Cewnik Foleya to narzędzie urologiczne, które pozwala przyspieszyć dojrzewanie szyjki macicy i tym sposobem usprawnić poród a w wielu sytuacjach w ogóle go umożliwić. Ma duże znaczenie wpływające przede wszystkim na bezpieczeństwo porodów indukowanych. Dzięki niemu można uniknąć poważnych konsekwencji wynikających z rozpoczęcia porodu w sytuacji, gdy organizm kobiety nie jest do tego przygotowany. Cewnik Foleya stosowany jest do indukcji porodu we wczesnych etapach, gdy rozwarcie ma co najmniej 1 centymetr.
Kiedy można stosować cewnik Foleya?
Cewnik Foleya to metoda indukcji porodu, która sprawdza się w sytuacji, gdy szyjka macicy jest rozwarta na grubość cewnika, czyli około 1 centymetra. Za sprawą wypełnionego solą fizjologiczną balonika dochodzi do mechanicznego rozwierania szyjki, czego konsekwencją jest rozwieranie szyjki macicy. W trakcie tego procesu wydzielane są również prostaglandyny.
Cewnik Foleya to typ rurki zakończonej balonikiem. Ma zastosowanie w trakcie porodu jak również przez urologów do udrażniania układu moczowego. Stosowany jest zawsze podczas cięcia cesarskiego, pozwala bowiem odprowadzać mocz z pęcherza moczowego w sytuacji, gdy nie może odbywać się to w naturalny sposób. Cewnik zakładany podczas porodu wypełniany jest natomiast solą fizjologiczną – to pozwala na mechaniczne rozwieranie szyjki macicy i przyspieszenie porodu.
Zalety cewnika Foleya
Stosowanie cewnika Foleya jest tanie, wygodne, stosunkowo proste i bezpieczne.
Wady cewnika Foleya
Niestety cewnik Foleya ma również wady. Przede wszystkim nie może być stosowany w każdej sytuacji. Przeciwwskazaniem jest przodujące, nisko ułożone łożysko, jak również krwawienia z dróg rodnych. Problemem jest wcześniejsze wydostanie się płynów owodniowych czy też stany zapalne pochwy.
Poza tym zakładanie cewnika może być bolesne, zazwyczaj wiąże się z odczuwaniem dyskomfortu i szczypania. Poza tym przykre odczucia towarzyszą kobiecie podczas chodzenia.
W wielu sytuacjach cewnik pozwala urodzić dziecko drogą naturalną. Jest metodą stosowaną w szpitalach na całym świecie i praktykowaną od wielu lat. Jednak jak każdy zabieg, założenie cewnika wymusza uzyskanie zgody od rodzącej. Wiele kobiet wspominając swój poród, podkreśla, że to właśnie cewnik umożliwił im urodzenie maluszka.
Miałam założony – nie przesadzałabym z tym ze mocno boli. Ot mały dyskomfort
Mi chcieli założyć na szczęście nie zdążyli
U mnie sie sprawdzil nie bolalo. ciezko sie tylko chodzilo
U mnie też zalożenie całkowicie bezbolesne. Dyskomfort przy chodzeniu, ale na szczęście nie długo bo szybko urodziłam. :)
Ja miałam założony
… zakładanie odbywało się w trzech próbach. Powiem jedno-rzeźnia!!! Przy 1 cm rozwarciu, okropny ból. Nic przyjemnego