Botulizm niemowlęcy, czyli dlaczego maluchy nie powinny jeść miodu

Miód to domowy antybiotyk. Niezastąpiony w sezonie infekcji. Warto go jeść solo, wykorzystywać do słodzenia czy do przygotowania potraw. Niestety miód nie jest zalecany w diecie niemowlaka i to niekoniecznie ze względu na reakcję alergiczną, jaką może wywoływać, ale ze względu na botulizm niemowlęcy.

Botulizm u dzieci – trochę historii

Pierwsze wzmianki o botulizmie u niemowląt pochodzą z 1976 roku, kiedy choroba została zdiagnozowana w Stanach Zjednoczonych. Chorobę wywołało zatrucie jadem kiełbasianym obecnym w miodzie. W Polsce problem jest prawie nieobecny, ponieważ słodzenie mleka i innych napojów podawanych niemowlakom miodem jest rzadko praktykowane. Polscy rodzice nie mają również w zwyczaju pokrywania smoczków miodem w celu uspokojenia dziecka. Mimo wszystko, warto zaznaczyć, że zagrożenie, choćby hipotetyczne, istnieje, zwłaszcza z powodu wybierania coraz częściej zdrowego odżywiania oraz częstego sięgania po miód.

Botulizm niemowlęcy a miód

Badania wykazują, że około 15% przypadków botulizmu u niemowląt spowodowanych jest przez spożycie miodu skażonego przetrwalnikami Clostridium botulinum (laseczka jadu kiełbasianego). Nie zawsze spożycie skażonego miodu wywoła botulizm dziecięcy. Jednak do sytuacji takiej dochodzi, według statystyk, w jednym przypadku na 12 000.

Inne przyczyny botulizmu niemowlęcego

Botulizm u niemowląt wywołuje nie tylko miód. W 85% przypadków problemem są laseczki jadu kiełbasianego występujące w glebie czy powietrzu. Mogą zostać przeniesione wraz ze smoczkiem, który upadł na ziemię, na rękach, które małe dziecko często wkłada do ust. Źródłem zakażenia może być również pożywienie, posiłki przygotowane bez zachowania odpowiednich zasad higieny.

Miód nie jest głównym winowajcą. Dużo częściej botulizm niemowlęcy powodują inne czynniki.

Objawy botulizmu niemowlęcego

Toksyna botulinowa to jedna z najgroźniejszych trucizn. Wywołuje masę przykrych objawów, silnie negatywnie wpływa na układ nerwowy. W przypadku botulizmu niemowlęcego objawy choroby wywołuje sama bakteria rozwijająca się w organizmie, a nie toksyna, jad kiełbasiany, przez nią produkowany.

botulizm niemowlęcy

Botulizm niemowlęcy powoduje:

 • zaparcia występujące nawet kilka tygodni przed pojawieniem się następnych objawów,
 • osłabienie dziecka,
 • cichszy płacz,
 • wolniejsze ruchy,
 • marazm,
 • trudności ze ssaniem,,
 • trudności z połykaniem,
 • senność, rozdrażnienie,
 • opadanie powiek,
 • rozszerzenie źrenic,
 • ostra biegunka.

Powyższe objawy mogą pojawić się po kilku godzinach lub kilku dniach od spożycia miodu.

W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Kiedy dziecko może dostać miód?

Dzieci do ukończenia 1 roku życia nie powinny otrzymywać miodu. Niektórzy lekarze skłaniają się ku tezie, że miodu nie powinno się podawać o rok dłużej, do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Starsze dzieci mogą otrzymywać miód (jeśli nie są alergikami), ponieważ ich układ odporności  i mikroflora jelitowa zazwyczaj są na tyle rozwinięte, że potrafią poradzić sobie z ewentualnymi laseczkami jadu kiełbasianego.

Miód mogą spożywać starsze dzieci i karmiące piersią mamy. Nawet jeśli w ten sposób spożyją miód skażony bakteriami, to dobre bakterie bytujące w układzie pokarmowym nie będą miały żadnego problemu z tym, żeby je unieszkodliwić. Opuszczą układ pokarmowy wraz z kałem. Przeprowadzone badania wykazały, że bakterie Clostridium botulinum nie przenikają do pokarmu kobiecego. W przypadku karmienia piersią istnieje jednak ryzyko wystąpienia objawów alergii po spożyciu przez mamę miodu, jednak ryzyko to jest niewielkie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.