Niektóre z nas dokładnie wiedzą, kiedy przechodzą owulację. Nie tylko dlatego, że przypada ona miej więcej w połowie cyklu, ale również z powodu objawów, które jej towarzyszą. Często w praktyce jest to po prostu ból owulacyjny. Czy jest to fizjologiczny symptom? A może wymaga wizyty u lekarza?
1 na 3 kobiet doświadcza bólu w trakcie owulacji, to znaczy wtedy, kiedy uwalniane jest jajeczko z jajnika. Owulacja następuje w dniach płodnych, którym towarzyszy zwiększona ilość płodnego śluzu. Dodatkowo zazwyczaj wzrasta poziom energii i rośnie libido.
Czy to ból owulacyjny?
Ból owulacyjny to charakterystyczny objaw towarzyszący wielu kobietom. Zazwyczaj porównywalny jest do dyskomfortu, rzadziej określany jest jako „znaczący, uprzykrzający życie ból”. Niekiedy opisywany jest jako ostry lub tępy skurcz, który dość szybko mija. Jego intensywność może być różna, zazwyczaj jednak ma charakter łagodny i szybko przemijający.
Charakterystyczny ból wskazujący na jajeczkowanie pojawia się w połowie cyklu, na dwa tygodnie przed menstruacją (na 10 do 16 dni przed miesiączką). Zazwyczaj ma charakter jednostronny, czyli lokalizuje się po prawej lub lewej stronie brzucha (w podbrzuszu).
Może trwać kilkadziesiąt sekund, może mieć też charakter nawracający i powtarzać się w przeciągu kilku godzin lub dni.
Ból owulacyjny występuje najczęściej na dzień przed owulacją. Niektórzy odczuwają go w dniu owulacji. Obserwacja cyklu najczęściej pokazuje cykliczność w tym wymiarze.
Co powoduje ból?
Dlaczego niektóre kobiety odczuwają ból w trakcie jajeczkowania? Tego niestety nie wiemy. Naukowcy nadal szukają odpowiedzi. Istnieją co prawda hipotezy na ten temat – powodem może być napięcie rosnącego pęcherzyka na jajniku, związane z osiągnięciem wysokiego poziomu hormonu luteinizującego (LH) – na 24-48 godzin przed owulacją. Inna hipoteza to podrażnienie jam brzusznych w trakcie pękania pęcherzyka, czemu towarzyszy niewielkie krwawienie.
Czy ból owulacyjny jest niebezpieczny?
Ból owulacyjny to bardzo powszechny symptom, dotyczy co trzeciej kobiety. Nie jest niebezpieczny, zazwyczaj jest łagodny i nie powoduje żadnych problemów.
Nie musi pojawiać się w każdym cyklu. Czasami występuje nieregularnie, chociaż nie brakuje kobiet, które odczuwają go w każdym cyklu. Dzięki niemu wiele kobiet wie, kiedy dokładnie przechodzi jajeczkowanie i w którym dniu cyklu szanse na zajście w ciążę są najwyższe (należy pamiętać, że do zapłodnienia może dojść w przeciągu kilku dni, co prawda komórka jajowa żyje przez 48 godzin, ale już plemniki w drogach rodnych mogą przetrwać 72 godziny. W każdym cyklu miesięcznym realna szansa na zapłodnienie jest możliwa w ciągu 5 dni).
Czym się leczy ból owulacyjny?
Ból owulacyjny zazwyczaj nie jest dotkliwy. Można go bez problemu przeczekać. Rozwiązaniem jest, w razie konieczności, przyjmowanie środków przeciwbólowych. Inny sposób to odpoczynek, ciepły kompres, czy rozluźniająca kąpiel.
W razie wątpliwości warto udać się do lekarza i skonsultować problem. Dotkliwy ból owulacyjny może być niepokojącym sygnałem.
Komentarze