Bolący brzuch u dziecka – co robić?

Dziecko niezależnie od wieku może cierpieć na ból brzucha. Przyczyn dyskomfortu w obrębie żołądka może być całe mnóstwo od tych najbardziej trywialnych poprzez te, które bezpośrednio zagrażają życiu. Powodem mogą być zarówno problemy trawienne, jak również kłopoty emocjonalne oraz przewlekłe choroby (także te niezdiagnozowane).

Ból brzucha u dzieci zaczyna się często od kolki (która tak naprawdę przez wielu ekspertów jest utożsamiana z przeciążonym układem nerwowym, a nie problemami trawiennymi), z czasem dyskomfort może pojawiać się po obfitym posiłku, z powodu alergii i nietolerancji żywieniowych, stresu.

Długa lista możliwych przyczyn niestety nie ułatwia diagnozowania problemu…Bolący brzuch u dziecka stanowi jedną z głównych przyczyn wizyt lekarskich rodziców z małymi dziećmi.

Ból brzucha u dziecka – czyli co?

bolący brzuch u dziecka

Bolący brzuch u dziecka

Ból brzucha to dyskomfort, który może się pojawić w obszarze między klatką piersiową a pachwinami. Może mieć różny charakter – narastający, kłującymi, jednostronny, rozlewający, skurczowy, itd.

Ból brzucha to bardzo szerokie pojęcie. Można je opisać na wiele sposobów. Niestety dzieci w trakcie dyskomfortu rzadko są w stanie powiedzieć coś więcej niż tyle, że „boli je tam coś w środku”, opieranie się na ich opisie bywa też mylące, dlatego niezbędna jest dokładna diagnostyka – często wykonanie badań krwi, moczu, USG, itd.

Bolący brzuch u dziecka – możliwe przyczyny

 • niestrawność,
 • tak zwana grypa żołądkowa wywołana przez wirusy,
 • gazy, wzdęcia,
 • zaparcia,
 • problemy z woreczkiem żółciowym, żołądkiem,
 • zgaga lub refluks
 • nietolerancje żywieniowe,
 • alergie,
 • angina,
 • mononukleoza
 • problemy emocjonalne,
 • stres,
 • kamienie żółciowe,
 • przepuklina,
 • choroby jelit,
 • zakażenie dróg moczowych.

Co na bolący brzuch u dziecka?

Ból brzucha u dziecka zazwyczaj nie jest groźny i nie wymaga kontroli u lekarza. Najczęściej wystarczy zapewnić dziecku spokój i dobre warunki do odpoczynku. Jednak jeśli ból nie mija po dobie, narasta i staje się coraz bardziej uciążliwy, niezbędna jest wizyta u lekarza.

Gdy malucha boli brzuch, postaraj się zachować spokój i nie denerwuj malca, pokazując, jak się martwisz. Podawaj lekkie napoje, by nie dopuścić do odwodnienia, ogranicz posiłki. Najlepiej przez kilka godzin dziecko niech nie je, następnie podaj coś lekkostrawnego – ryż, krakersy, suchary. Unikaj pokarmów, które mogą dodatkowo podrażniać żołądek – kofeina, nabiał, cytrusy, tłuste lub smażone potrawy, żywność o wysokiej zawartości tłuszczu, potrawy z pomidorów.

Jeśli dziecko ma gorączkę, możesz podać paracetamol. Unikaj jednak wszelkich antybiotyków i silniejszych leków, be wyraźnego wskazania lekarskiego.

Na ból brzucha u dziecka można podać ziołowe herbatki – z mięty lub rumianku.

Kiedy od razu do lekarza?

Błyskawicznej wizyty u lekarza wymaga sytuacja, jeśli dziecko skarży się na ból brzucha od kilku dni, nawet jeśli ból przychodzi i odchodzi, jeśli ból narasta wraz z upływem czasu, dziecko wymiotuje dłużej niż przez 12 godzin, ma słaby apetyt dłużej niż przez dwa dni, gorączkuje powyżej 39 stopni, ma biegunkę dłużej niż 2 dni, chudnie i wyraźnie słabnie.

Wszelkie wątpliwości i intuicyjne przeczuwanie głębszego problemu przez opiekunów dziecka powinno zmusić rodziców do kontroli u lekarza. Bolący brzuch u dziecka może być poważnym sygnałem. Nie ignorujmy go.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. kasia kasia

  u nas bolacy brzuszek to był wynik stresu…po narodzinach młodszego braciszka

 2. Wioleta Wioleta

  u nas czasem się zdarza, pomaga zwykle masaż brzuszka lub ziołowa herbatka

 3. sesse sesse

  Jak mój synek skarży się na ból brzucha, to mu najpierw podaję acidolac, żeby uzupełnić dobre bakterie i przywrócić równowagę florze bakteryjnej. I zazwyczaj to wystarcza, żeby dolegliwosci ustały. Acidolac też się dobrze sprawdza przy biegunce, bo szybko łagodzi objawy.

 4. emka emka

  ja podaję od razu kropelki acidolac, żeby florę bakteryjną zasiedlać dobrymi bakteriami. To zawsze skutecznie łagodzi takie dolegliwości jak biegunka, kolka czy wymioty