Celiakia-badanie.pl

Celiakia-badanie.pl to portal powstały z myślą o osobach, które poszukują informacji na temat choroby genetycznej jaką jest celiakia. Choroba ta często mylona jest z innymi schorzeniami takimi jak zespół jelita drażliwego czy alergia pokarmowa.

Celiakia to trwała nietolerancja glutenu obecnego w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Nieleczona celiakia może prowadzić do nowotworu jelita grubego, a jedynym skutecznym sposobem uniknięcia choroby jest wprowadzenie diety bezglutenowej. Wyeliminuje ona objawy i poprawi komfort życia Twojego dziecka.

Celiakia u dzieci najczęściej objawia się zaburzeniami wzrostu i problemami ze strony układu pokarmowego (przewlekłe biegunki, skłonności do zaparć, bóle brzucha oraz wzdęcia), dlatego też jeżeli u twojego dziecka występują takie dolegliwości warto wykonać odpowiednie badania.

Celiakia to schorzenie genetyczne a ponad 95% osób chorych posiada typowy układ genów – HLA DQ2 i DQ8 predysponujący do wystąpienia tej choroby. Dzięki badaniom genetycznym praktycznie w 100% można wykluczyć ryzyko rozwoju celiakii. W styczniu 2012r. Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia zarekomendowało włączenie do standardowej diagnostyki celiakii badań genetycznych dzięki, którym w niektórych przypadkach można zrezygnować z wykonania biopsji jelita cienkiego.

Zalety wykonania badania genetycznego u dzieci:

  • W badaniu analizowane są dwa geny predysponujące do choroby (DQ2 i DQ8). Jest to kompletny test.
  • Badanie jest bezbolesne i szybkie w przeprowadzeniu.
  • Próbkę można pobrać samodzielnie w domu nie narażając dziecka na dodatkowy stres.
  • Najskuteczniejszy test jeżeli chodzi o wykluczenie celiakii – 100% pewność przy wykluczeniu choroby.
  • Alternatywne badanie dla biopsji jelita, które jest zabiegiem inwazyjnym.
  • Najnowocześniejsza metoda wykorzystywana w diagnostyce celiakii.
  • Test można wykonać przebywając na diecie bezglutenowej.

Więcej o diagnostyce celiakii można przeczytać na naszej stronie: www.celiakia-badanie.pl

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.