Ciąża jest pięknym, ale zarazem bardzo wymagającym czasem w życiu kobiety. Już od samego początku przyszła mama musi się bowiem borykać z różnymi dolegliwościami znacząco obniżającymi komfort jej życia. Jednym z najczęściej występujących schorzeń, z którymi zmagają się ciężarne jest ból spojenia łonowego. Mimo, iż sama przypadłość nie jest zbyt groźna i wiąże się bezpośrednio z przygotowaniem organizmu do porodu to jednak potrafi utrudnić paniom codzienne funkcjonowanie. Czym dokładnie objawia się ból spojenia łonowego w ciąży i jak temu zaradzić?
Zmiany w spojeniu łonowym w ciąży
Spojenie łonowe to integralna część miednicy łącząca dwie kości łonowe. U kobiet znajduje się ono w dolnej części podbrzusza, zaraz nad wzgórkiem łonowym. Tego rodzaju chrząstka ma za zadanie efektywnie osłaniać narządy wewnętrzne przed urazami oraz absorbować wstrząsy podczas chodzenia. U pań pełni jednak jeszcze dwie istotne role – chroni bowiem macicę przed mechanicznymi uszkodzeniami i umożliwia dziecku przyjście na świat w trakcie porodu. Aby było to możliwe podczas ciąży dochodzi więc do niewielkiego rozluźnienia połączeń kości miedniczych, w tym spojenia łonowego. Temu zjawisku może towarzyszyć natarczywy ból, który wiele kobiet traktuje jako nieprawidłowość. Symptomy rozejścia łonowego zazwyczaj występują w trzecim trymestrze ciąży, kiedy maluszek stopniowo szykuje się do przyjścia na świat. Jeśli pojawiający się dyskomfort nie jest zbyt dokuczliwy to należy go potraktować wyłącznie jako zjawisko fizjologiczne charakterystyczne dla ostatnich tygodni ciąży.
Przyczyny bólu spojenia łonowego
Rozejście spojenia łonowego występuje praktycznie przy każdej ciąży. Chociaż w większości przypadków nie powoduje żadnych dolegliwości to przy rozwarciu powyżej 1 cm może doprowadzić do silniejszego bólu. Bezpośrednią przyczyną takiego zjawiska mogą być zarówno indywidualne predyspozycje genetyczne, jak i zmiany hormonalne. Wśród najczęstszych przyczyn powodujących ból spojenia łonowego wymienia się:
- silny ucisk dziecka na spojenie łonowe (bardzo często pojawia się przy mnogiej ciąży);
- stan zapalny;
- nadwyrężenie spojenia łonowego wskutek urazu mechanicznego bądź nadmiernego wysiłku fizycznego;
- pęknięcie lub złamanie kości łonowej;
- nadmierne rozluźnienie spojenia łonowego.
Przy natarczywym i promieniującym bólu należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach konieczne może bowiem okazać się wdrożenie działań profilaktycznych.
Objawy nadmiernego rozejścia spojenia łonowego
Do typowych objawów towarzyszących nadmiernemu rozejściu się spojenia łonowego zalicza się:
- silny ból w okolicach spojenia łonowego, który nasila się w trakcie poruszania;
- kaczkowaty chód;
- ból promieniujący do dolnej części pleców, pośladków oraz ud;
- ból podczas oddawania moczu;
- poczucie pulsowania w kroku.
Dodatkowo powyższe symptomy mogą się nasilać przy nagłym wstawaniu bądź dźwiganiu cięższych przedmiotów.
Jak poradzić sobie z bólem spojenia łonowego?
Przy pojawieniu się bólu spojenia łonowego przede wszystkim należy zacząć prowadzić bardziej oszczędny tryb życia. Przyszła mama musi więc zrezygnować z podnoszenia ciężarów i intensywnego wysiłku fizycznego. Wskazany jest częsty odpoczynek, zwłaszcza w pozycji leżącej, która powinna zmniejszyć ucisk dziecka na kości miednicy. Zazwyczaj przydatne okazują się także kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić rehabilitację pomagającą wzmocnić mięśnie podtrzymujące miednicę. Pacjentkom męczącym się z silnym bólem mogą też zostać przepisane leki przeciwbólowe bezpieczne dla kobiet w ciąży.
Ból spojenia łonowego jest więc całkowicie naturalnym zjawiskiem, które bardzo często towarzyszy ciąży w ostatnim trymestrze. O ile dolegliwość nie jest zbyt nasilona to nie trzeba się dodatkowo martwić. W sytuacji, kiedy ból utrudnia codzienne funkcjonowanie przyszłej mamy niezbędna okaże się konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże wdrożyć odpowiednią terapię.
Komentarze