Ból brzucha u dziecka – jak sobie radzić?

Ból brzucha u dziecka to sygnał niepokojący, który nie może być ignorowany. Mimo że objaw ten jest bardzo często powodem dyskomfortu u najmłodszych, to częstotliwość zgłaszania tego typu problemu nie powinna usypiać czujności rodzica. Gdy dziecko boli brzuszek, należy malca obserwować i w miarę możliwości reagować.

Oto przyczyny, dla których dziecko może skarżyć się na ból brzucha i sposoby, jak go ukoić.

ból brzucha u dziecka

Ból brzucha u dziecka – zatrucie pokarmowe

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha u dziecka jest zatrucie pokarmowe, wynikające ze zjedzenia nieświeżych lub niewłaściwie przechowywanych produktów. Objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się zazwyczaj w kilka lub kilkanaście godzin po spożyciu wątpliwego dania. Najczęściej problem sygnalizowany jest poprzez ból brzucha, osłabienie, odmowę jedzenia, brak apetytu, biegunkę, wymioty. Dziecko może mieć podwyższoną temperaturę ciała.

Zatrucie pokarmowe u dziecka trwa zazwyczaj krócej niż objawy grypy żołądkowej. Pierwszą ulgę maluch odczuwa po zwróceniu zjedzonego nieświeżego produktu.

Dziecko po zatruciu pokarmowym działa instynktownie, odmawia posiłków, a krótka głodówka jest w tej sytuacji wskazana, nie należy malucha zmuszać do jedzenia. Warto proponować lekkie dania, jednak odmowę przyjmować ze spokojem, pamiętając o ty,  by podawać  dużą ilość płynów.

Ból brzucha u dziecka – zaparcia

Bardzo często ból brzucha u dziecka wskazuje na zaparcia – niezauważane lub bagatelizowane. Warto obserwować, czy dziecko regularnie się wypróżnia, a jeśli ma z tym problem, należałoby zwrócić uwagę na codzienne menu – być może brakuje w nim odpowiedniej ilości błonnika – świeżych warzyw, owoców lub dostatecznej ilości płynów.

Doraźnie na zaparcia  i ból brzucha u dziecka przez nie spowodowany mogą zadziałać czopki glicerynowe lub lewatywa. Pomóc może również olej parafinowy, laktuloza, roztwór elektrolitów. Wyeliminować problemy z zaparciami można, poznając ich przyczynę, zazwyczaj sprawdza się zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

Ból brzucha u dziecka – gazy

Ból brzucha u dziecka, zwłaszcza najmłodszego, niemowlaka, może być wywołany przez gazy. Wzdęcia same w sobie nie są niepokojące, zdarzają się wszystkim – małym i dużym i wynikają z połykania powietrza w trakcie jedzenia. Jednak gdy towarzyszy im ból określone są zazwyczaj terminem kolka niemowlęca, u starszych dzieci natomiast mogą być sygnałem innych nieprawidłowości – nietolerancji pokarmowych i celiakii.

Najczęściej na gazy u dziecka sprawdzają się naturalne, domowe metody – zwrócenie uwagi na regularne spożywanie posiłków, niewielkich porcji zjadanych w spokojnej atmosferze bez pośpiechu, unikanie produktów, które powodują gazy – brukselka, kapusta, kalafior, itd, a także cukru i słodyczy. Sprawdza się gotowanie, duszenie i pieczenie w folii w miejscu smażenia.

Ból brzucha u dziecka – grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa, tym różni się od zatrucia pokarmowego, że roznosi się „drogą kropelkową”. By zachorować, nie trzeba zjeść czegoś nieświeżego, wystarczy po prostu kontakt z osobą chorą.

Grypa żołądkowa to infekcja wirusowa, występująca zazwyczaj u dzieci do lat 5, atakująca w skupiskach, żłobkach, przedszkolach. Objawia się złym samopoczuciem, bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką, osłabieniem. Choroba może trwać kilka dni, a osłabienie po niej nawet kilka tygodni.

Ból brzucha u dziecka – angina lub mononukleoza

Typowa, klasyczna angina może zaczynać się bólem brzucha. Chorobie towarzyszy ból gardła i wysoka gorączka. Gardło jest czerwone i pokryte białym nalotem. Angina zazwyczaj wymaga interwencji lekarza, domowe sposoby mogą przynosić ukojenie, ale zazwyczaj nie wyleczą przyczyny problemu, a są nimi bakterie.

Ból brzucha u dziecka może być spowodowany też mononukleozą.

Ból brzucha u dziecka – grypa

Grypa atakuje niepostrzeżenie. Wprost zwala z nóg. Rano radosne dziecko, pełne energii, wieczorem może być apatyczne, pokładać się, gorączkować, odmawiać jedzenia i narzekać…na ból brzucha, głowy, mięśni.

