Być Super Tatą…

Tata to jedna z najważniejszych osób w życiu każdego dziecka. Przyczynia się do poczęcia, potem wspiera swoją ciężarną partnerkę – znosi humory i zachcianki, a od momentu porodu po prostu jest. Mimo ciągle silnych stereotypów, że to kobieta potrafi najlepiej zająć się małym dzieckiem, tatusiowie coraz chętniej towarzyszą w codzienności dziecka. Niekiedy już od pierwszych dni życia dziecka mają więcej odwagi i pewności do zajmowania się maluszkiem. Kąpią, przewijają i kiedy trzeba podają butelkę. Dzisiaj bycie tatą oznacza coś więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Chcę zobaczyć tatę…

Tatusiowie, którzy uczestniczą w porodzie mają możliwość przecięcia pępowiny i co najważniejsze to oni witają maleństwo jako pierwsi po porodzie. Zanim mama dostanie maluszka w ramiona, to tatusiowie zachwycają się niemowlakiem, robią zdjęcia, domagają się podania kruszynki na ręce.

Gdy mama wraca z maluszkiem po porodzie ze szpitala, to najczęściej tata stara się zająć domem, pomaga wykąpać maluszka czy podać butelkę. Niejeden tata potrafi lepiej zająć się swoim maluszkiem niż mama. Zwłaszcza w tych pierwszych dniach, gdy młoda mam jest pełna wątpliwości i walczy ze swoistą burzą hormonów. Na tym się nie kończy. Większość tatusiów walczy z równie dużym zmęczeniem, jak ich partnerki. Pracując po kilkanaście godzin, starają się zapewnić wsparcie swojej partnerce i zarobić na coraz większe potrzeby rodziny. Gdy tata wraca z pracy, coraz rzadziej idzie się zdrzemnąć, a coraz częściej od razu po zjedzeniu obiadu organizuje najlepsze zabawy podłogowe, a potem zabiera maluszka na huśtawkę. Wiele można wymieniać, chwalić, bo w niejednym domu znajdzie się supertata…Tak, tak prawdziwy SUPERTATA.

Chwila relaksu dla Taty

23 czerwca to doskonały dzień, by każdy tata choć przez moment czuł się dowartościowany i potrzebny. Oczywiście uśmiech dziecka to podstawowy element, by uszczęśliwić kochającego ojca, ale może by tak……chwila relaksu.

Dziecko zapewne nie poradzi sobie samo, by uczcić Dzień Ojca, ale z pomocą mamy można góry przenosić i wspaniale się bawić. Na początek najlepiej dać się tacie po prostu…wyspać. Co prawda mało który tata wstaje w nocy do dziecka, ale niejeden czujnie śpi i budzi się na każde karmienie maluszka, a potem rano musi wstać do pracy. Nawet jeśli tego dnia pójdzie do pracy, to zaraz po powrocie mama może zabrać malca na spacer i dać tacie czas na drzemkę.

Potem trzeba się tatą odpowiednio zająć, by przypadkiem nie przespał całego dnia. Już niespełna roczne dziecko z pomocą mamy może wykonać relaksacyjny masaż dla taty. Wystarczy kilka kropel dziecięcej oliwki, tata kładzie się na brzuchu bez koszulki, mama sadza maluszka na plecach taty i pokazuje jak wmasować tacie oliwkę w plecy. Taki masaż małymi rączkami doda tacie skrzydeł, a maluszkowi sprawi wielką frajdę.

Aby tata nie był głodny tego dnia, warto by mama z pomocą maluszka przygotowała ulubione danie dla taty. Wspólnie z mamą dziecko wyczaruje pyszny obiad, a do tego będzie zachwycone, że może zrobić coś dla taty. Maluszek może przełożyć pokrojone warzywa do miski, starsze dziecko pomoże w krojeniu czy mieszaniu potrawy. Smak dania przygotowanego przez dziecko dla taty będzie niezapomniany.

