Ból nóg u dzieci to często wymówka, słowo wytrych, które pojawia się w trakcie długich wędrówek lub wtedy, kiedy mama lub tata o coś proszą a dziecko niekoniecznie chce prośbę spełnić. Jednak nie o takim bólu będzie mowa w tym artykule, ale o czymś zgoła odmiennym, o bólu związanym z dojrzewaniem, rośnięciem. Prawie 2 na 5 dzieci doświadcza tego typu bóli i są one właśnie często odczuwane w okolicy nóg. Czy należałoby się nimi martwić? Czy potrzebna jest interwencja, gdy maluch ich doświadcza?
Ból nóg u dzieci – bóle wzrostowe oraz inne
Ból nóg u dzieci pojawia się nie tylko w okresie dynamicznego rośnięcia w okresie dojrzewania, ale znacznie szybciej. Mogą go doświadczać już małe dzieci. Najczęściej ból pojawia się na udach, łydkach lub w okolicach kolan.
Istnieje wiele teorii dotyczących tego, dlaczego pojawiają się bóle wzrostowe. Główna z nich utrzymuje, że ma to związek z nierównomiernym wzrostem mięśni, ścięgien, wiązadeł i kości, co może mieć przełożenie na odczuwanie dyskomfortu. Poza tym ból nóg u dzieci może wynikać z dużej aktywności najmłodszych, związanej ze skakaniem, bieganiem i aktywnymi grami w ciągu dnia.
Inna przyczyna? Zespół niespokojnych nóg. Podejrzenie może paść na ten problem, zwłaszcza, gdy ktoś w rodzinie go doświadczał. Warto rozważyć również inną przyczynę, na przykład braku witaminy D w diecie dziecka.
Co robić, gdy dziecko bolą nogi
Co można zrobić, gdy pojawia się ból nóg u dzieci? Jeśli nie sprawia on dużego problemu, warto po prostu przytulić dziecko, zwrócić na nie uwagę, pocieszyć. Jednak jeśli ból jest większy i obniża jakość funkcjonowania, należy działać.
Postępowanie może być następujące:
- delikatny masaż,
- ukojenie bólu przy pomocy termoforu,
- ciepła kąpiel,
- wykonywanie spokojnych i systematycznych ćwiczeń rozciągających,
- w przypadku dużego bólu – skorzystanie z środków przeciwbólowych w dawce dostosowanej do wieku pacjenta na bazie paracetamolu.
Ból nóg u dzieci – kiedy do lekarza?
Ból nóg u dzieci wymaga wizyty u lekarza, jeśli:
- nie mija po kilku godzinach, nogi bolą przez dłuższy czas,
- ból jest dotkliwy i utrudnia poruszanie,
- pojawiła się gorączka,
- pojawiła się wysypka,
- dziecko jest apatyczne, zmęczone.
Wszelkie wątpliwości i przedłużające się problemy warto konsultować z lekarzem. Ból nóg u dzieci zazwyczaj nie ma poważnej przyczyny, niemniej lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza jeśli ma charakter nawracający.
Komentarze