BMI dziecka kalkulator

Wzrost i waga to proste wskaźniki informujące o zdrowiu i kondycji dziecka. Ich systematyczne sprawdzanie i nanoszenie na siatki centylowe pozwala kontrolować rozwój dziecka oraz szybko zaobserwiwać ewentualne problemy, które mogą się pojawić na każdym etapie życia.

Dobrym narzędziem diagnostycznym, oprócz siatek centylowych, jest BMI dziecka, czyli wskaźnik masy dziecka (od angielskiego – Body mass index). Dzięki niemu można szybko oszacować stopień tkanki tłuszczowej danej osoby.

Lekarze wykorzystują BMI, by ocenić przede wszystkim, czy waga dziecka na danym etapie życia jest prawidłowa, nie jest zbyt wysoka lub za niska. Jednocześnie za jego pośrednictwem można ocenić czy dziecko ma dobrze skomponowane menu, a także oszacować ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów zdrowotnuych (po zleceniu badań kontrolnych można sprawdzić przyczyny zbyt niskiego lub za wysokiego BMI u dziecka – mogą być one różne od alergii, nietoleracji, poprzez choroby układu trawiennego a kończąc na insulinooporności i cukrzycy).

Do czego służy BMI?

Choć BMI to niedoskonałe narzędzie, to jednak bardzo przydatne. Pozwala ocenić czy dziecko i nastolatek ma:

  • prawidłową wagę,
  • niedowagę,
  • otyłość lub nadwagę

BMI to wskaźnik zależny od wieku i płci dziecka.

Poniższy kalkulator pokazuje w przybliżeniu BMI dla dzieci od 5 do 18 roku życia. Narzędzie to pozwoli Ci sprawdzić, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę.

Oblicz BMI dziecka

Ostatnia aktualizacja