Buciki dla niemowlaka – zbędne, a może potrzebne. Jeśli tak, to jakie?

Buty są stałym elementem dziecięcej garderoby. Zakładane już noworodkom stanowią dopełnienie, przysłowiową wisienkę na torcie. Ale czy zakładanie niemowlakom bucików w ogóle ma sens? A jeśli już kupujemy buciki niemowlakowi,  to czym sugerować się przy ich wyborze?

Po co noworodkom i niemowlętom buty?

Każdy z nas wie, jaką funkcję pełnią buty: ochraniają stopę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i urazami podczas chodzenia. Jednak w pierwszych miesiącach życia niemowlę tylko leży lub siedzi, więc zakładanie bucików właściwie mija się z celem.

Choć z drugiej strony powinniśmy dbać o to, by maluszkowi było ciepło w stopy, więc zakładanie bucików może okazać się koniecznością.

Aby zapewnić dziecku ciepło, wystarczy kocyk, ciepłe skarpetki albo buciki. To co wybiorą rodzice jest ich indywidualnym wyborem.

Buciki dla niemowlaka stają się alternatywą przede wszystkim dla skarpetek, zwłaszcza zimą, gdy trzeba wyjść na zewnątrz (choć wtedy większość przykrywa dziecko dodatkowym kocykiem, śpiworkiem itp.). Natomiast czas na pierwsze solidne i prawdziwe buciki przyjdzie, gdy dziecko zacznie chodzić.

Buciki niemowlęce – jakie najlepsze?

Już wiemy, że buciki w pierwszych miesiącach życia dziecka powinny chronić przed zimnem, ale to nie wszystko. Bucik musi być wygodny tak, by w żaden sposób nie ograniczał ruchów dziecka i nie uwierał w stopę. Natomiast walory zewnętrzne to kwestia indywidualna, uzależniona od gustu rodzica.

Wybierając buciki dla niemowlaka w pierwszych miesiącach życia, warto zwrócić uwagę na :

 • rozmiar – buciki powinny być dopasowane do dziecięcej stópki, dlatego lepiej kupić je pod wymiar. Dzieci mają różne stópki a rozmiary uniwersalne zwykle się nie sprawdzają. Przed kupnem trzeba bucik przymierzyć czy nie jest za mały, za duży, nie za wąski czy nie ma problemu z jego włożeniem
 • materiał – buciki dla niemowlaka powinny być miękkie, wykonane z przewiewnego, oddychającego materiału. Tak, by dało się je swobodnie założyć i wyginać na wszystkie strony.Unikamy bucików twardych, sztywnych  z grubymi podeszwami.
 • wykonanie – wygodne buciki dla niemowlaka to podstawa, dlatego przed zakupem dobrze jest włożyć dłoń do ich wnętrza i sprawdzić, czy nic nie będzie dziecka uwierało, wszystkie szwy powinny być niemal niewyczuwalne. Oceńmy, czy wykonanie buta  pozwoli na łatwe i szybkie założenie. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe zdobienia bucików. Czy są mocno przyszyte, gdyż niemowlę może w każdej chwili spróbować włożyć bucik do buzi.
 • zapięcie –  najlepiej, by buciki łatwo się wsuwały i nie wymagały dodatkowego zapinania. Niestety wtedy zwykle łatwo spadają z nóżki i jest bardzo prawdopodobne, że dziecko je zgubi. Jeśli już kupujemy bucik z zapięciem, trzeba sprawdzić, czy nie krępuje ono ruchów i jest bezpieczne. Bucik powinien być tak wykonany, by można było szybko go zapiąć (lub zawiązać), żeby nie stresować dodatkowo niecierpliwego malucha.

Jakie buciki dla niemowląt dostępne są na sklepowych półkach?

Mamy co najmniej kilka możliwości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ancur Ancur

  Wg mnie zbedne. Nie uzywalam. Zakladalam skarpety i otuacze na stopki. Buciki sa niewygodne przy zakladaniu i raczej nie praktyczne.

 2. Aneta Aneta

  Zawsze to cieplej w syrki i ładnie wyglada o wizerunek dziecka tez sie dbać powinno.

 3. zebra zebra

  do 3 miesięcy skarpetki dla dziewczynki z kokardkami i wzorem niby balerinek, a później miękkie buciki, ale nie zawsze jeżeli było lato to z gołymi nóżkami, Dziecko należy przyzwyczajać do noszenia butów by nie było problemu z zakładaniem ich gdy zacznie chodzić.

 4. Daniela Daniela

  Ładne buciki dodaja wdzieku,nawet niemowlakom,to taka wisienka na torcie

 5. MM MM

  Nie ma się co spieszyć lepiej zostawić kasę gdy dziecko będzie chodziło, wytedy przydadzą się buty i kasa na nie

 6. Karolina Karolina

  Klasycznych bucikow bym nie zakładąla są za sztywne, korzystam z bucikow skarpetek Attipas miękkie dziecko samo chętnie zaklada