Biorą się za wysoki macierzyński

O tym, jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński pisaliśmy już na stronie. Więcej możecie dowiedzieć się, klikając na link.

W skrócie: z możliwości uzyskania wysokiego macierzyńskiego lub wysokiego zasiłku chorobowego w trakcie ciąży (około 6500 złotych miesięcznie), jaką dał ustawodawca, dotychczas korzystały panie, które nie pracują na etacie (bez prawa do urlopu macierzyńskiego) i które chciały zyskać pieniądze na czas pierwszych miesięcy opieki nad dzieckiem. Dowolną podstawę wymiaru i tym samym wysokość zasiłku (do maksymalnej wartości 250% podstawy wymiaru) mogły dotąd bez większych problemów zgłaszać przedsiębiorcze mamy, prowadzące działalność gospodarczą od miesięcy czy lat, niekoniecznie tylko te zakładające ją w celu uzyskania zasiłku. Teraz jednak sytuacja ma się zmienić.

Kto korzystał?

Z danych ZUS wynika, że w IV kwartale 2012 r. z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w przypadku ubezpieczenia trwającego od 31 do 60 dni wypłacono zasiłek chorobowy obliczony od podstawy wymiaru składki wyższej niż 6000 zł w 250 przypadkach (na 308 przypadki) przy średnim okresie wypłaty l 07 dni a zasiłek macierzyński w 444 przypadkach (na 513) przez okres 138 dni. Ogólnie z przepisu pozwalającego uzyskać wysoki zasiłek macierzyński lub chorobowy (związany z ciążą) korzysta według szacunków około 6000 osób rocznie.

Dodatkowo przy założeniu, że z zasiłku macierzyńskiego od wysokiej podstawy wypłacanej przez rok skorzystałoby tylko 10 tys. kobiet (w ubiegłym roku w Polsce urodziło się 388 tys. dzieci) strata budżetu wyniosłaby 0,6 mld zł.

Czy to dużo? Pozostawiamy Waszej ocenie.

Roczny zasiłek macierzyński

Korzystając z powyższej możliwości, przedsiębiorcza mama może otrzymać od ZUS-u 59,200 złotych w ciągu roku (licząc, że zasiłek będzie wynosił 80% pełnego wymiaru składki).

Nowelizacja ustawy

calculator-1818Ministerstwo pracy wraz z zapowiedzią wprowadzeniem rocznego urlopu macierzyńskiego rozpoczęło pracę nad usunięciem luki w prawie umożliwiającej osiągnięcie wysokiego zasiłku macierzyńskiego. Pierwsze czytanie miało odbyć się wczoraj o godzinie 16.00, jednak nie zgłosił się wnioskodawca projektu i zostało ono odwołane.

Projekt zmian zakłada, że o wypłacenie zasiłku macierzyńskiego będzie mogła ubiegać się osoba prowadząca działalność gospodarczą przez co najmniej rok i przez ten okres płacąca składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Wszystko po to, by zmniejszyć opłacalność podnoszenia składek i oprzeć działanie systemu na zasadzie: „zapłacisz, my ci oddamy: ale rzecz jasna nie wszystko”.

Zasiłek miałby rosnąć proporcjonalnie do okresu opłacania składek. Pełny zasiłek (czyli 6,500 złotych) można byłoby otrzymać dopiero po roku opłacania najwyższych składek. Oznacza to, że cały dotychczasowy proces stałby się nieopłacalny: do ZUS-u trzeba by było więcej wpłacić, niż można by było uzyskać.

Jak wynika z projektu zmian planowane jest 3 miesięczne vacatio legis. To oznacza, że zmiany mają wejść w życie po trzech miesiącach od opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Dlatego jeśli projekt zostanie zatwierdzony na początku czerwca (a już konkretne kroki w tym celu zostały postawione), to znowelizowana ustawa zacznie obowiązywać od jesieni.

