Ból głowy u dziecka – przyczyny i pierwsza pomoc

Podobnie do dorosłych, również dzieci, mogą cierpieć z powodu bólu głowy. Nawet najmłodsi nie są wolni od tego typu problemów. Jedno z badań wskazało, że 56% chłopców i 74% dziewczynek od 12 do 17 roku życia zgłaszało co najmniej jeden epizod bólu głowy w przeciągu miesiąca. Już to jedno badanie wskazuje, że ból głowy u dzieci  to częsty problem. Ból głowy u dziecka może mieć wiele przyczyn. Zazwyczaj nie są one poważne, a dyskomfort sam, bez dodatkowych starań, mija. Nie trzeba jednak stać bezczynnie, są metody, które pomagają.

Co w sytuacji, gdy ból głowy pojawia się często lub wtedy, kiedy dzieci cierpią na przewlekłe bóle głowy?

Ból głowy u dziecka – kiedy do lekarza?

Ból głowy u dziecka rzadko wymaga interwencji lekarskiej. Często jest objawem towarzyszącym infekcjom, na przykład przeziębieniom. Niekiedy pojawia się w sytuacjach stresowych, gdy dziecko się szczególnie zalęknione, pełne obaw, gdy przeżywa aktualnie ważne zmiany w życiu.

Ból głowy u dziecka rzadziej może być spowodowany urazem głowy. Niestety ustalenie przyczyny bólu głowy i jego charakteru u małego pacjenta może być trudne. Głównie dlatego, że maluchy rzadko są w stanie szczegółowo opisać to, co czują.

ból głowy u dziecka

Na pewno do wizyty u lekarza powinny skłonić bóle głowy, które:

 • wybudzają dziecko ze snu,
 • nasilają się lub stają się coraz częstsze,
 • sprawiają, że zmienia się osobowość dziecka,
 • towarzyszą im wymioty,
 • pojawiła się gorączka, ból szyi czy sztywność.

Ból głowy u dziecka – przyczyny

Ból głowy u dziecka jest najczęściej wynikiem:

 • infekcji, przeziębienia, grypy, zakażeń ucha i zatok, gorączki,
 • urazów głowy – guzów i siniaków,
 • czynników emocjonalnych – stres i niepokój wynikające z problemów z rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami. Nierozpoznany lęk i niepokój może być zgłaszany przez dziecko jako ból głowy,
 • predyspozycji genetycznych – tendencja do migren jest dziedziczona,
 • składników żywieniowych – na przykład wynikać z obecności azotanów, środków konserwujących, które mogą sprzyjać bólom głowy. Poza tym duża ilość kofeiny – zawarta w czekoladzie, herbacie, coli może powodować ból głowy u dziecka.
 • odwodnienia,
 • zbyt długiego czasu spędzanego przed telewizorem, komputerem,
 • problemów ze wzrokiem,
 • obecności silnych zapachów: perfum, dymu, oparów.

Ból głowy u dziecka – migrena

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet bardzo małe dzieci, w tym niemowlaki, mogą cierpieć z powodu migreny. Migrena u dziecka przypomina pulsujący ból głowy lub ból oceniany jako „walenie”. Maluch cierpiący na migrenę jest nadwrażliwy na światło i dźwięki. Poza tym może narzekać na ból brzucha, mdłości i nawet wymiotować.

Dokładne przyczyny występowania migren nie są znane. Wiadomo, że około 70% dzieci, które cierpiały z powodu migreny mają w swoim najbliższym otoczeniu osoby borykające się z migrenami. Innymi wyzwalaczami migreny może być stres, depresja, dodatki do żywności, napojów, przemęczenie, zmiana cyklu dnia.

Bóle migrenowe u dzieci i młodzieży nieco się różnią od tych dotykających osoby dorosłe. Przede wszystkim mogą być krótsze (trwać godzinę lub dwie), mogą się zdarzyć raz w miesiącu lub kilka razy w roku. Ból występuje raczej w okolicy czoła niż skroni. Zanim wystąpi klasyczna migrena u najmłodszych dzieci między 2 a 8 rokiem życia, często dochodzi do migreny brzusznej (dzieci skarżą się na ból żołądka, pokazują, że boli je okolica pępka) i zespołu cyklicznych wymiotów (powtarzające się cyklicznie wymioty o sporym nasileniu).

Ból głowy u dziecka typu napięciowego

Ból głowy u dziecka może mieć charakter napięciowy o natężeniu łagodnym do umiarkowanego. Najczęściej przypomina uścisk głowy i mięśni na szyi. Ból ten nie pogarsza się w trakcie aktywności fizycznej, nie towarzyszą mu mdłości i światłowstręt (co mogłoby wskazywać na migrenę). Niektóre dzieci cierpiące na ból głowy napięciowy mogą być śpiące, odmawiać zabawy.

Ból głowy typu napięciowego może trwać do 30 minut lub kilku dni.

Ból głowy u dziecka – klasterowy

Ból głowy u dziecka może mieć charakter klasterowy. Rzadko jednak występuje on u dzieci poniżej 12 roku życia. Ma charakter miejscowy, jednostronny, przeszywający i może trwać od 15 minut do kilku godzin. Najczęściej występuje w grupach po pięć lub więcej epizodów, dlatego jeden ból głowy pociąga za sobą kolejny. Bólowi głowy może towarzyszyć pobudzenie, a także katar i przekrwienie śluzówki nosa.

Ból głowy u dziecka – przewlekły, codzienny

Ból głowy u dziecka może mieć charakter przewlekły. O tego typu problemie mówimy, gdy dyskomfort występuje co najmniej 15 dni w miesiącu i trwa przez przynajmniej 3 miesiące.  Przewlekły ból głowy może być efektem zakażenia, niewielkich obrażeń głowy, czy przyjmowania niektórych leków.

Co podać na ból głowy u dziecka?

Gdy dziecko cierpi z powodu bólu głowy, możemy podać mu leki oparte na paracetamolu lub ibuprofenie. Do ukończenia 12 roku życia nie należy podawać dziecku aspiryny ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. U starszych dzieci (powyżej 15 roku życia) pod nadzorem lekarza można stosować leki przeciwmigrenowe. Niezależnie od tego, na jaki specyfik się zdecydujemy, ważne jest, by zwrócić uwagę na odpowiednie dawkowanie podawanego środka.

Można również spróbować naturalnych metod. W przypadku bólu głowy może sprawdzić się spacer na świeżym powietrzu, ciepła kąpiel, masaż karku, zimne okłady na czoło i skronie, czy odpoczynek w spokojnym, zaciemnionym pomieszczeniu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.