Cewnik Foleya – zalety, wady i skuteczność

Cewnik Foleya to narzędzie urologiczne, które pozwala przyspieszyć dojrzewanie szyjki macicy i tym sposobem usprawnić poród a w wielu sytuacjach w ogóle go umożliwić. Ma duże znaczenie wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo porodów indukowanych. Dzięki niemu można uniknąć poważnych konsekwencji wynikających z rozpoczęcia porodu w sytuacji, gdy organizm kobiety nie jest do tego przygotowany. Cewnik Foleya stosowany jest do indukcji porodu we wczesnych etapach, gdy rozwarcie ma co najmniej 1 centymetr.

Kiedy można stosować cewnik Foleya?

Cewnik Foleya to metoda indukcji porodu, która sprawdza się w sytuacji, gdy szyjka macicy jest rozwarta na grubość cewnika, czyli około 1 centymetra. Za sprawą wypełnionego solą fizjologiczną balonika dochodzi do mechanicznego rozwierania szyjki, czego konsekwencją jest rozwieranie szyjki macicy. W trakcie tego procesu wydzielane są również prostaglandyny.

Cewnik Foleya to typ rurki zakończonej balonikiem. Ma zastosowanie w trakcie porodu jak również przez urologów do udrażniania układu moczowego. Stosowany jest zawsze podczas cięcia cesarskiego, pozwala bowiem odprowadzać mocz z pęcherza moczowego w sytuacji, gdy nie może odbywać się to w naturalny sposób. Cewnik zakładany podczas porodu wypełniany jest natomiast solą fizjologiczną – to pozwala na mechaniczne rozwieranie szyjki macicy i przyspieszenie porodu.

cewnik Foleya

Zalety cewnika Foleya

Stosowanie cewnika Foleya jest tanie, wygodne, stosunkowo proste i bezpieczne.

Wady cewnika Foleya

Niestety cewnik Foleya ma również wady. Przede wszystkim nie może być stosowany w każdej sytuacji. Przeciwwskazaniem jest przodujące, nisko ułożone łożysko, jak również krwawienia z dróg rodnych. Problemem jest wcześniejsze wydostanie się płynów owodniowych czy też stany zapalne pochwy.

Poza tym zakładanie cewnika może być bolesne, zazwyczaj wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu i szczypania. Poza tym przykre odczucia towarzyszą kobiecie podczas chodzenia.

W wielu sytuacjach cewnik pozwala urodzić dziecko drogą naturalną. Jest metodą stosowaną w szpitalach na całym świecie i praktykowaną od wielu lat. Jednak jak każdy zabieg, założenie cewnika wymusza uzyskanie zgody od rodzącej. Wiele kobiet wspominając swój poród, podkreśla, że to właśnie cewnik umożliwił im urodzenie maluszka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kinga Kinga

  Miałam założony – nie przesadzałabym z tym ze mocno boli. Ot mały dyskomfort

 2. Marysia13 Marysia13

  Mi chcieli założyć na szczęście nie zdążyli

 3. Martyna Martyna

  U mnie sie sprawdzil nie bolalo. ciezko sie tylko chodzilo

 4. bela bela

  U mnie też zalożenie całkowicie bezbolesne. Dyskomfort przy chodzeniu, ale na szczęście nie długo bo szybko urodziłam. :)

 5. Monika Monika

  Ja miałam założony
  … zakładanie odbywało się w trzech próbach. Powiem jedno-rzeźnia!!! Przy 1 cm rozwarciu, okropny ból. Nic przyjemnego

 6. Karolina Karolina

  Mam założony. Samo zakładanie nic nie bolało, jedynie dyskomfort czułam przy wkładaniu wziernika. Po założeniu uczucie nacisku i rozpierania. Lekkie plamienia i zaczęły się skurcze.

 7. MAŁGORZATA MAŁGORZATA

  Miałam założony cewnik po 1 nieudanej próbie porodu naturalnego. Po kilku godzinach wypadł 1 balonik, natomiast 2 sama usunęłam i z rozwarcia 1,5 palca zrobiło się 4 palce. W następnym dniu urodziłam naturalnie po podaniu oksy. Niemiłe wspominam założenie cewnika natomiast samo noszenie nie sprawiało większego dyskomfortu:)