Pozostaje również pytanie: czy na nowelizację zgodzą się posłowie. Nie od dziś toczą się spory na ten temat. Przedsiębiorcy głośno mówią o niesprawiedliwości. Ustawa ma bowiem dotyczyć tylko osób prowadzących działalność gospodarczą. Osoby zatrudnione na umowę o pracę nadal będą mogły korzystać z możliwości zatrudnienia w pierwszych miesiącach ciąży przy uzyskaniu wysokiej pensji (np. u znajomej osoby prowadzącej działalność), by potem przejść na zasiłek chorobowy i macierzyński i pobierać wysokie świadczenia z tego tytułu. Chyba, że do projektu zmian zostanie dopisany również punkt obejmujący nowym przepisem mamy pracujące na etacie (czego chce Minister Finansów).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Aska Aska

  To dla niektórych jedyna możliwość, by jakoś wytrwać w czasie, kiedy nie otrzymują „pensji:” z um. o dzielo czy zlecenia…wiec czy ja wiem czy ta decyzja taka dobra. nie kazdy jest wyludzaczem.

 2. HelowaMama HelowaMama

  Nie znam ani jednej matki, która zasłużenie pobierała taki wysoki zasiłek. Uważam,że należy on się słusznie kobietom, które prowadziły działalność, uzyskiwały dochody na tym poziomie, a którym ciąża i urlop macierzyński odebrały tę możliwość. Znam za to całkiem sporo „kombinatorek” które nigdy nie pracowały, a ciąża stała się okazją do wyłudzenia sporych pieniędzy. Oczywiście, z pewnością sporo osób uważa to za zaletę- przedsiębiorczość itd.

  • jola22 jola22

   Jasne, czuje się, że to nieuczciwe, ale co jest w naszym państwie uczciwe? Czy ktoś zobaczy te pieniądze, które uczciwie odkładamy na emeryturę? Nie, rząd co chwilę bierze i wyciąga skąd chce. Dlatego ja się nie dziwię, że ludzie kombinują. Tym bardziej że jak prawo pozwala to warto to robić. Tyle ja o tym sądzę.

   • HelowaMama HelowaMama

    No właśnie. Inni kradną, ja też będę. A może spojrzeć na to inaczej? Ci inni, tj. rząd, politycy itd nie wzięli się z kosmosu. Oni są wybrani spośród nas i przez nas. Są naszym odbiciem. Ostatnio głośna sprawa żony pana posła niesłusznie pobierającej od dwóch lat chorobowe. Oburzające? Dlaczego? Skoro kombinujemy tu, na dole, nie miejmy pretensji do tych na górze. Wyznajemy przecież te same zasady.

    • Dorota Dorota

     Racja. Myślę jednak, że trzeba wyraźnie oddzielić bezzasadne przebywanie na zasiłku chorobowym (czy to w ciąży czy w jakimkolwiek innym okresie) od prób osiągnięcia wysokiego zasiłku macierzyńskiego przez przedsiębiorcze mamy. Zgadzam się, że zakładanie działalności gospodarczej tuż przed rozwiązaniem jest nieuczciwe (co nie znaczy, że nie rozumiem kobiet, które tak robią). Uważam jednak, że jeśli ustawodawca daje taką możliwość kobietom prowadzącym działalność gospodarczą od lat, to warto zastanowić się, czy na pewno jest to niesprawiedliwie uchylona furtka.

     • HelowaMama HelowaMama

      Ja wiem,że ludzi spotykają różne sytuacje. Rozumiem kobiety, które pracując na umowie śmieciowej dokonały fikcyjnej rejestracji w firmie znajomego,żeby w ogóle dostać zasiłek macierzyński. Kobieta nie powinna tracić, być karana za to,że rodzi dziecko. Pytanie tylko, co sądzić o takiej, dla której ciąża i macierzyński stają się dochodowym interesem. Ja jeszcze nie wyrosłam z ideałów:)

      • Dorota Dorota

       Zdecydowanie też nie wyrosłam z ideałów :) Jeszcze nie ;)

