Czy całować dziecko w usta?

Czy całować dziecko w usta? Ani pediatrzy ani stomatologowie nie odpowiadają jasno na to pytanie. Pytani zazwyczaj nie zalecają ani nie zabraniają pocałunków w usta. Mimo to nadal ta forma okazywania miłości dziecku ma swoich silnych zwolenników i przeciwników. Jedni twierdzą, że jest niehigieniczna, inni, że zarezerwowana dla partnera, a nie dla dziecka…są też tacy, którzy nie widzą w pocałunkach w usta nic niestosownego.

Kiedy wypada całować dziecko w usta? Czy może być ono „za stare” na takie czułości? Może bezpieczniej dać całusa w policzek lub czoło?

Jama ustna to największe siedlisko bakterii

Harry Connick, amerykański piosenkarz i aktor całuje córkę

Harry Connick, amerykański piosenkarz i aktor całuje córkę

Dlatego przeciwnicy całowania dziecka w usta mówią stanowcze nie – nie całujmy, bo to niebezpieczne! Nie możemy być pewni, czy nie przeniesiemy na dziecko jakiejś infekcji, bakterii, czy wirusa, a nawet próchnicy – dla nas dorosłych niegroźnego, a dla dziecka być może bardzo niebezpiecznego.

Są też kontrargumenty z kategorii – co nas nie zabije, to nas wzmocni, czyli potrzeba wychowywania dzieci „normalnie”, w środowisku, w którym będzie maluch funkcjonował przez kilka lat, bez nadmiernej sterylizacji oraz higieny, która w ujęciu przesadnym również może być szkodliwa.

Opryszczka!

Całowanie dziecka (zwłaszcza niemowlaka) w usta może być bardzo groźne i mieć tragiczne skutki. W ten sposób można łatwo przenieść wirusa opryszczki. Znany jest przypadek w Polsce, kiedy ojciec zaraził opryszczką dwumiesięcznego synka. Chłopiec zmarł.

Więcej na ten temat.

Argument – „ciężkie działa”

Dzisiaj pocałunek w usta dziecka niesie również ryzyko posądzenia o molestowanie…

Poza tym dziecko całowane w usta może mieć problem ze zrozumieniem, dlaczego w ten sposób nie powinno okazywać swoich uczuć kolegom i koleżankom w przedszkolu czy szkole…- tak przynajmniej twierdzą niektórzy przeciwstawiający się całusom w usta.

Dzieci obserwują

Maluchy od najmłodszych lat obserwują rodziców. Gdy widzą, jak tata daje całusa mamie w usta, również chcą w ten sposób okazać swoje uczucia. Czy w takiej sytuacji jako rodzic należałoby im tego autorytarnie zabronić? Powiedzieć, że w usta całują się tylko rodzice, a dziecko już nie może?

Niczego nie wolno

Osoby, które nie widzą nic złego w całowaniu w usta dziecka, wysuwają taki argument: „niedługo będę musiała wysyłać podania, czy mogę dotknąć własne dziecko…Teraz to już nic nie wolno. Krzyknąć nie, zdenerwować się nie, pocałować nie…”

Jak to jest: mamy prawo całować dziecko gdzie chcemy i okazywać czułość jak chcemy? Kto i do kiedy może całować w usta? Czy dziecko ma samo decydować? Czy rodzic ma mieć kontrolę nad tym, jak dziecko okazuje czułość? Czy w usta może pocałować babcia, dziadek, ciocia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jolka22 Jolka22

  jasne, że całować, a czemu nie? Mogę robić z moim dzieckiem co chce!

  • ŁUKASZ PAWEŁ KOŁTON ŁUKASZ PAWEŁ KOŁTON

   Jolka22 – Nie możesz robić z Twoim dzieckiem co chcesz bo to nie jest Twoja własność!

   • roza z kolcem roza z kolcem

    no nie moge !!!! przeciez Jolka 22 nie ma na mysli doslownego znaczenia ” to co chce” , chyba chodzi jej bardziej o znaczenie typu ” jesli chce pocalowac moje dziecko to je pocaluje” a nie ze, ” jesli chce spokoj w domu to zakleje dziecku usta tasma klejaca, bo tak chce, bo mam takie widzimisie”. Nie pij wiecej kawy !

 2. Anka Anka

  Bez przesady z tymi bakteriami, w jakim my świecie żyjemy???

 3. MM MM

  Też się nad tym zastanawiam. Moja córka ma 1,5 roku od jakiegoś czasu całuje mnie i męża w usta, a wcześniej patrzyła jak my się całujemy w usta i kopiuje. Sama zaczęła tak całować nikt jej tak nie kazał. Ja jak chcę to całuję ją w policzek.

 4. Ula K. Ula K.

  Przytulankow i pocalunkow nigdy za wiele: ludzie cieszcie sie tym, ze dzieci chca sie przytulac i dawac buziaki

 5. mama Tymka mama Tymka

  Caluje syna gdzie popadnie i bardzo to oboje lubimy. Dla mnie to sposob na czulosci i bliskosc z moim malym sercem. Wierze, ze sie nie pochoruje kd soczystych buziakow rodzicow.