Kolejnym elementem w tak ważnym dniu powinien być prezent dla taty. Niezależnie od tego, czy mama zdecyduje się zakupić jakiś drobiazg w sklepie, czy nie – warto by tata dostał coś wyjątkowego od maluszka. Starsze dziecko może przygotować laurkę, namalować obrazek albo poszukać jakiegoś skarbu na spacerze, które podaruje tacie (szyszka  czy kamień znalezione podczas spaceru mogą okazać się bardzo cennym i uroczym znaleziskiem). Młodsze dziecko nie jest w stanie co prawda wykonać laurki, ale z pomocą mamy można pomalować farbą i odbić małą stópkę czy rączkę na papierze, a potem z dumą wręczyć tatusiowi. Chodzi przede wszystkim o to, by był to prezent wyjątkowy, którego nie da się zakupić w sklepie, a dla taty czynnie uczestniczącym w życiu rodziny będzie czymś bardzo cennym.

Dzień Ojca ma być czymś wspaniałym i niezapomnianym, ale przede wszystkim ma sprawić tacie ogromną przyjemność. Mama już dobrze wie, jakie zajęcie tata lubi, łowienie ryb, granie w kręgle czy gry komputerowe. Z małą pomocą mamy nawet maluszek może wybrać się z tatą na ryby, taka rodzinna wyprawa na świeżym powietrzu udzieli się całej rodzinie, a tata wreszcie będzie miał czas, by chwilę zrelaksować się przy łowieniu. Nawet jeśli tata jest typowym domatorem uwielbiającym strzelanki komputerowe,  może świetnie bawić się z resztą rodziny. Wspólne granie w gry komputerowe w ten wyjątkowy dzień okaże się  świetną zabawą. Najważniejsze, by tata robił to, co najbardziej lubi a przy tym mógł spędzać czas z dzieckiem.

Każdy z nas bez względu na swój wiek powinien pamiętać o Dniu Ojca i w jakikolwiek sposób okazać tacie szacunek za trud wychowania zwłaszcza, że na co dzień często nie mamy okazji, by pokazać jak mężczyźni są dla nas ważni. Niech ten dzień będzie szczególny, niech żadne dziecko nie zapomni o swoim tacie i w jakikolwiek sposób uczci to wspaniałe święto. Wszystkim tatusiom życzę wytrwałości i cierpliwości w wychowywaniu oraz  wielu szczęśliwych chwil i uśmiechów naszych małych pociech.

A Wy jak uczcicie Dzień Ojca?


Dzień Ojca po raz pierwszy obchodzony był 19 czerwca 1910 roku w USA. Jako hołd pewnej dziewczynki dla Taty, który po śmierci żony sam wychowywał sześcioro dzieci. Święto zostało jednak zaakceptowane dopiero w 1924 roku.
Dzień Ojca jest obchodzony w różnych dniach – w zależności od kraju. W USA, Wielkiej Brytanii i Holandii jest to trzecia niedziela czerwca. We Włoszech i w Hiszpanii Dzień Ojca obchodzi się natomiast 19 marca, natomiast w Polsce 23 czerwca. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodziliśmy w 1965 roku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Dorota Dorota

  My już szykujemy niespodziankę i wcale nie będzie to koszula ani skarpetki :) Na razie nie zdradzę, bo…Mąż czyta ;)

  • Wioleta Wioleta

   jak tata czyta to ciiicho szaaa;)
   Najważniejsza pamięć:)

   • marta marta

    oj tak, najważniejsze pamiętać :) nie trzeba drogich prezentów…:)

 2. ewanka ewanka

  ja w dniu ślubu 11 lat temu usłyszałam w radiu że takie święto istnieje :-) wykorzystując to był pretekst by zamówić piosenkę dla tatusiów…wraz z moich już mężem zamówiliśmy „chłopcy radarowcy ” Radość na sali była wielka i jeszcze większe zaskoczenie od strony tatusiów…..potem jak woda polały się następne dedykacje od innych dzieci dla swoich tatusiów :-D
  Ps. a w sobotę tatuś obchodzi swoje święto + nasza rocznica ślubu 11 :-D

  • Dorota Dorota

   Ewanka, piękna historia. :) My też mamy podwójne święto: urodziny Męża no i Dzień Ojca :)

 3. DoDo DoDo

  No faktycznie być tatą jest bardzo przyjemnie i być obdarowywanym prezentami przez dziecko :) jeszcze bardziej. Wiec czekam zniecierpliwiony, co moje kobietki wymyślą na jutro dla mnie. P.S. Oczywiście mam nadzieje, że dadzą mi się wyspać :))))

  • bela bela

   Wszystkiego najlepszego DoDo! ;)

   • Rodzynek Rodzynek

    Wspólne zdjęcie na koszulce taty i body malucha. Oboje byli zachwyceni!