Ból kolana u nastolatka

Ból kolan czy ból kolana u nastolatka to wbrew pozorom dość częsty problem. Jakie ma przyczyny i jak sobie z nim radzić? Kiedy koniecznie trzeba udać się do lekarza?

Ból kolana u nastolatka a ból kolan u nastolatka. Bóle wzrostowe

Pierwsza myśl, która pojawia się, gdy myślimy o bólu kolan u nastolatka to tak zwane bóle wzrostowe, bardzo powszechne i charakterystyczne. Jak je rozpoznać?

Ból kolana u nastolatka

Przede wszystkim bóle wzrostowe dotyczą co do zasady nie jednego kolana, ale dwóch. Obejmują one obie nogi. I rzadko koncentrują się w obrębie samego kolana. Dotyczą zawsze mięśni, nie stawów.

Najczęściej obejmują mięśnie łydki, czy uda. To, co charakterystyczne to fakt, że występują obustronnie.

Nie powodują trudności z chodzeniem, ani zaburzeń jego wzorca. Typowy jest też czas ich występowania. Najczęściej pojawiają się między 3 a 12 rokiem życia.

Bóle wzrostowe to wynik intensywnego, skokowego tempa wzrostu. Towarzyszą najczęściej skokowi rozwojowemu. Główna przyczyna to nienadążanie ścięgien za wzrostem kości. Mijają same i nie powodują żadnych skutków ubocznych.

Kiedy występują bóle wzrostowe?

Bóle wzrostowe najczęściej pojawiają się w trakcie skoku rozwojowego, gdy dziecko najszybciej rośnie. Występują zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców. Typowy czas, kiedy się je odnotowuje to okres do dwunastego roku życia. Dotyczyć mogą nawet 40% wszystkich dzieci.

Najczęściej występują wieczorem lub w nocy. Można je stosunkowo łatwo uśmierzyć, stosując leki przeciwbólowe dostępne w każdej aptece bez recepty. Warto to zrobić, zwłaszcza jeśli ból jest długotrwały. Bóle wzrostowe mogą trwać od kilku do kilkunastu minut. Nie towarzyszy im obrzęk, zaczerwienienie, ani też wzrost czynników zapalnych.

Charakterystyczne jest to, że dotyczą obu nóg. Dlatego ból w jednym kolanie u dziecka to raczej nie ból dotyczący wzrostu.

Na bóle wzrostowe najlepsza jest dieta bogata w witaminę D (suplementacja) i cynk, masaż i stosowanie środków rozgrzewających.

Ból kolana u nastolatka – kiedy do lekarza?

 •  Utykanie,
 • gorączka,
 • nocne poty,
 • bladość skóry,
 • wybudzający ból występujący w nocy,
 • obrzęk,
 • ocieplenie skóry,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • spadek wagi ciała,
 • brak apetytu,
 • ograniczenie ruchomości stawów.

Jeśli występuje jeden lub kilka powyższych objawów, należy udać się do lekarza.

Bóle kolan u nastolatka: choroba Osgooda- Schlattera

Przyczyną bóli kolan u dziecka może być choroba Osgooda-Schlattera. Dotyczy ona zazwyczaj dzieci aktywnych, trenujących, uprawiających wybraną dyscyplinę sportową.

Początkowo bóle pojawiają się po dużej aktywności fizycznej. Charakterystycznym symptomem jest obrzęk guzka piszczeli, tkliwość, wyczuwalna kilka centymetrów poniżej rzepki, napięcie mięśni z tyłu uda i z przodu. Inny typowy objaw to zaczerwienienie i ocieplenie kolana.

Zdiagnozowanie problemu jest dość proste. Zazwyczaj lekarz zaleca ograniczenie aktywności fizycznej. Ponadto poleca się ćwiczenia rozciągające, a także okłady z lodu. Czasami wskazany jest również masaż uciskowy.

Ból kolana – zmiany hormonalne

Ból w kolanie może mieć przyczynę hormonalną. Takie rozpoznanie najczęściej dotyczy dziewczynek. Ból pojawia się po aktywności fizycznej, na przykład jeździe na rowerze, bieganiu, czy pływaniu żabką.

Charakterystycznym objawem jest ból kolana z przodu, często diagnozuje się wtedy zespół fałdu maziówki.

Typowy objaw to przeskakiwanie w kolanie, a także kłucie. Zazwyczaj ból sam mija, zwłaszcza po okresowym oszczędzaniu stawów. Czasami konieczne jest ostrzykiwanie kolana lekami przeciwzapalnymi.

Kolano skoczka. Ból kolana u dziecka

Czasami ortopeda rozpoznaje kolano skoczka, czyli problem, który powstaje w sytuacji nagłego, gwałtownego ruchu, podczas którego doszło do mikrourazów.

Po wykonaniu badań najczęściej zaleca się ćwiczenia rozciągając, a także leki przeciwzapalne. W ogóle ból w jednym kolanie zazwyczaj jest spowodowany kontuzją, upadkiem lub nagły przeciążeniem. Powodem mogą być też stany zapalne, występujące na przykład po grypie, czy innej chorobie zakaźnej.

Co robić, gdy boli kolano?

Jeśli bólowi kolana nie towarzyszą inne objawy, dziecko nie kuleje, nie ma gorączki, ma apetyt i zachowuje się jak zwykle (ból mija, jest chwilowy), nie ma powodu do niepokoju. Warto wdrożyć oszczędzanie nogi, zamiast intensywnych ćwiczeń, wybrać rozciąganie. Zwróćmy uwagę na dobrze zbilansowanie diety.

Być może powodem jest mikrouraz, upadek czy długotrwale siedzenie lub przyjmowanie jednej pozycji ciała, i z czasem kolano się zregeneruje. Jednak jeśli ból nie mija, jest dotkliwy, warto skonsultować się z lekarzem. Wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i ewentualnie ortopedy.

Co na ból kolan u nastolatka? Jaka jest przyczyna bólu kolana? Czy ból kolana u nastolatka to coś
poważnego? Koniecznie przeczytaj!
Dziecko boli kolano, dziecko łapie się za kolano

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*