Najlepsze sposoby na ból po cesarce. A Tobie co pomagało?

Wiele kobiet decyduje się na cesarkę na życzenie z obawy przed bólem związanym z porodem naturalnym oraz ze względu na możliwe powikłania. Niestety cesarskie cięcie nie jest pozbawione wad. Jednym z nich jest: ból po cesarce. Te kobiety, które mają porównanie, często podkreślają, że cierpienie po operacji cesarskiego cięcia jest dużo większe niż po porodzie drogami natury. Jak sobie z nim radzić?

Ból po cesarce jest nieunikniony

Cesarskie cięcie to poważna operacja, do której przeprowadzenia konieczne jest przecięcie wszystkich powłok brzusznych, mięśni i macicy. Oczywiście po wydobyciu dziecka, lekarz zszywa macicę, mięśnie i skórę, jednak rekonwalescencja po operacji wymaga czasu.

Najtrudniejsze dla młodej mamy są pierwsze chwile po zabiegu, zwłaszcza pierwsze dni, kiedy leki przeciwbólowe zastosowane podczas operacji przestają działać. Ból rany i całego brzucha utrudniają poruszanie się, siadanie i wstawanie, a także karmienie piersią. Pojawia się tępy ból w okolicy pępka, ból wynikający z obkurczania się macicy oraz dyskomfort spowodowany przez zaparcia i gromadzące się gazy w jelitach.

ból po cesarce

Kiedy ból po cesarce mija?

Ból po cesarce jest największy w przeciągu kilku dni po porodzie. Z czasem powinien się zmniejszać, choć dotkliwy może być nawet przez 6 tygodni. Jeśli mimo upływu czasu, ból nie zmniejsza się lub pojawia się tylko po jednej stronie, z dala od rany, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Najlepsze sposoby na ból po cesarce

Współcześnie młode mamy mogą korzystać z wielu środków minimalizujących ból po cesarce.  W pierwszych godzinach po zabiegu często podaje się morfinę, następnie Ketonal w kroplówce, a w kolejnej dobie paracetamol.  Po wypisaniu do domu kobietom zaleca się stosowanie Paracetamolu, Pyralginy lub innych leków przeciwbólowych.  Niektóre mamy polecają czopki o działaniu przeciwzapalnym Diclofenac, które w wielu przypadkach szybko koją ból, ale również, o czym warto pamiętać, zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów.

Dla łatwiejszego wstawania kobiety posiłkują się sznurem przywiązanym do łóżka lub ręką bliskie osoby. Niektóre kobiety wykorzystują technikę kołyski: podciągają kolana i łapiąc się za nie, wstają.  Zwłaszcza szybkie wstanie  z łóżka zmniejsza dyskomfort.

Rozwiązaniem na ból po cesarce jest również ruch. Nie bez przyczyny lekarze i pielęgniarki motywują młode mamy, by wstały z łóżka i rozchodziły ból. To bardzo ważne dla procesu gojenia się tkanek. Sprawdza się też prysznic, woda pomaga ukoić ból.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.