  • kama kama

   Mamo Tymka, Jesteście rodzicami , a jak ciotki wszelakie zaczną całować w usta wasze dziecko? Mój Synek całkiem niedawno załapał afty a ma 3latka. Jak się szybko okazało, bo juz na drugi dzień, Ciocia miała całą buzię zainfekowaną, ale już przecież prawie zeszło to całowała. O czym powiedziała mi po wizycie Synka u lekarza, bo i z aftami była podwyższona temp. brak apetytu i rozwolnienie. Powiedziałam w rodzinie by nie całowali w usta i teściowa się obraziła.. :/

 6. Madzia Madzia

  Całować, a czemu nie? Dla mnie problem bez sensu, a wirusy na rekach sie nie przenosza??

 7. Dziadova Dziadova

  Problem wytrzepany z kosmosu – dziecko umie protestować, kiedy czegoś nie lubi, a dorosły umie, zdaje się, wyciągnąć wniosek. A co robi sąsiad/obca pani na ulicy/ciocia z pociotkiem, to już ich sprawa, o ile nikomu nie dzieje się krzywda.

 8. Ania Ania

  Ok, rodzice całują i nie ma w tym nic złego… A co z babciami, dziadkami, ciotkami itp. Wszyscy mogą całować moje dziecko w usta? Nie podoba mi się to i nie zgadzam na to.

 9. AnnaMa AnnaMa

  A dla mnie całowanie w usta jest obrzydliwe. Ja moje dzieci całuję w policzek i czułko, jako niemowlaki jeszcze w brzuszek i stópki. Nauczyłam je, że jak ktoś z rodziny chce je pocałować to też nadstawiają policzek. Nie mogłam znieść widoku jak dziadek całuje w usta córeczki moje brrr.
  Pocałunek w usta zarezerwowany wyłącznie dla partnerów – bo oni i tak wykonują jeszcze inne niehigieniczne rzeczy :P

  • P P

   Nie myją zębów między stosunkiem a zabawą z dziećmi?

  • Beata Beata

   Zgadzam sie z Panią i odobsmi myslącymi podobnie. Ostatnio zetknęłam się z sytuacją że oboje rodzice szczególnie mama całują dziecko 1.5 roku w usta notorycznie. I nie żaden dzióbek tylko otwarte usta dziecka i mamy. Dodam ze mama jest osobą palącą papierosy. Nie mogę na to patrzec. A jestem opiekunką i codziennie jestem na to skazana

 10. Kasia Kasia

  My z mężem dajemy synkowi (2 lata) buziaki w ustka, on też nam daje buzi w usta. Zgodzę się jednak z tym że jest to w pewnym sensie intymna sprawa i nie chcę, aby synek tak dawał buzi komuś innemu, dlatego już powoli go uczę że takie buzi tylko mamie i tacie, a dla innych buzi w policzek.

 11. Iwona S. Iwona S.

  Moim zdaniem całowanie w usta jest przeznaczone dla partnerów. Dzieci całuje w policzek, czółko, oczko, nosek – ale nie w usta.

 12. MI-sio MI-sio

  Nasza córcia ma 1,5 roku. Od maleńkiego całujemy ją z żona gdzie popadnie- po rękach, nogach, brzuszku, szczególnie po kąpieli, kiedy mamy chwilę relaksu mała ma z tym super frajdę. Od małego też uczymy małą słowa buziak i całowania w usta. Ale cała rodzina ma zakaz. Dla nich są policzki, czoło, ręce. Nikt nie miał z tym problemu. A teraz gdy wracam z pracy i córcia biegnie z ustami w dzióbek żeby dać tacie buziaka to ja mam frajdę. Co w tym złego? W okazywaniu uczuć? A przyjdzie jeszcze czas na edukację o uczuciach do innych. A teraz niech mała czerpie miłość od rodziców.

 13. P P

  Mam 23 lata. U mnie w rodzinie od strony ojca normalnym jest dawanie sobie buzi przy różnych okazjach. Ja z rodzicami jak się żegnam to sobie dajemy takiego buziaka (chociaż nie ukrywam, że z ojcem czasami mi głupio zwłaszcza w miejscach publicznych) a na Wigilii to też z babcią, ciotką i dzieciom. Wyjątkiem są tylko mężowie, którzy są „przyszywani” w rodzinie. I kończy się na pocalunkach w policzek. Na świecie jest tak malo miłości (zwłaszcza rodzinnej) po co sobie ją ograniczać?

  • ja ja

   Pocalunek w usta zarezerwowany jest dla innego typu milosci.

 14. misia misia

  Jest tyle teorii, że od całowania np robi się opryszczka. Oczywiście, jeśli całujemy osobę z opryszczką to tek, możemy się zarazić. Ale w innym przypadku jest to niemożliwe. Mnie najczęściej robią się ze słabej odporności. Zawsze mam przy sobie krem endvir i jestem gotowa na każde nieodpowiednie się jej pojawienie.

 15. Toronto Toronto

  Nowy partner całuje moja córkę w usta za każdym razem jak przyjeżdża do bylej. Mimo sprzeciwu mojego była twierdzi ze to normalne?

Zobacz również

Polecane tematy