BLW, czyli wolność wyboru Twojego malucha. Od czego rozpocząć rozszerzanie diety?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Niezwykle ważnym etapem rozwoju Twojego maluszka będzie nauka jedzenia pokarmów innych od mleka. Najczęściej rozszerzanie diety dziecka rozpoczyna się od papek i przecierów. Tymczasem w wielu przypadkach znacznie lepsza okazuje się metoda BLW, w której maluch poznaje od razu smak produktów w naturalnej postaci. Sprawdź, na czym dokładnie ona polega, dlaczego jest polecana i jak ją w praktyce wdrożyć w życie.

Przełomowy moment w życiu każdego rodzica

Podstawą diety niemowlęcia jest mleko matki lub modyfikowane, którym, według niektórych opinii, powinno być karmione nawet do ukończenia wieku 2 lat. Jednak znacznie wcześniej wskazane jest rozszerzanie diety dziecka o inne pokarmy. Według rekomendacji WHO powinno to nastąpić mniej więcej w okolicach 6-7 miesiąca życia malucha, ale pod jednym warunkiem – jeśli jest na to gotowy, a więc m.in.:

  • potrafi samodzielnie siedzieć z podparciem i utrzymać stabilnie główkę,
  • umie już chwytać rączką przedmioty i trafić nimi do buzi.

Jako rodzic na pewno rozpoznasz właściwy moment na rozpoczęcie procesu zapoznawania swojej pociechy z nowymi smakami. Jak jednak go przeprowadzić? Odpowiedzią może być właśnie metoda BLW, w której kluczową rolę odgrywają naturalne produkty wspierające rozwój dziecka. Za chwilę dowiesz się, na czym ona polega oraz dlaczego przy jej wdrożeniu warto sięgnąć po wysokiej jakości oleje dla niemowlaka od marki Olini.

Metoda BLW – na czym polega?

Skrót BLW pochodzi od angielskich słów „Baby Led Weaning”, które można przetłumaczyć jako odstawianie dziecka od piersi poprzez pozwalanie mu na samodzielny wybór produktów spożywczych. Metoda BLW została opracowana w Wielkiej Brytanii, a jej głównym założeniem jest proponowanie maluchowi od początku rozszerzania diety pokarmów stałych w naturalnej postaci: pokrojonych na niewielkie kawałki, a nie przetartych na papkę. Chodzi o to, aby dziecko nie było karmione na siłę łyżeczką przez rodziców, lecz samodzielnie wybierało produkty, które chce zjeść, a więc rozszerzało swoją dietę instynktownie. Właśnie dlatego metoda ta zyskała w Polsce alternatywną nazwę „Bobas lubi wybór”.

Odpowiednie przygotowanie to podstawa

Wdrożenie metody BLW wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim warto kupić stabilne, wysokie krzesełko do karmienia, a także bezpieczne sztućce dziecięce i talerzyk. Ważne jest także opracowanie jadłospisu dla dziecka, który powinien uwzględniać różnorodne produkty. Polecane są w szczególności:

  • ugotowane warzywa i owoce (np. bataty, brokuły, kalafior, dynię, marchewkę, melony, banany, jabłka),
  • pieczone lub gotowane mięso (kurczak, wołowina, jagnięcina),
  • makarony i kasze z lekkim sosem lub warzywami.

Potrawy powinny być przyrządzane bez dodatku przypraw, szczególnie soli i cukru, aby dziecko poznało ich naturalny smak. Z tego też względu do picia wskazana jest woda niegazowana. Ważne też, by pokarmy były po porcjowane na kawałki, które łatwo chwycić dziecku rączką lub sztućcem.

Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie – ważny element BLW

Jeśli zdecydujesz się na rozszerzanie diety dziecka metodą BLW, pamiętaj, by w menu maluszka nie zabrakło kluczowych składników odżywczych. Ważne są przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym Omega-3, 6 i 9), które są konieczne do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego, a także siatkówki oka. Ponadto NNKT pomagają we wchłanianiu przez organizm witamin i minerałów dostarczanych w warzywach i owocach.

Chcąc zapewnić maluchowi odpowiednią ilość takich kwasów tłuszczowych, warto do jego posiłków dodawać najwyższej jakości olej zimnotłoczony – np. rzepakowy, słonecznikowy, czy też specjalny olej z czarnuszki dla dzieci, który dodatkowo wspiera budowanie odporności. Najlepiej polewać nimi warzywa lub dodawać w surowej postaci do kasz i makaronów.

Naturalne wsparcie rozszerzania diety od Olini

Planując rozszerzenie diety dziecka, rozważ zastosowanie metody BLW, dzięki której Twój maluszek będzie w sposób naturalny uczył się nowych pokarmów. Pozostawiając mu wybór, sprawisz, że jedzenie stanie się dla niego przyjemnością. Pamiętaj jednak, by zadbać od początku o odpowiedni dobór produktów bogatych w składniki odżywcze. Wybieraj zdrowe, naturalne produkty takie jak oleje roślinne Olini, dzięki którym Twoja pociecha będzie prawidłowo się rozwijać.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.