Bunt dwulatka nie taki zły. Z trzylatkiem jest „gorzej” twierdzą eksperci

Obawiasz się buntu dwulatka? Błąd. Powinnaś martwić się raczej tym, co nastąpi później. Okazuje się bowiem, że rozsławione napady histerii są dużo silniejsze u trzylatków niż u młodszych dzieci. Eksperci nie mają wątpliwości – dopiero trzylatek daje rodzicom tak naprawdę w kość. Na szczęście są sposoby, by napady złości u dzieci trzyletnich opanować. Oto sugestie psychologów.

Trzylatek wystawia cierpliwość rodziców na próbę. W podobny sposób jak to robi nastolatek. Do takich wniosków doszli naukowcy na czele z Pinky McKay, australijską autorką wielu poczytnych poradników dla rodziców. To dlatego, że właśnie w tym okresie następuje gwałtowny rozwój mowy, dziecko rozumie znaczenie wypowiadanych słów i ich moc. Potrafi z wielką siłą krzyknąć „nie” i domagać się uznania jego opinii za najważniejszą.

Co sugerują naukowcy?

W pierwszym rzędzie ograniczenia ilości czasu spędzanego przed telewizorem, ponieważ wykazano, że czas przed ekranem w przypadku najmłodszych dzieci negatywnie wpływa na regulowanie własnych emocji i nastrojów. Wskazane jest również ograniczenie słodyczy, które działają pobudzająco na dzieci i są przyczyną nadaktywności.

Inne rady ekspertów?

Polecany jest dystans i wyrobienie w sobie postawy pozwalającej nie brać do siebie tego, jak się zachowuje i co mówi trzylatek. Dziecko w tym wieku jest bardzo labilne emocjonalnie, bez problemu przechodzi z jednej emocji do drugiej. Dlatego zamiast próbować spierać się z rozzłoszczonym maluchem, dyskutować z nim, kiedy dziecko jest wściekłe, poczekaj. Pamiętaj, że to Ty jesteś osobą dorosłą i Ty swoją postawą powinieneś pokazać, że panujesz nad sytuacją.

Rosnąca potrzeba kontroli i decydowania o sobie dobrze jeśli będzie spełniona poprzez możliwość podejmowania decyzji w sprawach, które możesz zostawić dziecku. Oczywiście w grę nie wchodzą dyskusje o zapinaniu pasów, myciu zębów, ale już o doborze odzieży czy wyboru warzyw do obiadu – tak.

Poza tym warto zadbać o tym, by trzylatek miał wystarczająco możliwości do aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu. Trudny okres w życiu pomaga przetrwać również dbałość o wystarczającą ilość snu. Dzieci w tym wieku mogą potrzebować nawet 14 godzin snu na dobę.

Przeczytaj więcej o rozwoju trzylatka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Karolina Karolina

    zgadzam się