Ból brzucha a pasożyty

Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości występujących u dzieci. Może on mieć zarówno dosyć błahą przyczynę, jak i być objawem poważniejszego schorzenia. Bardzo często świadczy też jednak o obecności pasożytów w organizmie malca. Jeżeli dodatkowo pociecha boryka się z ogólnym osłabieniem oraz brakiem apetytu to konieczne okaże się przeprowadzenie prostego badania kału i krwi
w kierunku chorób pasożytniczych. Jakie są jeszcze inne oznaki zarażenia pasożytami? Ból brzucha a pasożyty – zdarza się często?

Ból brzucha a pasożyty

Pasożyty u dzieci – jak dochodzi do zakażenia?Ból brzucha a pasożyty

Pasożyty to organizmy cudzożywne, które aby przeżyć potrzebują odpowiedniego gospodarza. Idealnym dla nich środowiskiem do życia okazał się organizm ludzki. Przeważnie atakują przewód pokarmowy, jednocześnie powoli osłabiając i zaburzając pracę podstawowych układów wewnętrznych. Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez brak podstawowej higieny oraz bliski kontakt z osobą chorą. Z tego względu dzieci stanowią grupę, która jest najbardziej narażona na zainfekowanie. Pasożyty mogą dostać
się do organizmu malca na wiele sposobów, w tym poprzez:

  • spożywanie nieumytych owoców oraz warzyw;
  • spożywanie surowych lub niedogotowanych pokarmów;
  • picie nieprzegotowanej wody;
  • brak utrzymania higieny osobistej;
  • zabawę w piaskownicy;
  • kontakt z zarażoną osobą;
  • grzebanie w ziemi;
  • korzystanie ze wspólnych ręczników, pościeli czy innych tekstyliów;
  • zabawę ze zwierzątkiem domowym, które nie zostało odrobaczone.

Warto zdawać sobie sprawę, że jeśli u dziecka zostanie wykryta choroba pasożytnicza to leczeniu podlega wówczas cała rodzina. 

Ból brzucha a obecność pasożytów

Początkowo zakażenie pasożytami zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest jednak ostry, często nawracający ból brzucha, którego nie da się powiązać z żadną inną dolegliwością. Niestety większość rodziców go ignoruje, przeważnie łącząc go ze zwykłą niestrawnością bądź infekcję. Należy jednak zwrócić uwagę, że regularne bóle brzucha mogą właśnie wskazywać na zakażenie pasożytami. W przypadku większości chorób pasożytniczych najczęściej pojawia się tępy, kolkowy ból w okolicach wątroby oraz pępka. Dodatkowo schorzeniu mogą towarzyszyć inne objawy ze strony układu pokarmowego, w tym biegunki, wymioty, nudności czy wzdęcia.

Inne objawy choroby pasożytniczej. Ból brzucha a pasożyty

Pierwsze oznaki rozwijającej się choroby pasożytniczej mogą być mylone z alergią, infekcją dróg oddechowych, a także dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Przy pasożytach wszelkie leki czy antybiotyki okazują się jednak nieskuteczne. Wśród innych objawów, które także mogą wskazywać na obecność pasożytów w organizmie dziecka wymienia się:

Jak wykryć pasożyty u dziecka?

Niestety diagnoza choroby pasożytniczej nie należy do najłatwiejszych. Niezbędne okaże się tutaj przeprowadzenie badania kału i krwi. Mikroskopowe badanie kału przede wszystkim umożliwia wykrycie jaj, cyst oraz larw pasożytów infekujących organizm dziecka. Z kolei badanie krwi wskazuje na obecność antygenów pasożytów bądź odnajduje ich materiał genetyczny. Leczenie tego rodzaju zakażeń opiera się głównie na podawaniu określonych leków pasożytniczych (mebendazol, albendazol, pyrantelum). Jednorazowa kuracja zazwyczaj trwa około dwóch tygodni i cechuje się 80-90% skutecznością. Aby potwierdzić, że dziecko wydaliło już z organizmu wszystkie pasożyty, to warto wykonać ponowne badania w tym kierunku po zakończeniu leczenia.

Wbrew pozorom większości zakażeniom pasożytniczym da się w łatwy sposób zapobiec. Wystarczy od małego wpajać dziecku podstawowe zasady higieny, dbać o częste mycie rąk i pamiętać o systematycznym odrobaczaniu zwierząt domowych. Zachowując odpowiednią profilaktykę nasze pociechy będą wtedy tylko w niewielkim stopniu narażone na inwazję pasożytów.

Bibliografia:
Dziubek Z., Żarnowska-Prymek H., Choroby pasożytnicze człowieka, Wydawnictwo PZWL, Warszawa
1999.Własienko A., Kuchar E., Diagnostyka, leczenie i profilaktyka najczęstszych chorób pasożytniczych
u dzieci, "Lekarz POZ" 2/2007, Warszawski Uniwersytet Medyczny 2007.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.