Cesarka bezpieczniejsza dla dziecka, ale niekoniecznie dla mamy?

Pomimo że rozwiązanie ciąży drogą cięcia cesarskiego stosuje się już od ponad 150 lat, to nadal metodę tą otacza wiele kontrowersji. Coraz częściej mówi się o „wymuszaniu” przeprowadzenia porodu tym sposobem. Prowadzi to nierzadko do konfliktów zarówno między ciężarną a lekarzem, ale i również pomiędzy kobietami rodzącymi przez cesarskie cięcie i tymi, u których rozwiązanie nastąpiło siłami natury. Jednym z powodów, dlaczego dochodzi do takich sprzeczek, jest to, iż w opinii wielu osób poród drogą cięcia cesarskiego jest bezpieczniejszy dla dziecka i matki. Z opinią tą natomiast nie zgadzają się zwolennicy porodów siłami natury. Zatem, w naszym dzisiejszym artykule zastanowimy się, czy cięcie cesarskie rzeczywiście jest bezpieczniejsze dla dziecka i jaki wpływ ma na matkę. Zachęcamy do zapoznania się z naszą opinią i podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Poród naturalny czy cięcie cesarskie – co wybrać?

Wybór metody porodu jest bardzo trudną i wymagającą decyzją, której podjęcie jest uwarunkowanie wieloma czynnikami. Na wstępie musimy zaznaczyć, że w Polsce nie ma obecnie możliwości wykonania legalnego cięcia cesarskiego „na życzenie” ciężarnej. Do zastosowania tej metody rozwiązania obligują lekarza jedynie konkretne wskazania ze strony matki lub dziecka.

Wybór sposobu rozwiązania powinien być podjęty wspólnie przez ciężarną i jej lekarza prowadzącego po dokładnym przeanalizowaniu istniejących do ich wykonania wskazań lub przeciwwskazań. Należy spojrzeć na ten aspekt z dwóch stron: nie każda kobieta będzie mieć wskazania do rozwiązania drogą cięcia cesarskiego, ale również nie każda przyszła mama będzie mogła urodzić dziecko siłami natury. Z tego też powodu żadna kobieta nie powinna być nigdy szkalowana, obrażana czy też w jakikolwiek inny sposób negatywnie traktowana z powodu tego, iż urodziła dziecko przez cięcie cesarskie lub siłami natury (wbrew pozorom zdarza się to coraz częściej).

cesarskie cięcie czy poród drogami natury

Warto więc zapamiętać, że nie zawsze mamy wpływ na wybór sposobu rozwiązania. Podejmując decyzję, należy wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, tak aby wybrana metoda była możliwie najbezpieczniejsza zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Czy cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze dla dziecka?

Wiele osób uważa, że rozwiązanie ciąży drogą cięcia cesarskiego jest bezpieczniejsze dla dziecka. Czy to prawda? I tak i nie. Nigdy nie można jednoznacznie określić, która metoda porodu jest bezpieczniejsza dla rodzących się dzieci. Każdy przypadek i każdy poród należy rozpatrywać indywidualnie.

Mimo to specjaliści uważają, że poród naturalny przy braku jakichkolwiek przeciwwskazań ze strony matki lub dziecka jest najlepszą i najbardziej bezpieczną metodą. Dzieje się tak dlatego, że podczas porodu naturalnego dziecko przechodząc przez kanał rodny, odbywa „fizjologiczną” wędrówkę na świat. W jej trakcie bodźce uciskowe i obroty, które wykonuje w kanale rodnym, pobudzają jego układ nerwowy. Mobilizuje to maluszka do szybszego podjęcia własnego oddechu (krzyk, płacz zaraz po narodzinach) oraz znacznie ułatwia późniejszą adaptację do nowego środowiska. Oprócz tego, przychodząc na świat drogami natury, czyli przez kanał rodny, noworodek ma pierwszy kontakt z drobnoustrojami bytującymi w tym rejonie organizmu matki. Dzięki temu (pod warunkiem, że w drogach rodnych znajdują się tylko fizjologiczne mikroorganizmy – przy braku aktywnego zakażenia np. pochwy) maluszek ma mniejszą szansę na przypadkowe zarażenie szpitalnymi bakteriami.

Oczywiście są to plusy porodu drogami natury, o których możemy mówić tylko w przypadku, gdy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Poród przez cięcie cesarskie będzie natomiast bezpieczniejszą opcją np. w przypadku nieprawidłowego położenia płodu, zagrażającej dystocji barkowej, ciąży wielopłodowej, łożyska przodującego, dużej masy płodu lub w przypadku niektórych chorób matki m.in. zakażenia wirusem HIV.

Jak cesarskie cięcie wpływa na matkę?

Mówiąc o wyborze metody rozwiązania, nie można zapominać o bezpieczeństwie rodzącej. Choć uważa się, iż poród naturalny jest bardziej fizjologiczny, a tym samym lepszy, to istnieje wiele stanów, które wykluczają jego przeprowadzenie.

Wskazaniami do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie będą m.in.: zaawansowane retinopatie, odwarstwienie siatkówki, patologie położnicze w obrębie miednicy lub kręgosłupa, a także wskazania neurologiczne, kardiologiczne i psychiatryczne. W takich wypadkach ciężarna nie ma wyboru, gdyż zarówno dla niej, jak i dla jej dziecka poród drogą cięcia cesarskiego jest jedynym bezpieczny rozwiązaniem.

Mówiąc o wskazaniach do porodu drogą cesarskiego cięcia, nie można nie wspomnieć o powikłaniach tej metody. Po pierwsze „cesarka” jest zabiegiem inwazyjnym i jak każda operacja jest obarczona możliwością wystąpienia powikłań. W tym wypadku będą to głównie: zakażenia, poporodowe zrosty, niedrożności jelit czy też rozejścia się blizny, a także w przypadku kolejnych ciąż – zagnieżdżenia się zarodka w bliźnie lub umiejscowienie łożyska w okolicy blizny po cesarskim cięciu. Oprócz tego kobiety po porodzie drogą cięcia cesarskiego częściej zgłaszają poporodowe dolegliwości bólowe, dłużej pozostają w szpitalu, mają dłuższy okres rekonwalescencji. Co więcej, poprzez opóźnienie kontaktu z dzieckiem po narodzinach częściej dochodzi u nich do tzw. niekorzystnej wczesnej reakcji na dziecko i postrzegania porodu jako negatywnego doświadczenia.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który ze sposobów rozwiązania ciąży jest najkorzystniejszy. Wszystko zależy to od okoliczności związanych ze stanem zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że przy braku jakichkolwiek przeciwwskazań, to poród drogami i siłami natury jest najbardziej fizjologiczny i najkorzystniejszy zarówno dla zdrowia matki, jak i jej nienarodzonego maleństwa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.