Cały sejm za dłuższym rodzicielskim!

„To kropla w morzu potrzeb”- twierdzą posłowie, jednak pozostają zgodni: roczny urlop rodzicielski jest bardzo potrzebny. Z tego powodu wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się dzisiaj za wydłużeniem dotychczas obowiązującego wymiaru urlopu. 100% osób zagłosowało „za”.Poszczególne kluby próbowały zgłosić poprawki. Przykładowo Solidarna Polska zgłosiła wniosek o okres ochronny w pracy dla kobiet przed pójściem na urlop macierzyński i wychowawczy oraz po nim.

Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca. Stąd prace nad nią są ekspresowe. Pozostało trochę czasu na rozważenie propozycji zgłaszanych przez kluby.

Obecnie płatny urlop macierzyński trwa 24 tygodnie. Rząd planuje wydłużenie czasu płatnego urlopu w sumie do 52 tygodni płatnego urlopu, na które składałoby się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie są to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego: do wykorzystania do wyboru: przez matkę lub ojca dziecka.

Obecnie zasiłek macierzyński wynosi 100 procent wynagrodzenia płatnego przez cały okres przebywania na urlopie macierzyńskim lub zasiłku macierzyńskim (w przypadku przedsiębiorców). Po nowelizacji będzie to 100 procent przez pierwsze 26 tygodni i 60 procent przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli matka dziecka od razu zadeklaruje (co będzie możliwe w przypadku kobiet, które urodzą po 17 czerwca), że skorzysta z rocznego urlopu, otrzyma 80 procent wynagrodzenia. Gdy w trakcie zdecyduje o tym, że chce powrócić do pracy, otrzyma wyrównanie dotychczas pobieranego 80 procent zasiłku do wysokości 100 procent.

Teraz projekt ustawy trafi do senatu.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. HelowaMama HelowaMama

  Już słychać głosy,że to zaszkodzi młodym matkom. Na fora lepiej nie wchodzić. Jadowite wypowiedzi mam nie objętych dłuższym urlopem zadziwiają. Ja nie miałam, inni też nie powinni mieć, chcę odszkodowanie itd. Ja też nie miałam, mimo to, uważam,że idzie na lepsze. Dobrze,że matka ma wybór:)

 2. Kasia Kasia

  Niestety z jednej strony to super wiadomosc, z drugiej nie najlepsza. Jako przedsiebiorca nie zatrudnilabym mlodej kobiety, obiawialabym sie, ze od razu pojdzie mi na zwolnienie lekarskie a potem roczny macierzynski. po tym, biorac pod uwage jak szybko sie zmienia rynek, technologie, itd, niestety nie mialaby co z soba zrobic

  • Julka Julka

   Zgadzam sie z Kasia, niestety to same matki sa sobie winne, ze tak maja ciezko na rynku pracy. Jasne nie wszystkie, ale te, ktore mysla chwila, a nie o tym, co bedzie w dluzszej perspktywie

 3. ja ja

  Dobra wiadomość, ale cała ustawa dość ryzykowna. Moze rzeczywiście przyniesć wiecej szkod niz pozytku

Polecane tematy