Ciąża pozostawia po sobie wiele pamiątek. Jedną z nich, w przypadku operacyjnego rozwiązania, jest blizna po cesarskim cięciu. Czy blizna po cesarce musi być widoczna? Jak ją pielęgnować? Jakich kosmetyków używać, by skóra w miejscu przecięcia była miękka i elastyczna?
Blizna po cesarskim cięciu – temat, który dotyczy wielu kobiet
Obecnie co trzecia ciąża kończy się cięciem cesarskim. Częstotliwość wykonywania cesarskich cięć ciągle rośnie. Wraz z nimi zwiększa się zainteresowanie pielęgnacją blizny po cesarskim cięciu. W tym kontekście warto myśleć nie tylko o skórze, ale również o wewnętrznych powłokach brzusznych.
Blizna po cesarskim cięciu powstaje w miejscu nacięcia brzucha w trakcie porodu. Proces zabliźniania dotyczy nie tylko skóry, ale również tkanek i macicy. Powstała blizna nie ma takiej samej struktury jak otaczająca ją skóra, już na pierwszy rzut oka różni się pod względem wyglądu, poza tym jest mniej elastyczna, ma również inną strukturę.
Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?
Blizna po cesarce biegnie wzdłuż linii bikini, poziomo, ma formę czerwonej kreski, która wraz z upływem czasu zmienia barwę na srebrnobiałą. Po kilku dniach w okolicy rany powinien zniknąć obrzęk (jeśli się pojawił). Gdy rana się goi, miejsce nacięcia może swędzieć i być wrażliwsze na dotyk. Przez kilka miesięcy po porodzie blizna po cesarskim cięciu może wywoływać ból i drętwienie.
Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim
Po operacji polegającej na nacięciu powłok brzusznych i wydobyciu dziecka lekarz zakłada szwy a rana zostaje przykryta jałowym opatrunkiem, który powinien być noszony przez kobietę przez trzy doby. Opatrunek zmoczony lub nasiąknięty krwią należy wymienić.
Po zdjęciu opatrunku, rana po cięciu powinna być myta przy użyciu wody i hipoalergicznego mydła lub lepiej szarego bezzapachowego mydła. Ranę należy myć 3-4 razy dziennie i każdorazowo osuszać ją jednorazowym papierowym ręcznikiem. Raz dziennie zaleca się przy użyciu gazika przemywać ranę preparatem do odkażania ran.
Dzisiaj zazwyczaj stosuje się rozpuszczalne szwy, które nie wymagają ściągania. Niekiedy jednak kobieta po porodzie musi udać się na zabieg usuwania szwów – zazwyczaj 6-8 dni po porodzie.
Po około 8 dniach od porodu (po ściągnięciu szwów, jeśli założono szwy nierozpuszczalne) można rozpocząć smarowanie rany maścią lub kremem, który ma za zadanie wspomóc jej gojenie. Warto aplikację połączyć z delikatnym masażem, który intensyfikuje działanie użytego preparatu. Dobrze na tym etapie działają maści, które mają w składzie silikon, ekstrakt z cebuli, heparynę, kwas hialuronowy, masę perłową czy alantoinę. Dużą popularnością wśród młodych mam cieszą się także specjalne plastry stworzone specjalnie dla kobiet po cięciu cesarskim. Wystarczy przykleić plaster do skóry, by aktywne składniki mogły wnikać w skórę i pozwalać na jej regenerację.
Blizna po cesarskim cięciu i ból
Niestety blizna po cesarskim cięciu często powoduje dyskomfort. Ból może pojawiać się w każdej pozycji – gdy kobieta stoi, siedzi, leży, czy się schyla. To nie wszystko. Może także niekorzystnie wpływać na mięśnie, tkankę łączną, prowadzić nawet do uszkodzenia nerwów. Z biegiem czasu blizna po cesarce bywa powodem bólu macicy, a nawet stanowi przyczynę chorób jelit. Rzadko się o tym mówi, ale blizna po cięciu może wywoływać ból cewki moczowej, parcie na pęcherz, a nawet dyskomfort w okolicy łechtaczki.
Często ból i dyskomfort wywołany przez cięcie nie znajduje się w obrębie blizny, a mimo to są przez nią wywołane.
Jak dbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Wiele mam popełnia ten sam błąd po porodzie. Próbuje wrócić do aktywności zbyt szybko i zbyt gwałtownie. Tymczasem ciało po porodzie potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek. Dlatego przez kilkanaście dni należy zadbać o pomoc dla siebie, niewskazane jest dźwiganie, nawet podnoszenia noworodka może być zbyt trudne. Każdy gwałtowny ruch może powodować gwałtowny ból, dlatego nie spiesz się, niech Twoje ruchy będą płynne i spokojne.
Wskazana jest również zdrowa, urozmaicona dieta i wystarczająca ilość płynów. Niestety wiele kobiet po porodzie nie ma czasu ani siły, by przygotowywać pożywne posiłki. Tymczasem to bardzo ważne, by zdrowo się odżywiać i tym samym pozwolić sobie na szybszą regenerację, co sprzyja gojeniu się rany.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Rana po cięciu cesarskim powinna być obserwowana. Wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem. Przede wszystkim interwencji wymagają sytuacje, kiedy:
- rana jest zaczerwieniona, gorąca w dotyku,
- z rany płynie wydzielina o nieprzyjemny zapachu, krew,
- ból staje się nieznośny,
- czujesz się ogólnie źle,
- masz gorączkę,
- masz dreszcze.
Komentarze