Ból brzucha w okolicy pępka

Ból brzucha u dziecka zazwyczaj niepokoi rodzica, szczególnie jeśli ma charakter nawracający. Nic dziwnego może mieć najróżniejsze przyczyny. Zaczynając od tych poważnych, wymagających interwencji chirurga (brzuch ostry), poprzez te wymuszające „porządkowanie czynności układu pokarmowego”, a kończąc na tych wywoływanych przez czynniki psychologiczne. Często dziecko narzeka na ból brzucha w okolicy pępka. Czy to umiejscowienie mówi o charakterze dyskomfortu? Wskazuje na przyczynę problemu? Co oznacza ból w okolicy pępka? I jak go leczyć?

Ból brzucha w okolicy pępka u dziecka

Dzieci w wieku przedszkolnym, gdy skarżą się na ból brzucha, często wskazują na pępek. Rzadko są w stanie bardzo konkretnie określić charakter dyskomfortu. Z tego powodu diagnostyka może być utrudniona.

ból brzucha w okolicy pępka

Gdy boli brzuch, przyczyną nie musi być brzuch

Jakkolwiek dziwacznie to brzmi – ból brzucha nie musi mieć przyczyny w nim samym. Często za jego pośrednictwem organizm informuje o innych nieprawidłowościach takich, jak: zapalenie płuc, zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, nerwice, choroby metaboliczne, choroby kręgosłupa.

Jakie pytania należy sobie zadać, gdy dziecko skarży się na ból w okolicy pępka?

Nawracający ból brzucha w okolicy pępka powinien zmotywować rodzica do udania się z dzieckiem do lekarza. Warto przygotować się na następujące pytania:

 • kiedy najczęściej pojawia się ból brzucha w okolicy pępka? Przed posiłkiem, po jedzeniu, ranem, wieczorem?
 • jak długo trwa dyskomfort? Czy sam mija?
 • czy ból budzi dziecko w nocy?
 • czy ból wiąże się z ubytkiem masy ciała?
 • czy dziecko rośnie? Czy znajduje się na tym samym centylu?
 • czy bóle zakłócają aktywność dziecka?
 • czy ból ma wpływ na rytm wypróżnień?
 • czy w stolcu pojawiają się śluz, krew?
 • czy stolec ma intensywny zapach?

Nawracający ból brzucha w okolicy pępka

Nawracający ból brzucha w okolicy pępka może mieć długą listę przyczyn. Odnalezienie tej właściwej zazwyczaj wymaga czasu i cierpliwości. Pod uwagę należy wziąć: zaparcia nawykowe, choroby pasożytnicze, zakażenia układu moczowego, chorobę wrzodową, a także nietolerancje pokarmowe, w tym nietolerancja glutenu, czyli celiakia.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ania Ania

  Witam. Syn ma 13 lat i od czasu do czasu boli go brzuch pod pępkiem.Dodam ze syn na nic nie choruje, jest żerty. Nie wiem co się dzieje. Był AS m u lekarza rodzinnego lekarz stwierdził że to nerwy wypisał kropelki ziołowe i wszystko. Proszę o poradę.

Polecane tematy