Bóle w klatce piersiowej u dziecka – najczęstsze przyczyny

Ból w klatce piersiowej zgłaszany przez małego pacjenta jest zawsze bardzo niepojący i może wzbudzać uzasadniony strach zarówno u rodziców, jak i badających malucha lekarzy pediatrów. Na szczęście jednak, w większości przypadków objaw ten ma łagodny charakter i nie jest związany z żadną ciężką i zagrażającą życiu dziecka chorobą.

Ból w klatce piersiowej u dziecka – najczęstsze przyczyny

Do najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w klatce piersiowej u dziecka należą:

  • Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego – schorzenia te są dominującą przyczyną bólów w klatce piersiowej u dzieci i związane są najczęściej z urazami oraz nadwyrężeniami. Ich pojawienie się zazwyczaj koreluje ze zgłaszanymi przez malucha upadkami lub okresami wzmożonej aktywności fizycznej. Ból w ich przebiegu jest zwykle umiarkowany, bardzo dobrze zlokalizowany (dziecko umie wskazać miejscem bolące miejsce) i nasila się podczas ruchu (zwłaszcza skrętów tułowia) oraz wykonywania głębokich oddechów.
  • Choroby psychogenne – druga, jeśli chodzi o częstość przyczyna bólu w klatce piersiowej u dzieci. Najczęściej u jej podłoża leży przewlekły stres związany z trudną sytuacją w szkole lub w domu. Ból może mieć zmienny charakter oraz lokalizację i mogą towarzyszyć mu epizody bólów brzucha, czy też biegunek.
  • Choroby układu oddechowego – ból w klatce piersiowej może być objawem astmy oskrzelowej (u dziecka występuje duszność, napady uporczywego kaszlu oraz ucisk w klatce piersiowej po kontakcie z alergenem lub wysiłku fizycznym) oraz zapalenia oskrzeli, płuc (bólowi towarzyszą kaszel, gorączka, osłabienie oraz inne objawy infekcji), czy też opłucnej (charakteryzuje się silnym bólem zlokalizowanym po jednej stronie klatki piersiowej oraz bolesnym kaszlem)
  • Choroby układu pokarmowego – głównie mowa tu o refluksie żołądkowo-przełykowym. Jego dominującym objawem jest palący ból w klatce piersiowej nasilający się podczas leżenia i pochylania się do przodu (popularnie określany jako zgaga) występujący głównie po tłustych oraz obfitych posiłkach.
  • Choroby układu krążenia – u dzieci choroby te są bardzo rzadką przyczyną bólów w klatce piersiowej (poniżej 1 procenta), aczkolwiek zawsze należy pamiętać o nich podczas diagnostyki różnicowej. Jest to szczególnie ważne u maluchów obciążonych dodatnim wywiadem rodzinnym (w rodzinnie występowały choroby układu krążenia w młodym wieku). Spośród przyczyn kardiologicznych bólu w klatce, w grupie pacjentów pediatrycznych, występują najczęściej zaburzenia rytmu serca (oprócz bólu maluch może zgłaszać również zawroty głowy, czy też uczucie kołatania serca nasilające się lub pojawiające się podczas wysiłku fizycznego).

Oczywiście, istnieje również wiele innych i o wiele rzadszych przyczyn bólu w klatce piersiowej u dzieci (choroba Kawasakiego, półpasiec, zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie czy też zawał mięśnia sercowego). Niemniej jednak te wymienione wyżej powinny być brane pod uwagę w pierwszej kolejności.

bóle w klatce piersiowej u dziecka

Co należy robić w przypadku pojawienie się u dziecka bólów w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej jest bezwzględnym wskazaniem do pilnej konsultacji z lekarzem pediatrią opiekującym się maluchem. Dziecku nie powinno podawać się żadnych leków, gdyż ich działanie może zamazać obraz kliniczny i znacznie utrudnić prawidłowe rozpoznanie, a tym samym opóźnić prawidłowe leczenie małego pacjenta. Szczególnie szybkiej interwencji wymagają sytuację, gdy ból w klatce połączony jest z innymi niepokojącym objawami (wysoka gorączka, duszność, czy też uczucie kołatania serca).

Na jakiej podstawie lekarz stawia rozpoznanie i jakie są sposoby leczenia bólów w klatce piersiowej?

Najważniejsze jest badanie fizykalne dziecka (między innymi badanie uciskowe oraz osłuchiwanie klatki piersiowej) oraz dokładny wywiad zebrany z rodzicami i małym pacjentem. W razie konieczności lekarz może zlecić szereg badań dodatkowych, zależnych od podejrzewanej przyczyny bólu (między innymi RTG klatki piersiowej, EKG, czy też spirometrię płuc).

Jak już wspominaliśmy wcześniej, przed wizytą u lekarza nie należy podawać dziecku żadnych leków. Dopiero pediatra, w zależności od wyników badań, zaleci odpowiednie leczenie.

Podsumowując, bóle w klatce piersiowej u dzieci w większości nie są niebezpieczne, ale zawsze wymagają przyjrzenia się im przez doświadczonego lekarza pediatrę. Należy bowiem pamiętać, iż u małego procenta dzieci mogą być one objawem zagrażających życiu schorzeń (na przykładnych arytmii serca).

Bibliografia:
Pediatria autorstwa Wandy Kawalec
Interna Szczeklika 2017/18

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.