Błędy w menu, które czasem mogą kosztować zdrowie

Są restauracje i restauracje. To żadne odkrycie. Problem w tym, że gdy gościmy w danym miejscu pierwszy raz trudno nam poznać, która „knajpa” jest godna uwagi, a w której lepiej nie jadać. Nie musimy zaglądać do kuchni, wystarczy spojrzeć do menu, a tam takie oto sytuacje.

dania dla dzieci

Dania jarskie a wśród nich...

Dania jarskie a wśród nich…

Przykład ze sklepu. Chleb ŻYTNI bezglutenowy (żyto zawiera gluten)

Przykład ze sklepu. Chleb ŻYTNI bezglutenowy (żyto zawiera gluten)

Jest też problem innego typu…

O ile zjedzenie polędwiczek z fretkami pewnie nie pozostawi po sobie przykrych konsekwencji, to już spożycie dania psueduobezglutenowego, który jednak zakazany składnik zawiera, już jest groźne. Podobnie jak spożycie deseru z orzechami przez osobę uczuloną, może być naprawdę niebezpieczne.

Trzeba mieć na uwadze, że niestety w wielu miejscach obsługa myli gluten z glutaminianem sodu, nie rozumie problemów osób chorujących na celiakię, nie mają świadomości, jak silne mogą być alergie i jak groźne może być spożycie posiłku zawierającego „zakazany składnik”. Niestety w skrajnych przypadkach może to się zakończyć szokiem anafilaktycznym lub śmiercią.

Mimo że restauratorzy od 2015 roku mają obowiązek informowania klientów o pełnym składzie posiłków, zwłaszcza o alergenach (art. 44 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011), ciągle nie jest najlepiej w tym temacie. W wielu miejscach nawet kelnerzy nie mają wiedzy, jak dane dania się przygotowuje w restauracjach, w których pracują, poza tym problemem jest uczciwość kucharzy, którzy zamiast przygotowywać dania z podstawowych produktów, używają półproduktów, co sprawia, że tracą kontrolę nad składem finalnego posiłku.

Warto wiedzieć, że restaurator ma obowiązek podać gościom pełen skład posiłku, przedstawiając go w formie pisemnej.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.