Nie ma idealnego rozwiązanie na grypę, lepszego niż czas i wyleżenie choroby. Maluch powinien dużo odpoczywać, spać i przebywać w spokojnym otoczeniu. Jeśli niepokojące objawy nie mijają po 2-3 dniach, nie zmniejsza się temperatura ciała i objawy nie są mniej uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem. Wszelkie wątpliwości warto na bieżąco wyjaśniać.

Ból brzucha u dziecka – celiakia i nietolerancje pokarmowe

Dyskomfort w obrębie brzucha może mieć wiele przyczyn, a często powracający może wiązać się z poważniejszą przyczynę i wymagać zmian nawyków żywieniowych i stylu życia całej rodziny. Może oznaczać celiakię, czyli trwałą nietolerancję glutenu.

Inne klasyczne objawy choroby (uwaga, celiakia może ujawniać się w bardzo indywidualny sposób): to zatrzymanie wzrostu, szczupła budowa ciała, biegunki, wahania nastrojów, wzdęty brzuszek, ból brzucha u dziecka zlokalizowany w centrum, wokół pępka, odmawianie posiłków, szczególnie tych „glutenowych”. Dzieci z celiakią zdarza się, że nie chcą jeść chleba, makaronu, itd. Same niejako wykluczają produkty, które im szkodzą.

Na nietolerancje pokarmowe i ból brzucha u dziecka z nim związany jest jeden sposób – wykluczenie danych składników z menu.

Ból brzucha u dziecka – lęki i depresja

Nawet w sytuacji, gdy maluch często skarży się na ból, który w „magiczny” sposób znika po przytuleniu przez mamę czy tatę, przyczyną nie musi być tylko lęk. Czasami problem jest złożony. Trzeba jednak pamiętać, że stres może być odreagowany właśnie bólem brzuszka.

Gdy maluch narzeka na dyskomfort, który szybko mija, gdy rodzic poświęca czas dziecku, nie oznacza to, że maluch mówi nieprawdę, a jedynie tyle, że silnie przeżywa pewne sytuacje – narodziny rodzeństwa, edukację w przedszkolu, zmianę opiekunki, pójście do pracy mamy, itd.

Co na ból brzucha u dziecka?

Uniwersalne metody na ból brzucha u dziecka to:

 • herbata rumiankowa, miętowa, z melisy,
 • ciepły okład na brzuszek,
 • ziołowy syrop z anyżu, kminku,
 • kilka kropel mięty.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. bariba bariba

  To zależy od przyczyny bólu brzucha. Czasami pomaga herbatka rumiankowa, czasami ciepły okład, a czasami delikatny masaż brzuszka.

 2. nora nora

  Ja zaczynam od podania dziecku kropelek acidolac baby, żeby florę bakteryjną unormować. A potem to w zależności od objawów. Jak biegunka, to uzupełniam elekrolity, stosuję lekką dietę. A przy bólu brzuszka, to robię delikatny masaż czy ciepłe okłady

 3. edyta edyta

  Jak małego boli brzuszek, to zawsze dobrze jest podać profilaktycznie probiotyk – żeby florę jelitową wyregulować, żeby odporność wzmocnić, jeśli jakieś choróbsko się przyplątało. Naszym sprawdzonym są miśki acidolac. Mi odpowiadają ze względu na szczepy bakterii, a synkowi ze względu na smak białej czekolady

 4. sina sina

  Też robię masaż, ciepły okład, jak synek skarży się na ból brzuszka. Dołączam też do tego REKLAMA z dobrymi bakteriami, bo to zawsze dobrze robi florze jelitowej

 5. Ilona Ilona

  Jeżeli nie ma zaparć do herbatka koperkowa, chwila leżenia, oczywiście kupa. Jeżeli są zaparcia to niestety trzeba bardziej podziałać np. czopkami REKLAMA w wersji dla dzieci. Brzuch się rozkurczy, dziecko zrobi kupę, będzie po problemie.

 6. lara lara

  no tak, przy bólu brzuszka to zawsze dobrze te kropelki REKLAMA podać na florę jeltiową. Ja też stosuję ciepłe okłady i masaż brzuszka

 7. emilia emilia

  probiotyki zawsze bardzo dobrze robią na brzuszek. Uzupełnianie dobry bakterii w jelitach pomaga łagodzić ból, sprawdza się też przy biegunkach czy niestrawności. Zwłaszcza na wyjazdy zawsze zabieram ze sobą krople REKLAMA na wszelki wypadek

 8. milena milena

  mój synek w ostatnim czasie częściej cierpiał z powodu bólu brzuszka. Pewnie z powodu rozszerzania diety, dlatego zaczęłam mu podawać NATARCZYWA REKLAMA, żeby jelitka uspokoić dobrymi bakteriami. No i teraz jest znacznie lepiej