Blizny u dzieci – co zrobić, żeby je usunąć?

Blizny to zazwyczaj nic pięknego. Jednak czasami na skutek różnych zdarzeń musimy się z nimi liczyć i albo je zaakceptować, albo próbować je usunąć. Tylko jeśli decydujemy się na tę drugą drogę to jakimi sposobami? Jaka jest dobra metoda na blizny u dzieci? I czy da się blizny usunąć w 100%?

Jak powstają blizny u dzieci?

Blizny mogą mieć różny kolor, kształt i fakturę. Powstają po uszkodzenia skóry, w momencie jej regeneracji. Mogą być bladoróżowe, brązowe, z czasem zazwyczaj stają się srebrzyste.

Blizna to ślad po upadku, skaleczeniu, uszkodzeniu struktury skóry. Powstaje w efekcie regeneracji naskórka.

Gdy dochodzi do przerwania ciągłości skóry, organizm zaczyna proces regeneracji. W miejscu uszkodzenia gromadzi się kolagen, czyli twarde białe tkanki białkowe. Tworzy się mostek między uszkodzenimi fragmentami skóry, czyli strup, który ma chronić wewnętrzne warstwy skóry. Po odpadnięciu strupa, można obserwować efekt regeneracji. Jest nim czysty naskórek albo właśnie blizna, czyli ślad po urazie.

blizny u dzieci

Jak uniknąć blizn?

Każdy z nas ma przynajmniej jedną, czasami kilka blizn. Nie zawsze można ich uniknąć. Jednak warto próbować.

W przypadku dzieci dobrze zadbać o bezpieczną zabawę. Uwrażliwiać maluchy na niebezpieczeństwa, stosować kaski, nakolanniki, ochraniacze w przypadku aktywności fizycznych, zwłaszcza tych, których łatwo o upadek.

Gdy dojdzie do uszkodzenia, należy oczyścić ranę i ją opatrzyć. Jeśli leje się krew, najpierw tamujemy krwawienie. Najlepiej zrobić to, przykładając czystą gazę do rany na 5-10 minut. To minimum, nie popełniajmy częstego błędu i nie zaglądajmy pod gazę wcześniej. Po ustaniu krwawienia należy umyć ranę wodą z mydłem. Możesz też namoczyć ranę na kilka minut w wannie. Pozwoli to usunąć zabrudzenia i zmniejszyć ryzyko zakażeń. Dobrze odkazić ranę gotowym aptecznym preparatem. Jeśli zranienie jest duże lub głębokie, być może potrzebne będą szwy. Warto udać się do lekarza w celu konsultacji.

Kluczowe to chronić skórę przed powstaniem zakażenia. Nauczmy dziecko trzymać ręce z dala od rany, nigdy nie zdrapywać strupów, bo to zwiększa ryzyko wystąpienia blizn.

Warto także wspomóc regenerację skóry, zwracając uwagę na stosowaną dietę. Dobrze, żeby była ona bogata w witaminę C i E, które wpływają na regenerację skóry, przyspieszając ją.

Jak usuwać blizny u dzieci?

Uszkodzenia na skórze u dzieci zazwyczaj goją się dobrze i rzadko pozostawiają po sobie blizny. Te, gdy nawet się pojawią, mają tendencję samoograniczającą. Niekiedy po prostu znikają. Blizny u dzieci generalnie są zazwyczaj małe. Tylko większe uszkodzenia skóry wymagają naszej dużej uwagi i działań.

Oprócz stosowania aptecznych kremów i preparatów na blizny, warto pamiętać o innych zasadach:

  • chroń skórę przed słońcem. Naskórek po uszkodzeniu nawet przez 6 miesięcy może być podatny na przebarwienia. Krem przeciwsłoneczny można jednak nałożyć dopiero na dwa tygodnie po zagojeniu się skóry,
  • masuj bliznę przy użyciu dłoni, ugniatając ją, naciskając, w ten sposób zmotywujesz skórę do regeneracji.
  • dobre efekty przynosi stosowanie żeli silikonowych, które mogą wzmocnić skórę i przyspieszyć jej regenerację.

W przypadku dużych i kłopotliwych blizn warto rozważyć usuwanie ich przy użyciu technik medycyny estetycznej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*