Ból pleców w ciąży potrafi być tak dotkliwy, że uniemożliwia sprawne przekręcenie się z boku na bok, czasami nawet zakłóca sen i ogranicza codzienną aktywność. Wymusza stosowanie specjalnych technik przy wstawaniu z łóżka. Dodatkowo bywa wyjątkowo intensywny podczas spacerów, schylania się czy stania. Jak sobie z nim radzić i kiedy ból pleców w ciąży powinien niepokoić?
Czy ból pleców w ciąży to kwestia fizjologii?
Dla wielu kobiet w ciąży ból pleców to codzienność. Jest on tak naturalny i często spotykany, że mówi się w jego kontekście o zmianach fizjologicznych, typowych dla szczególnego okresu oczekiwania na dziecko.
Przyczyny obciążenia kręgosłupa są proste – zmiana ośrodka ciężkości (przesunięcie go do przodu), pociągająca za sobą inny sposób chodzenia, rozluźnienie się stawów pod wpływem hormonów (zwłaszcza relaksyny), jak również rosnący brzuch i dodatkowe kilogramy, które stanowią obciążenie dla kręgosłupa. Mięśnie się napinają, a kręgosłup zmienia linię biegu, wyginając się w obszarze krzyżowym.
O skali problemu mówią również statystyki. Na ból pleców w ciąży narzeka aż 75% przyszłych mam. Większość kobiet wskazuje na dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa (w okolicy odcinka lędźwiowego i w okolicy miednicy), dużo rzadziej w pozostałych miejscach.
A może da się go uniknąć?
Na ból w ciąży są szczególnie narażone kobiety mające problem z kręgosłupem, na przykład skrzywienie kręgosłupa, którym charakterystyczny dyskomfort w krzyżu dokuczał przed ciążą. Problem może być większy w przypadku ciąży mnogiej i u kobiet prowadzących siedzący tryb życia.
Istnieją jednak również inne czynniki pogłębiające problem. Są nimi:
- nadmierny przyrost wagi w ciąży – każdy dodatkowy kilogram zwiększa obciążenie kręgosłupa o 8 kilogramów
- konieczność długiego stania lub siedzenia – w ciąży szczególnie należy dbać o to, by zmieniać pozycję, często odpoczywać
- dbaj o prostą sylwetkę, to ważny środek profilaktyczny chroniący przed obciążeniem kręgosłupa,
- zadbaj o to, by siedzieć na dobrze wyprofilowanym krześle,
- zwróć uwagę również na miejsce, na którym śpisz, najlepszy będzie twardszy materac,
- staraj się unikać dźwigania (np. starszego dziecka),
- noś wygodne obuwie,
- dbaj o systematyczną aktywność fizyczną zalecaną w ciąży,
- pływaj, to aktywność, która świetnie wpływa na sylwetkę,
- nie wykonuj gwałtownych ruchów,
- śpij i odpoczywaj na lewym boku
- dolegliwości bólowe można zmniejszyć, korzystając z masażu.
Ból pleców w ciąży – kiedy do lekarza?
Istnieją sytuacje, kiedy ból pleców w ciąży to poważny ostrzegawczy sygnał. Nie wolno go ignorować, jeśli:
- ból ma charakter ostry, nagły, pojawił się w II lub III trymestrze ciąży, może bowiem wskazywać na przedwczesny poród,
- masz gorączkę,
- jest Ci słabo, nie masz odpowiedniej koordynacji ruchów,
- intuicyjnie czujesz, że coś jest nie tak.
Komentarze