Ból brzucha i gorączka u dziecka – na co wskazują te dwa objawy?

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój u rodzica. Zwłaszcza, gdy pojawią się pierwsze objawy i jeszcze nie wiadomo, jaki czynnik jest odpowiedzialny za ich wystąpienie. Bardzo często jest to ból brzucha i gorączka, które wskazują najczęściej na choroby zakaźne. Czego jeszcze można się spodziewać, gdy dziecko narzeka na ból brzucha i ma gorączkę?

Ból brzucha i gorączka – nieżyt żołądka i jelit

Najczęstszą przyczyną bólu brzucha wraz z gorączką jest zapalenie jelit i żołądka, nazywany powszechnie grypą żołądkową.  Winny zazwyczaj jest rotawirus lub norowirus.  Rzadziej bakterie, pasożyty czy toksyny.

Najczęstsze symptomy to skurcze brzucha, gorączka, wskazująca, że organizm próbuje walczyć z infekcją. Kolejno – wodnista biegunka, nudności i wymioty. Jeżeli infekcję wywołały wirusy, w stolcu może być obecna krew i śluz.

ból brzucha i gorączka

Ból brzucha i gorączka. Zakażenie poza układem trawiennym

Ból brzucha i gorączka często towarzyszą zakażeniom obecnym poza układem trawiennym. Mogą wystąpić przy popularnych infekcjach układu oddechowego. W tym wypadku mówi się o systemie „ucho-brzucho”, czyli połączeniu dwóch zdawać by się mogło odległych układów. Przykładowo dziecko, które ma zapalenie ucha może narzekać na ból brzucha. Podobny objaw może dawać angina.

To dlatego ból brzucha, wymioty czy biegunka występują nierzadko w przebiegu infekcji układu oddechowego, zarówno górnych dróg oddechowych, jak i dolnych. Lekarze wskazują, że przyczyną może być połykanie wydzieliny z nosa, która następnie drażni żołądek i powoduje ból brzucha, a czasami prowadzi do wymiotów.

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Często ból brzucha i gorączka wskazują na zapalenie wyrostka robaczkowego. Najbardziej narażone na zapalenie wyrostka są nastolatki.

Problem zaczyna się od dyskomfortu w brzuchu, który następnie powiększa się i przeradza w ból, który w ciągu 24 godzin staje się nie do wytrzymania. Dziecko wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Zazwyczaj konieczny jest zabieg chirurgiczny i usunięcie wyrostka, by nie dopuścić do jego pęknięcia i zapalenia otrzewnej i uogólnionego zapalenia brzucha.

Ból brzucha i gorączka – co ro za choroba?

Sam ból brzucha i gorączka mogą wskazywać na wiele przyczyn, często trudnych do ustalenia nawet dla lekarza. Kluczowy jest czas i obserwowanie stanu dziecka.

Zazwyczaj wraz z rozwojem choroby dochodzą dodatkowe objawy – wymioty, biegunka, apatia, brak łaknienia. Czasami podwyższona temperatura ciała pozwala zwalczyć infekcję i dziecko następnego dnia budzi się zdrowe.

Gdy dziecko narzeka na ból brzucha, nie należy zmuszać go do jedzenia. Brak apetytu to mechanizm obronny. Gdy organizm poradzi sobie z infekcją, dziecko zacznie jeść. Dbajmy o to, by maluch pił. Należy monitorować gorączkę i gdy osiągnie poziom powyżej 38,5 stopni, obniżamy ją przy użyciu leków lub naturalnych metod.

Warto pozostać czujnym i natychmiast udać się do szpitala, jeśli dziecko:

 • ma suche usta lub język, popękane wargi,
 • nie oddaje moczu,
 • jest senne i długo się nie budzi (u niemowląt),
 • ma zapadnięte ciemiączko (u niemowląt),
 • dziecko płacze bez łez.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Róża56 Róża56

  Kiedy mój maluszek ma biegunke podaje mu active flora baby i rzeczywiście dolegliwości ustepują. Przy okazji dziecko sie nie odwadnia, a suplement wzmacnia tez odpornośc :)

  • daphne daphne

   a przy okazji zbierasz kasę za reklamę ;)

 2. Agnieszka Agnieszka

  Witam, moja 7 miesięczna córcia właśnie przechodziła tzw trzydniówkę, była wysoka gorączka, a w trzeciej dobie całkowicie temperatura spadła oraz pojawiła się wsypka. Mała niestety w dalszym ciągu jest marudna i płacze, odmawia jedzenia i picia ( jest jesynie na piersi) oraz ma bóle brzucha połączone z bulgotaniem, które ją wręcz wybudza i widać, że się biedna męczy. Czy to objaw po trzydniowce czy coś bardziej poważnego? Dodam tylko, że w ostatni dzień gorączki była „luźna kupa” natomiast często występują gazy..

 3. Grzesiekgrze Grzesiekgrze

  Róża56 >> Powinnaś mieć nick Hiena56