Ból gardła u dzieci

Ból gardła u dzieci jest bardzo dokuczliwy. Często towarzyszą mu takie objawy, jak: podwyższona temperatura ciała, zapchany nos, osłabienie organizmu. Maluch zazwyczaj jest marudny, gorzej je i śpi.

Większość tych symptomów, szczególnie u młodszych dzieci, wywołują wirusy. U starszych, w wieku szkolnym, infekcje gardła mogą być wywoływane również przez bakterie. W 15-20% są to paciorkowce.

Ból gardła u dzieci

Co sprzyja infekcjom? Ból gardła u dzieci

Maluchy ze względu na nie do końca ukształtowany i wyćwiczony w odpowiedzi immunologicznej układ odporności są częściej narażone na infekcje.
Chorują również częściej, gdy:

  • ich stan ogólny jest nie najlepszy,
  • rzadko przebywają na świeżym powietrzu (dziecko powinno dziennie przebywać na zewnątrz przez około 1,5-2h. Ze spaceru należy zrezygnować jedynie przy skrajnej niepogodzie),
  • gdy przebywają w dużych skupiskach ludzi (w żłobku, przedszkolu, zamiast na spacerze w centrach handlowych, itd.),
  • są przegrzewane, a pomieszczenia, w jakich się bawią, są rzadko wietrzone.

Leczenie bólu gardła u dzieci: metody farmakologiczne

Większość infekcji u młodszych dzieci ma pochodzenie wirusowe. Dlatego leczenie polega na umożliwieniu dziecku regeneracji w domu. Mówi się, że jest ono objawowe, co oznacza, że rolą rodzica jest łagodzenie objawów choroby: nawilżanie powietrza, częste wietrzenie, pojenie dziecka, można również nanieść niewielką ilość maści rozgrzewającej na skórę wokół gardła malucha.

Na ból gardła u dziecka można zastosować Tantum Verde lub Septolux w sprayu (działa miejscowo i przynosi ukojenie).

Tabletki do ssania na ból gardła można podawać dzieciom od czwartego-piątego roku życia (np. Septolete D, junior-angin).

Uwaga: tabletek, kapsułek w całości nie powinno podawać się dzieciom do około 5 roku życia. Maluchy najprawdopodobniej będą miały problem z ich połknięciem. Zanim pokruszysz tabletkę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, czy możesz to zrobić.

Leczenie bólu gardła u dzieci domowymi sposobami

Ból gardła u dzieci można spróbować zmniejszyć domowymi sposobami. Nasze babcie sięgały szczególnie po:

  • napar z szałwii – szałwia to zioło znane z działania przeciwzapalnego i odkażającego. Naparem z szałwii (zioło otrzymamy w aptece lub sklepie zielarskim) płuczemy gardło co trzy godziny. Sposób ten będzie odpowiedni u dzieci, które potrafią płukać gardło.
  • sok z buraka – płukanie gardła świeżym sokiem z buraka lub rozcieńczonym koncentratem może przynieść ulgę w kilka chwil po rozpoczęciu terapii. Wystarczy połączyć szklankę soku z jedną łyżką stołową octu. Gardło płuczemy 6-10 razy dziennie.
  • tymianek na ból gardła – tymianek ma działanie odkażające i antyoksydacyjne. Na ból gardła może być wykorzystywany w różnej formie: jako balsam do nacierania skóry w okolicy gardła (do szklanego naczynia wsypujemy dwie łyżki tymianku, zalewamy szklanką oliwy lub oleju, np. słonecznikowego i wstawiamy do garnka z gorącą wodą. Podgrzewamy na bardzo małym ogniu przez kwadrans, potem zlewamy przez gazę do butelki. Nacieramy balsamem szyję i owijamy ręcznikiem). Można również przygotować płukankę (łyżkę tymianku zalewamy szklanką wrzątku i pod przykryciem odstawiamy na dziesięć minut. Przecedzamy oraz mieszamy z łyżeczką oliwy. Trzymamy łyk ciepłego naparu w ustach, potem płuczemy nim gardło i wypluwamy).

Na ból gardła u dzieci najlepsze są ciepłe napoje. Należy je często podawać dziecku, unikając kwaśnych potraw i napojów, które mogą nasilać swędzenie i drapanie w gardle.

Kiedy do lekarza?

