Ból głowy w ciąży – jak sobie radzić bez tabletek?

Zamiast cieszyć się odmiennym stanem, snując plany, jak to będzie, gdy na świat przyjdzie maluszek, Twoje myśli koncentrują się na tym, by znaleźć sposób na ból głowy w ciąży, który będzie bezpieczny dla Ciebie i dziecka?

Niestety, to swoista ironia losu. Zamiast poczucia spełnienia, przyszłe mamy, często muszą męczyć się z bólami nawet o nasileniu migrenowym. I to wtedy, kiedy przyjmowanie wielu leków jest niewskazane.

Dlaczego w ciąży boli głowa?

young girl with headache pain madicine health careBól głowy w ciąży jest zazwyczaj konsekwencją zmian hormonalnych, które mają wpływ także na dyskomfort pochodzący od zatok. Ból głowy może tak naprawdę sygnalizować zmęczenie, stres fizyczny lub emocjonalny, napięcie, a nawet głód czy pragnienie.

Warto dotrzeć do źródła problemu i zamiast magicznych tabletek, wybrać naturalne metody walki z bólem.

Sposób na stres

Ciąża to okres wielkich zmian. Nic dziwnego, że przyszła mama może czuć się zaniepokojona. Jednak dla dobra własnego i maluszka powinna znaleźć skuteczny sposób walki ze stresem: mogą być to spacery, joga, medytacje, czytanie książek, długie rozmowy z partnerem czy przyjaciółką.

Można też spróbować częstego odpoczywania w zacienionym pomieszczeniu z nogami uniesionymi ku górze, by szybciej zregenerować siły.

Przeczytaj, jak radzić sobie ze stresem w ciąży.

Regularne posiłki

Bóle głowy mogą być spowodowane niskim stężeniem glukozy we krwi. Z tego powodu nie zaleca się dopuszczania do tego, by żołądek był pusty. Poza tym znaną regułą jest fakt, że w ciąży przyszłe mamy zazwyczaj potrzebują częstszego jedzenia.

Najlepiej dbać o to, by zawsze mieć przy sobie zdrowe przekąski. Doskonale sprawdzają się batoniki muesli, suszone owoce oraz warzywa. Poza tym, by nie dopuścić do odwodnienia należy pić wodę małymi łyczkami.

Odpoczynek

W ciąży każda kobieta powinna dbać o siebie w szczególny sposób. Musi liczyć się z tym, że zmęczenie będzie jej towarzyszyć zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze, a jeśli ma już dziecko, przez całą ciążę. Brak możliwości regeneracji może tylko pogłębić problem z odczuwaniem bóli głowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.