Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u dzieci. Może on mieć zarówno dosyć błahą przyczynę, jak i być objawem poważniejszego schorzenia. Bardzo często świadczy też jednak o obecności pasożytów w organizmie malca. Jeżeli dodatkowo pociecha boryka się z ogólnym osłabieniem oraz brakiem apetytu to konieczne okaże się przeprowadzenie prostego badania kału i krwi
w kierunku chorób pasożytniczych. Jakie są jeszcze inne oznaki zarażenia pasożytami? Ból brzucha a pasożyty – zdarza się często?
Pasożyty u dzieci – jak dochodzi do zakażenia?Ból brzucha a pasożyty
Pasożyty to organizmy cudzożywne, które aby przeżyć potrzebują odpowiedniego gospodarza. Idealnym dla nich środowiskiem do życia okazał się organizm ludzki. Przeważnie atakują przewód pokarmowy, jednocześnie powoli osłabiając i zaburzając pracę podstawowych układów wewnętrznych. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez brak podstawowej higieny oraz bliski kontakt z osobą chorą. Z tego względu dzieci stanowią grupę, która jest najbardziej narażona na zainfekowanie. Pasożyty mogą dostać
się do organizmu malca na wiele sposobów, w tym poprzez:
- spożywanie nieumytych owoców oraz warzyw;
- spożywanie surowych lub niedogotowanych pokarmów;
- picie nieprzegotowanej wody;
- brak utrzymania higieny osobistej;
- zabawę w piaskownicy;
- kontakt z zarażoną osobą;
- grzebanie w ziemi;
- korzystanie ze wspólnych ręczników, pościeli czy innych tekstyliów;
- zabawę ze zwierzątkiem domowym, które nie zostało odrobaczone.
Warto zdawać sobie sprawę, że jeśli u dziecka zostanie wykryta choroba pasożytnicza to leczeniu podlega wówczas cała rodzina.
Ból brzucha a obecność pasożytów
Początkowo zakażenie pasożytami zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest jednak ostry, często nawracający ból brzucha, którego nie da się powiązać z żadną inną dolegliwością. Niestety większość rodziców go ignoruje, przeważnie łącząc go ze zwykłą niestrawnością bądź infekcję. Należy jednak zwrócić uwagę, że regularne bóle brzucha mogą właśnie wskazywać na zakażenie pasożytami. W przypadku większości chorób pasożytniczych najczęściej pojawia się tępy, kolkowy ból w okolicach wątroby oraz pępka. Dodatkowo schorzeniu mogą towarzyszyć inne objawy ze strony układu pokarmowego, w tym biegunki, wymioty, nudności czy wzdęcia.
Inne objawy choroby pasożytniczej. Ból brzucha a pasożyty
Pierwsze oznaki rozwijającej się choroby pasożytniczej mogą być mylone z alergią, infekcją dróg oddechowych, a także dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Przy pasożytach wszelkie leki czy antybiotyki okazują się jednak nieskuteczne. Wśród innych objawów, które także mogą wskazywać na obecność pasożytów w organizmie dziecka wymienia się:
- brak apetytu;
- stany podgorączkowe;
- nawracające wysypki skórne;
- anemię;
- ogólne osłabienie;
- bezsenność;
- kaszel;
- spadek masy ciała;
- bóle głowy;
- nadpobudliwość;
- obrzęki twarzy;
- krwioplucie;
- apatię;
- nagłe nadmierne łaknienie słodyczy;
- katar;
- drażliwość;
- zapalenie oskrzeli i odoskrzelowe zapalenie płuc (w przypadku zakażenia glistą ludzką);
- bóle stawów;
- ciągłe uczucie zmęczenia;
- zaburzenia emocjonalne;
- problemy z pamięcią;
- zapalenie spojówek;
- zgrzytanie zębami.
Jak wykryć pasożyty u dziecka?
Niestety diagnoza choroby pasożytniczej nie należy do najłatwiejszych. Niezbędne okaże się tutaj przeprowadzenie badania kału i krwi. Mikroskopowe badanie kału przede wszystkim umożliwia wykrycie jaj, cyst oraz larw pasożytów infekujących organizm dziecka. Z kolei badanie krwi wskazuje na obecność antygenów pasożytów bądź odnajduje ich materiał genetyczny. Leczenie tego rodzaju zakażeń opiera się głównie na podawaniu określonych leków pasożytniczych (mebendazol, albendazol, pyrantelum). Jednorazowa kuracja zazwyczaj trwa około dwóch tygodni i cechuje się 80-90% skutecznością. Aby potwierdzić, że dziecko wydaliło już z organizmu wszystkie pasożyty, to warto wykonać ponowne badania w tym kierunku po zakończeniu leczenia.
Wbrew pozorom większości zakażeniom pasożytniczym da się w łatwy sposób zapobiec. Wystarczy od małego wpajać dziecku podstawowe zasady higieny, dbać o częste mycie rąk i pamiętać o systematycznym odrobaczaniu zwierząt domowych. Zachowując odpowiednią profilaktykę nasze pociechy będą wtedy tylko w niewielkim stopniu narażone na inwazję pasożytów.
Komentarze