Kupki u małego dziecka od zawsze budzą zainteresowanie wśród rodziców. Wynika to z tego, że zawartość dziecięcej pieluszki jest nam w stanie sporo powiedzieć o stanie zdrowia jej właściciela. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niemowląt, których kupki z powodu niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego są… dość charakterystyczne. Jak powinna wyglądać prawidłowa kupka u dziecka, a kiedy powinniśmy się zaniepokoić zawartością jego pieluszki? Co robić, gdy pojawiają się brzydkie kupki u dziecka?
Prawidłowe kupki u niemowlęcia i małego dziecka
Smółka – pierwsza kupka noworodka
W ciągu pierwszych 48 godzin swojego życia noworodek powinien zrobić swoją pierwszą kupkę. Jest to tzw. smółka. Ma ona postać dość gęstej, ciemnozielonej lub prawie czarnej papki, która u rodziców zwykle budzi ogromny niepokój. Niewiele przypomina bowiem swoim wyglądem „zwykłą” kupkę. Jednak bez obaw! Smółka swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza bowiem wodom oraz mazi płodowej oraz innym składnikom nagromadzonym w organizmie dziecka jeszcze podczas jego życia płodowego. Taki jej kolor oraz konsystencja są więc jak najbardziej prawidłowe.
Zaniepokoić nas powinien natomiast brak smółki. Powinna ona zostać bowiem wydalona w ciągu pierwszych dwóch dób życia dziecka. Jeśli jej nie ma, powinniśmy natychmiast powiadomić lekarza. Brak smółki może bowiem świadczyć o niedrożności jelit malucha oraz wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
Prawidłowe kupki dziecka karmionego piersią
Warto wiedzieć, że małe dzieci karmione zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, wypróżniają się dość często. Częstotliwość wydalania może bowiem wynosić u nich nawet 10 razy na dobę i jest to zupełnie prawidłowa ilość, która nie świadczy o biegunce.
Niemowlęta robią bowiem kupkę zazwyczaj po każdym karmieniu, co świadczy o dobrej tolerancji mleka mamy. Im niemowlę staje się starsze, tym ilość kupek na dobę się zmniejsza. Po rozszerzeniu diety o pokarmy stale, kupki dziecka stają się natomiast gęstsze oraz często mogą przybierać kolor zjedzonego pokarmu.
Kupki dziecka karmionego piersią są dość luźne i najczęściej występują w kolorze musztardowym, żółtym lub jasnożółtym. Mogą być w nich widoczne są także drobne, jaśniejsze grudki. Posiadają dość kwaśny zapach, a po zetknięciu w powietrzem (np. w sytuacji, kiedy zmienimy pieluszkę po pewnym czasie, od kiedy dziecko wypróżniło się) mogą być także zielonkawe.
Prawidłowe kupki dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym
Mamy, które karmią swoje dzieci butelką zauważają, że kupki ich pociechy są dość gęste oraz mają kolor od jasnożółtego do jasnobrązowego. Dzieci karmione z kolei mieszanką o wysokiej zawartości żelaza mogą robić kupkę w kolorze zielonym lub czarnym i taki kolor także nie powinien budzić naszego niepokoju. Dzieci, które jedzą z butelki wypróżniają się także nieco rzadziej, jeśli jednak dziecko robi kupkę codziennie i nie wysila się przy tym, nie mamy żadnych powodów do niepokoju.
Brzydka kupka u dziecka – kiedy powinniśmy się martwić?
Jak widać, kolor, zapach oraz konsystencja dziecięcej kupki zależy od wieku dziecka, sposobu jego karmienia oraz indywidualnych predyspozycji. Są jednak kolory oraz konsystencje kupki, które powinny wzbudzić nasz niepokój. Jakie kupki mogą świadczyć o problemach zdrowotnych u dziecka?
Biała kupka u dziecka
Biała lub prawie biała kupka u dziecka nie jest prawidłowa. W wielu przypadkach takie zabarwienie stolca może bowiem świadczyć o problemach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Jeśli więc zauważymy u swojego dziecka taką kupkę, jak najszybciej skonsultujmy się z pediatrą.
