Cesarskie cięcie wskazania medyczne, kiedy na pewno nie urodzisz naturalnie

Cesarskie cięcie to rozwiązanie stworzone dla kobiet, które nie są w stanie z przyczyn medycznych urodzić naturalnie. Dzięki operacji polegającej na rozcięciu powierzchni brzucha lekarze znaleźli sposób, by znacząco zmniejszyć śmiertelność przy porodzie i umożliwić przyjście na świat tym dzieciom, które naturalnie nie urodziłyby się lub  urodziłyby się z bagażem ciężkich komplikacji.

Z roku na rok liczba cesarek rośnie, lekarze nie kryją, że za ten wzrost odpowiada nie pogorszenie stanu zdrowia kobiet i rodzących się dzieci, ale przede wszystkim dążenie do skorzystania z opcji, jaką jest cesarka na życzenie. Młode kobiety boją się porodów i tego, co w ich trakcie może pójść nie tak. Decydują się na cesarkę ze względu na obawy oraz potrzebę pozostawienia wszystkiego pod kontrolą.

Warto jednak przypomnieć, jakie są wskazania do wykonania cięcia cesarskiego, czyli kiedy wykonuje się cięcie cesarskie z przyczyn medycznych. Lista jest stała od kilku lat. Oto, jak wygląda lista.

Poród naturalny po cięciu cesarskim

cesarskie cięcie wskazaniaPoród naturalny po cięciu cesarskim jest możliwy i w większości przypadków wskazany. Jeśli w trakcie cesarskiego cięcia nie było żadnych komplikacji, kolejny poród w 70% przypadków może odbyć się siłami natury.

Przeczytaj więcej o tym, kiedy jest możliwy poród naturalny po cięciu cesarskim.

Niestety poród nie zawsze będzie przebiegał tak, jak natura tego chciała, jeśli istnieją przeciwwskazania co do tego i mógłby być on niebezpieczny dla rodzącej czy dziecka.

Przeczytaj dalej o tym, jak wyglądają cesarskie cięcie: wskazania.

Cesarskie cięcie wskazania do planowanego cięcia

Istnieją wskazania do planowanego cięcia cesarskiego, o których istnieniu ciężarna wie już kilka tygodni przed planowanym porodem, jak również takie, które pojawiają się w trakcie prób rodzenia naturalnie.

Cesarskie cięcie wskazania może mieć różne. Planowo wykonywane jest w sytuacji, gdy:

 • spodziewasz się bliźniąt, a pierwsze dziecko nie jest ustawione głową w dół,
 • dwukrotnie lub więcej razy urodziłaś przez cięcie cesarskie,
 • Twoje dziecko leży w poprzek lub wciąż zmienia pozycję,
 • masz ciężki stan przedrzucawkowy (wysokie ciśnienie krwi) i urodzenie dziecka przez pochwę będzie trwało zbyt długo lub będzie niebezpieczne,
 • cierpisz na chorobę serca,
 • masz nisko ułożone łożysko (łożysko przodujące),
 • masz opryszczkę narządów płciowych po raz pierwszy w trzecim trymestrze ciąży (pierwszy atak opryszczki w ciąży),
 • dziecko jest małe – ograniczony wzrost i nieprawidłowy rozwój w łonie matki stanowi wskazanie do wykonania cięcia.

Czasami kilka powyższych przyczyn nakłada się na siebie, a jedna wynika z drugiej.

Cesarskie cięcie wskazania do nieplanowego cięcia (wykonanego w trybie pilnym)

Czasami przebieg porodu jest nieprawidłowy i trzeba zakończyć akcję nagłym cięciem cesarskim. Cesarskie cięcie wskazania mogą pojawić się w trybie pilnym. Zabieg jest niezbędny, jeśli:

 • stan dziecka niepokoi lekarza, płód jest niedotleniony,
 • nie ma postępu porodu – poród jest długi i męczący,
 • nastąpiła nieudana próba porodu naturalnego wspomaganego kleszczami czy próżnociągiem,
 •  łożysko przedwcześnie się odkleja,
 • dochodzi do pęknięcia macicy (blizna po wcześniejszym cięciu cesarskim rozchodzi się – zdarza się to u jeden na dwieście kobiet),
 • pępowina wypada – co niestety niesie ryzyko odcięcia dopływu powietrza do dziecka w trakcie porodu,
 • pojawia się obfite krwawienie z pochwy w trakcie porodu,

Decyzja o wykonaniu cięcia cesarskiego może zapaść z innych powodów. Wiele zależy od doświadczenia położnika i intuicji zespołu medycznego, dlatego też decyzja dotyczącej rodzącej i jej dziecka może być różna w poszczególnych placówkach.

Cesarskie cięcie a wiek rodzącej

Wiek powyżej 35 lat w trakcie porodu jest jednym z czynników, który może zwiększać ryzyko wykonania cięcia cesarskiego. Wraz z wiekiem u kobiet wzrasta bowiem ryzyko powikłań:

Powikłania wymienione powyżej zwiększają ryzyko wykonania cięcia cesarskiego. Przeczytaj więcej, jakie ryzyko niesie ciąża i poród po 35 roku życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. lavinka lavinka

  Do cc mają również wskazania kobiety, którym może odkleić się siatkówka podczas porodu naturalnego, oraz z dużymi wadami wzroku. Mogą miec też kobiety, którym poprzednie dziecko umarło w ciązy na późnym etapie (z niewiadomych przyczyn).Co do powikłań przy sn jest jeszcze dość rzadkie – wysokie proste stanie główki – dziecko w nieprawidowy sposób wciska głowę do kanału rodnego i się klinuje. We wczesnym stadium można próbować je „cofać”, by spróbowało jeszcze raz, ale najczęściej taki porów kończy się operacyjnie.

 2. Kasia Kasia

  Zapomnieliście o padaczce – choć nie zawsze, to jednak bardzo często taka choroba u matki jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.

 3. Smi Smi

  Mam wskazania do cesarskiego ciecia. 5 lat temu mialam operacje na mozgu wycinanie guza… Dalej sie goi wg tomografi. Podobno mam ryzyko ze za duze ciśnienie moze byx dla mnie niebezpieczne moze sie otworzyc rana znowu, moze czaszka…