Ból oka u dziecka – najczęstsze przyczyny

Ból oka u dziecka może mieć różne przyczyny. Może wskazywać na zmęczenie, przeciążenie oczu, stan zapalny, na przykład zapalenie spojówki.  Dyskomfort niekiedy jest spowodowany przeziębieniem, alergią czy problemami z zatokami. W rzadkich przypadkach ma poważne przyczyny. Bólu oka lepiej nie ignorować. Kiedy potrzebna jest wizyta u okulisty?

Ból oka u dziecka – najczęstsza przyczyna to zapalenie spojówek

Ból oka najczęściej towarzyszy stanom zapalnym. Te mogą dotyczyć jednego oka lub dwóch. Objawy mogą być typowe lub niespecyficzne. Stan zapalny niekiedy nie jest widoczny gołym okiem i dopiero wizyta u okulisty pozwala stwierdzić prawdziwą przyczynę dyskomfortu w oku. Gdy objawy występują, są to najczęściej łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie, opuchlizna.

Stan zapalny może w takiej sytuacji rozwinąć się tylko w jednym oku i niekoniecznie musi dawać typowe objawy. Przyczyny zapalenia spojówek mogą być różne:

 • alergia – wtedy zapalenie spojówek nie jest zaraźliwe,
 • nieżyt górnych dróg oddechowych (zakażenie wirusowe) – dziecko może narzekać na ból oka, gdy ma katar lub kaszel (jest przeziębione),
 • zakażenie drobnoustrojami – dziecko przenosi na ręce do oka drobnoustroje wywołujące stan zapalny,
 • zmęczenie oczu,
 • reakcja na silne światło,
 • chlorowana woda,
 • suche powietrze – problem może się powtarzać w sezonie grzewczym!

Co można zrobić?

Jeśli dziecko nie gorączkuje, jego stan jest dobry, ból przypomina raczej pieczenie, niewielki dyskomfort, można poczekać 3-4 dni z wizytą u lekarza, sięgając po sól fizjologiczną i zakraplając dwukrotnie w ciągu dnia oczy dziecku. Można również zastosować nawilżające krople do oczu, sztuczne łzy dostępne bez recepty. Jeśli po 4 dniach ból nie zmniejszy się lub nie zniknie, warto umówić się na wizytę u pediatry.

ból oka u dziecka

Ból oka u dziecka – podrażnienie przez ciało obce

Ból oka u dziecka może być spowodowany podrażnieniem przez ciało – rzęsę, pyłek, czego skutkiem jest podrażnienie, zaczerwienienie i łzawienie. Najczęściej problem rozwiązuje się sam, gdy oko przeczyści się z łzami. Czasami niezbędne staje się użycie kropli do oczu lub manualne usunięcie ciała obcego przy użyciu czystej chusteczki.

Powodem bólu może być też uraz w okolicy oczu. Dzieci są aktywne, ruchliwe, dlatego nierzadko przewracają się, uderzają, czego konsekwencją może być ból oka.

Jęczmień

Dyskomfort w obrębie oka niekiedy jest spowodowany przez jęczmień powstający na powiece. Zmiana ta bywa bardzo bolesna i wrażliwa na dotyk. Podczas rośnięcia zmiany często pojawia się wrażenie, że ma się coś na oku.

U dzieci wystąpienie jęczmienia może mieć związek z częstym pocieraniem oczu, zwłaszcza brudnymi rękami. Jeśli zaczerwienienie jest spore, ból oka duży, pojawia się gorączka, niezbędna jest wizyta u okulisty.

Inne powody

Czasami ból oka, zwłaszcza trwający dłużej i nawracający, może mieć poważniejsze przyczyny. Dlatego w takiej sytuacji warto udać się do okulisty. Lekarz sprawdzi wzrok dziecka, przeprowadzi badania i zaproponuje leczenie.

Jak dbać o zdrowie oczu u dzieci?

 • spędzajcie czas na świeżym powietrzu – co pozwala oczom odpocząć, motywuje do patrzenia w dal,
 • zwróć uwagę na długość przebywania dziecka przed komputerem i telewizorem – zadbaj o prawidłową odległość,
 • jeśli dziecko musi, niech ogląda telewizję krócej, ale częściej niż dłużej za jednym razem,
 • zadbaj o urozmaiconą, bogatą w witaminy i mikroelementy dietę dziecka (cynk, witaminę A, witaminę B1, B2, B6, E, nienasycone kwasy omega 3),
 • w wieku późnoprzedszkolnym udaj się do okulisty i sprawdź wzrok dziecka,
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. pielczyk pielczyk

  Witam.Mam takie pytanie bo nie wiem czy iść do lekarza moja 2,5 roczna córka miala 3 tygodnie katar potem zrobil sie lekki kaszel i jedno oko 2 dni miala spuchniete bylam u lekarza dostala antybiotyk po skonczeniu antybiotyku dostala wysypki miala 3 dni nie bylam z tym u lekarza bo akurat dostala w piatek wieczorem wiec to weekend nieczynne do poniedzialku zniklo tylko katar ma ciagle i dzisiaj mowila ze oko ja boli sama nie wiem czy isc z nia znowu do lekarza

 2. dominika dominika

  trzeba do szpitala nieh lekarz wystaw skierowienie pilne