Rzadko się zdarza przetrwać cały okres ciąży i karmienia piersią bez jakiejkolwiek infekcji czy bólu. Niestety również w tym szczególnym czasie nie omijają nas problemy zdrowotne. Jak sobie z nimi radzić? Jak postępować, by odczuć ulgę, a przy tym nie zaszkodzić dziecku? W tym artykule odpowiemy na pytanie, co na ból zęba w trakcie karmienia piersią?
Ból zęba w trakcie karmienia piersią? Umów się do dentysty
Dentystę można, a nawet trzeba odwiedzać zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia piersią. Warto jednak uprzedzić lekarza o swoim odmiennym stanie tak, by w razie podjęcia decyzji o leczeniu zachował wysoką ostrożność.
Ból zęba to wystarczający powód, by wykonać telefon do stomatologa. Doświadczenia wielu mam wskazują jednak, że nawet w podbramkowej sytuacji szybkie dostanie się do specjalisty może być trudne. Paradoksalnie na wizytę prywatną czasami trzeba czekać nawet tydzień. Rozwiązaniem jest szukanie pomocy u innego lekarza lub udanie się do dentysty na NFZ. Gdy pojawia się ból, w wielu gabinetach mających podpisaną umowę z funduszem, udzielana jest pomoc jeszcze tego samego dnia.
Nie ma obawy przed skutkami ewentualnego znieczulenia. Lekarze mają dostęp do preparatów całkowicie bezpiecznych w ciąży i podczas karmienia piersią. Jeśli karmisz piersią, możesz mieć wykonane leczenie kanałowe, założoną plombę, czy nawet wyrwany ząb.
Jedynym problemem może być prześwietlenie RTG zęba, którego nie zaleca się wykonywać w okresie ciąży (chyba, że jest to bezwzględnie koniecznie). Podczas karmienia piersią nie ma przeciwwskazań do tego badania. Jedynym jest ewentualna ciąża, dlatego jeśli młoda mama miesiączkuje, bardzo istotne jest, by na badanie udała się w okresie miesiączki lub w pierwszej fazie cyklu, co wykluczy ewentualną wczesną ciążę.
Przeczytaj – nie wiedziałam o ciąży, a miałam wykonane RTG.
Ból zęba a karmienie piersią. Co możesz wziąć przeciwbólowego?
Jeśli karmisz piersią, możesz przyjmować:
- paracetamol – jest to najbezpieczniejsza opcja,
- ibuprofen – maksymalna dawka 1200 mg/dzień – równie bezpieczna opcja. Jednak uwaga, leków na bazie ibuprofenu nie należy stosować przy żółtaczce noworodka.
Przeczytaj, które leki są bezpieczne w ciąży.
Dowiedz się, jakie leki są bezpieczne, gdy karmisz piersią.
W trakcie karmienia piersią NALEŻY UNIKAĆ leków zawierających kwas acetylosalicylowy.
Ważne, żebyś pamiętała o tym, by:
- przyjmować lek po karmieniu piersią. Jeśli to możliwe, najlepiej wtedy, kiedy następne karmienie nastąpi za kilka godzin, większość leków osiąga najwyższe stężenie po 30-90 minutach od spożycia,
- unikać leków o przedłużonym działaniu, takich, jak te sprzedawane z dopiskiem „fast” czy „forte”,
- obserwować dziecko, zwracając uwagę na jego zachowanie, wygląd skóry i kupek.
Komentarze