Krew w kupce dziecka
Niekiedy w dziecięcej pieluszce może pojawić się także krew. Rozpoznamy ją po obecności cienkich czerwonych niteczek. Bardzo często krew pojawia się w wyniku uszkodzenia naczynka krwionośnego, do którego może dojść np. w wyniku zaparć. Obecność krwi w kupce powinna zawsze wzbudzić nasz niepokój i warto skonsultować to z lekarzem. Niekiedy może być to bowiem objaw poważnej choroby.
Niekiedy obecność krwi w stolcu może objawić się także ciemnozielonym lub czarnym jego zabarwieniem. Zanim jednak zaczniemy się martwić, zastanówmy się, czy dziecko nie jadło ostatnio pokarmów, które mogłyby wpłynąć na takie zabarwienie kupki. Spożywanie sporych ilości jagód czy przyjmowanie preparatów bogatych w żelazo także może bowiem spowodować zmianę koloru kupki na ciemnozielony lub czarny. Obserwujemy więc dziecko i jeśli kolejne wypróżnienia będą już prawidłowe, najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.
Dziecko często robi kupkę – czy to już biegunka?
Niemowlęta i małe dzieci, zwłaszcza te karmione piersią, wypróżniają się nawet do 10 razy na dobę. Jest to zupełnie prawidłowe i nie świadczy o biegunce. Jeśli jednak zauważymy, że kupa dziecka staje się coraz rzadsza, a częstotliwość wypróżnień znacznie się zwiększyła w porównaniu do ostatnich dni lub tygodni, warto skonsultować się z pediatrą, gdyż może to być biegunka. Rozwolnienie jest bowiem szczególnie niebezpieczne zwłaszcza u małych dzieci, gdyż może szybko doprowadzić do odwodnienia małego organizmu.
Jak rozpoznać zatwardzenie?
Zatwardzenie u dziecka najczęściej objawia się dużym wysiłkiem, jakie wkłada maluch w zrobienie kupki oraz jej zwartą i twardą konsystencją. Kupka może być złożona z twardych, niewielkich grudek, a dziecko przy jej wydalaniu płacze, napina się oraz czerwienieje na twarzy z powodu wysiłku.
W wyniku zatwardzenia możemy także zauważyć obecność niewielkiej ilości krwi w stolcu, najczęściej w postaci cienkich niteczek lub pajączków w kolorze czerwonym. W sytuacji zatwardzenia także powinniśmy odwiedzić pediatrę.
Mnie interesuje co może być przyczyną pienistych kupek. Córka codziennie takie ma. Pediatra skomantował to tylko „może coś jest w diecie”. Nie wiem czy mam się martwić, czytałam, że jest to burzliwa fermentacja.
Zapomniałam dodać, że córka ma prawie 6 miesięcy i jest tylko na moim mleku
Pani Kingo,
pieniste kupki u dzieci karmionych piersią najczęściej są spowodowane nietolerancją pokarmów spożywanych przez mamę lub świadczą o nietolerancji laktozy. Najlepiej byłoby zacząć odstawić pojedynczo niektóre produkty (np. margarynę, wypieki na bazie proszku do pieczenia, orzechy itp.) i obserwować dziecko. Jeśli kupki nadal będą miały pienistą konsystencję eliminować dalej aż do ustąpienia problemu. Warto także zacząć podawać dziecku probiotyk, w większości przypadków to także pomaga. Jeśli jednak nie zauważy Pani poprawy proszę „pomęczyć” pediatrę w celu ustalenia przyczyny takich kupek i jej wyeliminowania. Jeśli dziecko czuje się dobrze, nie boli go brzuszek, ani nie ma innych niepokojących objawów, raczej nie ma jednak powodów do niepokoju.
O pienistych kupach u dzieci: https://www.sosrodzice.pl/pieniste-kupki-u-dziecka-przyczyna-moze-byc-niejedna/
Witam.
Zaniepokoił mnie zapach kupki – zbliżony do zapachu owoców morza.. Czy powinnam się martwić? Dodam, że dziecko ma prawie 5 miesięcy. Z góry dziękuję za odpowiedź..