  • Jeśli ból gardła to jedyny objaw i trwa dłużej niż 48 godziny.
  • Jeśli bólowi gardła towarzyszą inne objawy i trwają dłużej niż 5 dni.
  • Jeśli występują trudności w oddychaniu.
  • Jeśli stan dziecka nie poprawia się.
  • Jeśli dziecko gorączkuje przez więcej niż trzy dni.
  • Gdy pojawi się wysypka.
  • Gdy dziecko ma mniej niż dwa lata.

Uwaga! Podrażnione gardło u dziecka może być symptomem alergii (na pyłki drzew, krzew i kurz).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Matylda

    Zawsze się mierzyłam z tym, żeby samodzielnie przygotować takie mikstury na kaszel ;) buraki są to do dzieła :)

  2. MARA

    Na gardło polecam Akron sept junior do ssania Oleofarmu – ma skład, który gwarantuje działanie (aloes, tymianek, prawoślaz, wit C, maliny, miód…). Wypróbowałam na moich przedszkolakach i zawsze pomaga. Poza tym moim dzieciom smakował.

  3. amelia

    Ostatnio będąc w grocie solnej Solana kupiłam dla mojego malucha LIZAKI SOLNE!!! To naturalny,bezpieczny i naprawdę smaczny produkt , który pomaga przy problemach z gardłem. Wypróbujcie są skuteczne. Można je również zamawiać na solny sklep.pl

  4. max

    Na ból gardła bardzo skuteczne są cukierki solne szałwiowe lub ziołowe , mi bardzo pomagają nawet lepiej działają niż niektóre tabletki z apteki. Można je kupić w grocie solnej firmy Solana lub przez internet na solny solnysklep.pl . Polecam , te cukierki są naprawę smaczne i skuteczne , a przede wszystkim naturalne :)

  5. delena

    ja nigdy nie podawalam dziecku swojej roboty czy to lekow czy preparatow, bo nie musze ;) na bol gardla w okresie jesienno – zimowym podaje sprawdzony syrop bronchopect – rowniez jest z naturalnych skladnikow dlatego nie musze kombinowac i robic swoich ( tu przyznam ze nawet balabym sie robic sama syropy napary itd) uwazam,ze zdrowie dziecka jest najwazniejsze dlatego rodzice wybierajmy to co naturalne!! :)

  6. monka660

    jak byłam mała musiałam płukać gardło wodą z solą- fuj, swoich dzieci tak nie męczę a jak widzę że coś się dzieje to podaję syrop ziołowy Zatogrip bo zawiera cynk działający przeciwzapalnie i wit.C naturalną z owoców aceroli, jest smaczny a przede wszystkim skuteczny, przetestowany na własnych dzieciach.

  7. malina

    na ból gardła działa werbena występuje w Zatogripie, to syrop ziołowy przeciwwirusowy z dodatkowymi ziołami oczyszczającymi nos i gardło.

  8. aniela

    Wole nie eksperymentowac jeśli chodzi o dziecko, więc Adasiowi daje to co polecił mi lekarz. Dostaliśmy Fiorda Junior i są nie tylko smaczne i niedrogie, ale i skuteczne. Maja lekko malinowy smak i synek chętnie je bierze do wyssania. Odbudowują błony śluzowe gardła i krtani, a podawać je można od 4 roku życia. Dla mnie sa najlepsze.

  9. Olenka

    Ktoś pisał o tabletkach Fiorda i nam też je lekarz polecił. Jak dla mnie fajny suplement nie tylko dla dziecka. Przy wszelkich chorobach gardła i podrażnieniach bardzo ważne jest zadbanie o błony śluzowe i gardła i krtani, a ten supelment świetnie sobie z tym radzi.

  10. Kasiia44

    U mnie buraki odpadają, samej mi się robi niedobrze, dzieci chyba po mnie odziedziczyły miłość do buraków. U nas miód, szałwia, zioła, ale jak nie mam czasu a złapie infekcja to daje pyramidonek do ssania.

  11. harley

    Znalazłem ostatnio przyzwoity spray na gardlo dla dzieciaków (natur-sept). Łatwo się rozpyla, ma wiśniowy smak. Tworzy powłoczkę ochronną w gardle i nawilża. Dziecko szybko przestaje się skarzyc na bol gardla, nie ma problemów z przełykaniem.

  12. viola

    Soku z buraka jeszcze nie testowałam ale syrop z cebuli jeżeli już mowa o domowych sposobach tak.Jednak najbardziej odpowiada nam picie herbatki z domowym sokiem malinowym.

Zobacz również