Ból ucha u dziecka – nie zawsze musi wskazywać na zapalenie ucha

Ból ucha u dziecka jest powszechny, może mieć różne przyczyny. Choć często kojarzony jest z zapaleniem ucha środkowego, to powody jego wystąpienia mogą być różne, na przykład wyrzynające się zęby, zalegająca w uchu ciało obce (część zabawki) czy ból gardła. Często także zmiany ciśnienia.

Jak radzić sobie z bólem ucha? Kiedy udać się do lekarza?

Ból ucha – przyczyna w uchu czy gdzie indziej?

Ból zlokalizowany w uchu nie zawsze wskazuje na problem z tym organem. Często może mieć związek z innymi chorobami, a to dlatego, że wiele dolegliwości może dawać odczucia bólowe promieniujące do ucha.

Ból ucha – konsekwencja przeziębienia lub infekcji bakteryjnej

Ból ucha u dziecka często pojawia się jako powikłanie grypy, paragrypy, przeziębienia. Może towarzyszyć chorobom wywoływanym przez wirusy i bakterie.

Często ból ucha u najmłodszych dzieci jest wynikiem zapalenia ucha środkowego, do którego częściej dochodzi u dzieci z powodu innej budowy ucha – krótszej trąbi Eustachiusza i ustawieniu jej prostopadle do gardła. Na zapalenie ucha środkowego najbardziej podatne są dzieci z alergią, u których powstaje dużo śluzu, z którym maluch ma problem, nie umie się go pozbyć w trakcie kaszlu czy dmuchania nosa. Oprócz bólu ucha, stanu zapalnemu towarzyszy zazwyczaj podwyższona temperatura, drażliwość, obniżony apetyt. Przykre objawy pogłębiają się w nocy.

Jeśli dziecko ma gorączkę i ma mniej niż dwa lata, zaleca się natychmiastową wizytę u lekarza. W wielu przypadkach konieczna może się stać antybiotykoterapia. Natomiast ból ucha u dzieci powyżej dwóch lat o charakterze lekkim czy umiarkowanym często mija sam, dlatego jeśli dziecko nie gorączkuje, można odwlec wizytę u  lekarza o 2-4 dni, obserwując rozwój sytuacji.

Im dziecko starsze, tym ból ucha rzadziej wywołany jest przez zapalenie ucha środkowego, a częściej ma przyczynę w innych problemach zdrowotnych.

Ból ucha w trakcie ząbkowania

Ból ucha często pojawia się w trakcie ząbkowania. Oprócz bolesnych nabrzmiałych dziąseł, problemem się staje dyskomfort w okolicy małżowin usznych, spowodowany przez nadprodukcję śliny i śluzu.

Dodatkowo ból ucha może pojawić się podczas rośnięcia zębów stałych. Towarzyszy również stanom zapalnym zębów i dziąseł.

ból ucha u dziecka

Ból w okolicy ucha a gardło i zatoki

Czasami dyskomfort w okolicy ucha może być spowodowany tak naprawdę stanem zapalnym zatok lub gardła.

Krople na ból ucha wydawane bez recepty

W każdej aptece otrzymamy krople do uszu wydawane bez recepty. Najpopularniejsze to Ototalgin, zawierające pochodne kwasu salicylowego umożliwiające ograniczenie rozwijającego się stanu zapalnego. Nie w każdym przypadku wykazują działanie przeciwbólowe. Ich skuteczność bywa powodem dyskusji.

U młodszych dzieci do trzeciego roku życia zaleca się aplikowanie kropli w pozycji leżącej na boku. U starszych na siedząco z lekko przechyloną głową i pociągniętą małżowiną ku górze.

Często dzieci protestują przeciwko zakraplaniu uszu, ponieważ zabieg ten jest dla nich nieprzyjemny. Uczucie wypełniania uchu bywa nie do przyjęcia.

Czy są inne metody walki z bólem ucha?

Na pewno doraźnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Niektórzy zalecają stosowanie do ucha środków dedykowanych osobom mającym katar (stworzonych do aplikacji do nosa).  W tym celu mogą się sprawdzić takie preparaty jak Otrivin, czy Nasivin. Ich zadanie jest proste, poprawić drożność trąbki słuchowej. Podobno skuteczność też jest wysoka.

Przy bólu ucha zaleca się ponadto podawanie leków mukolitycznych, które rozrzedzają śluz i ułatwiają odkrztuszanie (np. Flegamina, Flavamed, Mucosolvan). Korzystanie z tych syropów wymusza zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Dlatego należy dbać, by dziecko piło co najmniej 8 szklanek płynów dziennie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. renia renia

    tak, ale warto mieć zawsze w domowej apteczce coś co pomaga w problemach z bólem ucha. dla mnie takim lekarstwem jest NATARCZYWA REKLAMA. dzięki niemu już nie raz pomogliśmy sobie w problemach z bólem ucha.