób:

 • silny świąd dłoni, stóp i brzucha (a nawet twarzy) pojawiający się po 30 tygodniu ciąży (rzadziej przed 20 tygodniem ciąży),
 • świąd zwykle silniejszy nocą,
 • świąd może być również łagodny i dobrze tolerowany przez ciężarną,
 • powiększenie wątroby,
 • żółtaczka, w okresie około 1-4 tygodni po ustąpieniu świądu,
 • zwiększenie ryzyka krwotoku po porodzie (gorsze wchłanianie witaminy K odpowiedzialnej za krzepnięcie).

Świąd skóry w ciąży i inne choroby

Świąd skóry w ciąży nie musi oznaczać cholestazy. Może wskazywać na inne choroby, mianowicie: alergie, świerzb, grzybice. Poza tym choroba może mieć w różnym stopniu nasilone objawy, dlatego do jej zdiagnozowania niezbędne jest wykonanie prób wątrobowych, które pozwalają stwierdzić, czy choroba u ciężarnej występuje oraz w jakim zakresie.

Cholestaza ciążowa: zagrożenia

Cholestaza u ciężarnej zwiększa zagrożenie:

 • wystąpienia stanu zagrożenia płodu,
 • szybszego starzenia się łożyska,
 • przedwczesnego porodu,
 • urodzenia martwego dziecka.

Z tych przyczyn tak istotne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Stwierdzone WWC może być wskazaniem do indukcji porodu oraz do wykonania cesarskiego cięcia.

Leczenie cholestazy w ciąży

Leczenie cholestazy w ciąży ma na celu zmniejszenie świądu poprzez stosowanie leków miejscowych. Po drugie należy uważniej monitorować ciążę, by przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom: głównie poprzez ocenę dobrostanu płodu.

Większość kobiet ze stwierdzoną cholestazą jest wysyłanych do szpitala na patologie ciąży, gdzie ich stan jest na bieżąco monitorowany. Ponadto kluczem jest również zmiana diety i dostosowanie jej do możliwości obciążonej wątroby. Przede wszystkim wykluczenie tłustych, ciężkostrawnych dań, wyeliminowanie napojów gazowanych i słodyczy.

Wystąpienie cholestazy ciążowej przez niektórych lekarzy uważane jest za przeciwwskazanie do stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Szczegółowe informacji o cholestazie ciążowej można znaleźć tutaj.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Myslaca inaczej Myslaca inaczej

  Dlatego trzeba zwracać uwagę na swędzącą skórę, która kończy się diagnozą cholestazy właśnie!

 2. Mama Mi Mama Mi

  Miałam cholestazę. Swędzenie dłoni i stóp – po prosu okropne!! spędziłam kilka tygodni w szpitalu, poród miałam indukowany przed terminem. Ale na szczęście wszystko ok :)

 3. Gosia Gosia

  Błagam pomóżcie mi jestem w 38tc i od tygodnia mam objaw siedzenia muszę dodać że z natury jestem atopowcem i ostatnio (4)dni temu był lekarza robił mi badania moczu i krwi i USG za moją dopłata i nie stwierdził nic ani z badań ani usg ale bardzo niepokoi mnie to uporczywe swędzenie ciała dodam że mała waży już 3431kvg i wgl lekarza i USG jest ok

 4. Milka Milka

  Miałam cholestazę i cukrzycę ciążową. Ostatnie 2 miesiące ciąży spędziłam w szpitalu, ale na szczęście wszystko potoczyło się szczęśliwie. Najtrudniej było z dietą, bo cukrzycowa i wątrobowa się wykluczają… Swoje doświadczenia opisałam tu: http://piekne-rzeczy.pl/cholestaza-ciazowa-teoria-i-osobiste-doswiadczenia/

 5. Lusiaa Lusiaa

  Miałam cholestoze ciążowa, tak swedzialo całe ciało, ze spać nie mogłam.. Wybrałam się do lekarza to był 34 tydzień ciąży.. Dał mi pilne skierowanie do szpitala, na drugi dzień przez cesarskie cięcie przyszedł na świat mój syn <3 dodam, ze byłam bardzo spanikowana, bo to był piątek trzynastego