Najlepsze sposoby na ból po cesarce. A Tobie co pomagało?

Wiele kobiet decyduje się na cesarkę na życzenie z obawy przed bólem związanym z porodem naturalnym oraz ze względu na możliwe powikłania. Niestety cesarskie cięcie nie jest pozbawione wad. Jednym z nich jest: ból po cesarce. Te kobiety, które mają porównanie, często podkreślają, że cierpienie po operacji cesarskiego cięcia jest dużo większe niż po porodzie drogami natury. Jak sobie z nim radzić?

Ból po cesarce jest nieunikniony

Cesarskie cięcie to poważna operacja, do której przeprowadzenia konieczne jest przecięcie wszystkich powłok brzusznych, mięśni i macicy. Oczywiście po wydobyciu dziecka, lekarz zszywa macicę, mięśnie i skórę, jednak rekonwalescencja po operacji wymaga czasu.

Najtrudniejsze dla młodej mamy są pierwsze chwile po zabiegu, zwłaszcza pierwsze dni, kiedy leki przeciwbólowe zastosowane podczas operacji przestają działać. Ból rany i całego brzucha utrudniają poruszanie się, siadanie i wstawanie, a także karmienie piersią. Pojawia się tępy ból w okolicy pępka, ból wynikający z obkurczania się macicy oraz dyskomfort spowodowany przez zaparcia i gromadzące się gazy w jelitach.

ból po cesarce

Kiedy ból po cesarce mija?

Ból po cesarce jest największy w przeciągu kilku dni po porodzie. Z czasem powinien się zmniejszać, choć dotkliwy może być nawet przez 6 tygodni. Jeśli mimo upływu czasu, ból nie zmniejsza się lub pojawia się tylko po jednej stronie, z dala od rany, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Najlepsze sposoby na ból po cesarce

Współcześnie młode mamy mogą korzystać z wielu środków minimalizujących ból po cesarce.  W pierwszych godzinach po zabiegu często podaje się morfinę, następnie Ketonal w kroplówce, a w kolejnej dobie paracetamol.  Po wypisaniu do domu kobietom zaleca się stosowanie Paracetamolu, Pyralginy lub innych leków przeciwbólowych.  Niektóre mamy polecają czopki o działaniu przeciwzapalnym Diclofenac, które w wielu przypadkach szybko koją ból, ale również, o czym warto pamiętać, zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów.

Dla łatwiejszego wstawania kobiety posiłkują się sznurem przywiązanym do łóżka lub ręką bliskie osoby. Niektóre kobiety wykorzystują technikę kołyski: podciągają kolana i łapiąc się za nie, wstają.  Zwłaszcza szybkie wstanie  z łóżka zmniejsza dyskomfort.

Rozwiązaniem na ból po cesarce jest również ruch. Nie bez przyczyny lekarze i pielęgniarki motywują młode mamy, by wstały z łóżka i rozchodziły ból. To bardzo ważne dla procesu gojenia się tkanek. Sprawdza się też prysznic, woda pomaga ukoić ból.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.