Cała prawda o inhalatorach – jak wybrać odpowiedni?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Zawsze zastanawiałaś się, czy inhalatory rzeczywiście są przydatne? Do tej pory jeszcze żadnego nie używałaś, ale znajome mamy radzą Ci się w niego zaopatrzyć. Jesteś już zdecydowana, ale… nie wiesz który wybrać i czym się kierować. Oczywiście cena to ważne kryterium, ale czy rzeczywiście gwarantuje jakość? W dodatku koleżanki chcą Ci pomóc, dlatego co i rusz podrzucają nową nazwę produktu. Dowiedz się, dlaczego warto powiedzieć „tak” inhalatorowi i jak go wybrać.

Inhalator – dlaczego warto z niego korzystać?

O przydatności inhalacji nie trzeba nikogo przekonywać – pomaga złagodzić objawy takich chorób jak astma oskrzelowa, mukowiscydoza, przewlekłe zapalenie oskrzeli i przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie płuc czy nadciśnienie tętnicze płuc. Inhalator ma wiele zastosowań – służy do nawilżania, podawania leków, a z irygatorem – do usuwania wydzieliny z nosa i zatok. Tak częste stosowanie inhalatora w terapii chorób płuc i oskrzeli wynika z jego zdolności do minimalizowania cząsteczki leku do takiej wielkości, że może ona dotrzeć nie tylko do górnych dróg oddechowych, ale aż do oskrzelików! To umożliwia szybsze i skuteczniejsze działanie preparatu, bezpośrednio w miejscu, które toczy choroba. W dodatku to nie wszystko! Inhalacja zwiększa także bezpieczeństwo terapii, ponieważ lek nie wpływa na inne układy, np. podawanie leków w postaci inhalacji niweluje możliwe nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak podrażnienia żołądka.

Rodzaje inhalatorów

Bogata oferta inhalatorów obejmuje trzy typy – zawierające już konkretny lek (inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem, inhalatory proszkowe), inhalatory ultradźwiękowe i inhalatory pneumatyczne (tłokowe, kompresorowe). Inhalatory ciśnieniowe i proszkowe są wyrobami gotowymi i są adresowane do pacjentów z konkretnymi schorzeniami, ponieważ to na etapie produkcji w inhalatorze umieszczona zostaje substancja lecznicza. Natomiast dwa kolejne typy nebulizatorów mają szersze zastosowanie. Inhalatory ultradźwiękowe są ciche, wydajne i mogą wytworzyć mikroskopijne molekuły. Mają jednak dwie wady – wymagają specjalnych medykamentów (ultradźwięki niszczą struktury niektórych substancji leczniczych) i są dość drogie. Inhalatory tłokowe są nieco głośniejsze, ale za to można przeprowadzać nimi inhalacje różnymi preparatami bez ryzyka obniżenia ich skuteczności! To właśnie one cieszą się na rynku największym powodzeniem.

Dobry inhalator to urządzenie, które sprawdzi się nie tylko w domu astmatyka. Inhalacje z soli fizjologicznej oraz olejków eterycznych sprawdzają się w leczeniu przeziębień, a z użyciem leków – w terapii uzupełniającej wielu chorób. Dodatkowo irygator pozwoli pozbyć się uniemożliwiającej oddychanie wydzieliny oraz uczucia tzw. zapchanych zatok. Dowiedz się zatem, jak świadomie wybrać wielozadaniowy inhalator, aby nie musieć zdawać się na przypadek (więcej o danych technicznych inhalatorów przeczytasz tu).

Inhalator – co jest najważniejsze?

Ceny inhalatorów są bardzo zróżnicowane, na rynku znajdziesz sprzęt za 30zł, jak i 300zł. Czy to kwota, którą zapłacisz za nebulizator, określa jego wartość? Oczywiście cena wpływa na jakość urządzenia, jak również na to, co wchodzi w skład zestawu. Bez względu na to, czy wybierzesz tańszy, czy droższy inhalator, zadbaj o kilka rzeczy. Przede wszystkim zapoznaj się z danymi technicznymi, które powinien udostępnić każdy producent. To właśnie te parametry świadczą o jakości nebulizatora. Jeśli chcesz, aby z inhalatora mogli korzystać wszyscy domownicy, sprawdź, czy w zestawie są maseczki dla dzieci i dla dorosłych. Pamiętaj także, aby upewnić się, czy bez problemu dokupisz je w aptekach. Warto także zainteresować się, czy wybrany inhalator można stosować z irygatorem do nosa, dzięki czemu katar i wydzielina zalegająca w nosie i zatokach nie będzie utrudniała Ci życia. Jeśli głównym użytkownikiem inhalatora będzie dziecko, pomyśl o tym, czy nie skusić się na sprzęt w fantazyjnym kształcie, np. zwierzątek lub samochodu. To może sprawić, że dziecko chętniej będzie poddawać się zabiegom!

Inhalator jest urządzeniem niezbędnym w terapii wielu chorób, w dodatku pozwala przeprowadzić leczenie skuteczniej i bezpieczniej dla pacjenta.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.