     • zwyczajna mama zwyczajna mama

      zgadzam się, że to prawo wykorzystują cwaniary, z drugiej strony też bym ich tak szybko nie oceniała, bo w życiu są różne przypadki. moim zdaniem przyczyny należałoby szukać gdzie indziej: kobieta zachodząca w ciążę w polsce wie, że jej mąż czy partner najprawdopodobniej ich nie utrzyma, ze ona po urodzeniu bedzie bezskutecznie szukac pracy, bo dotad pracowala na umowach smieciowych, a na umowe o prace nikt jej nie zatrudni (bo chorobowe, bo dziecko, bo wolne, itp). dlatego ja nie jestem zaskoczona, ze kobiety chca sie zabezpieczyc i robia wiele, by zylo im sie lepiej. tym bardziej, ze tu sprawa wyglada tak: sposob znany, legalny i nie pozwalajacy na podwazanie ze strony zus czy innej instytucji. kazdy ma inna odpornosc, morale, ale uwazam, ze jesli ktos pracuje placi podatki, zus 1000 zl, to ze podniesie sobie zasilek, zeby nie dostawac 200 zl czy 1000 zl na macierzynskim to dla mnie nie jest nic dziwnego

 3. Modelina Modelina

  w UK jakoś rodzą się dzieci, tam Polki mają średnio 2,1 dziecka, a w Polsce: 1,2? czy jeszcze mniej. Dlaczego? kobita w ciąży w Anglii jest szanowana. Ma wszystkie leki za darmo, a i zasiłek zapewne wyższy niż te „naciągane” 6000, dlatego Polki wolą rodzić w UK, bo jes pod kazdym wzgledem lepiej. Nie wspominajac, ze z jednej pensji mozna wyzyc… Był już artykuło tym, jak to naprawde wyglada, ze 300 000 dzieci wyjechało z Polski, przynajmniej drugie tyle za granicą się urodziło, bo nie ma w Polsce jakiejkolwiek polityki prorodzinnej, a jeśli już ludzie wywąchali lukę i próbują jednak coś tam od państwa dostać to są nazywani złodziejami i nagle trzeba zmienic prawo.

 4. Kasia Kasia

  Witam,

  Skoro Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie w naliczaniu urlopu macierzyńskiego dla przedsiębiorców z dniem 28 maja 2013 r, to czy wiadomo kiedy miałaby wejść w życie, od kiedy będzie obowiązywać??

  • sosrodzice sosrodzice

   Ma obowiązywać trzymiesięczny „okres przejściowy”.

   • ŁukaSZ ŁukaSZ

    Okej, ale trzymiesięczny okres przejściowy od kiedy? Czy już wiadomo cokolwiek o tym kiedy mogłoby się zacząć to naliczanie?

    • Dorota Dorota

     Wszystko zależy, kiedy ustawa zostanie wpisana do Dziennika Ustaw. Trzeba śledzić prace nad ustawą.

     • Łukasz Łukasz

      Rozumiem. Dzięki. Chodziło mi jednak też o to, czy ktoś wie na jakim etapie jest ustawa… W sumie prawo to nie moja dziedzina, dlatego chciałem dowiedzieć się czy ktoś wie czy np. pierwsze czytanie się odbyło itp.

      • Dorota Dorota

       To teraz pilna sprawa dla rządu, pierwsze czytanie miało być kilkanaście dni temu, zostało odwołane. Czy odbyło się potem? Nie wiem. Ustawa musi trafić też do senatu i do podpisu prezydenta, a potem vacatio legis.

   • Kasia Kasia

    W zasadzie na ustawie pisze, ze będzie obowiązywać od 1 dnia czwartego miesiąca od ogłoszenia. ale czy ktoś jest w stanie się połapać kiedy zostanie ogłoszona?? bo jak np. z dniem 1 stycznia 2014 r. to zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r. więc kobiety, które obecnie zajdą w ciążę jeszcze się załapią. W ogóle jeśli każda przedsiębiorcza matka, ma sobie uzbierać na zasiłek sama np. na rok to okres od ogłoszenia do wejścia w życie ustawy powinien wynosić co najmniej 12 msc.

 5. Kasia Kasia

  No własnie – z wyjątkiem m. in. ” podstawy wymiaru zasiłków”, bo to wszystko o tą podstawę się rozbija- jak to interpretować??

  • Nina Nina

   Jeżeli prowadzisz dzialalnosc gosp i przez 12 miesięcy oplacalo się skladki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od minimalnej podstawy, to idąc na L4 lub na macierzynski zasilek masz liczony od tej minimalnej podstawy którą płaciłaś, czyli te 60%, na reke dostaje się ok 1300 złotych.

   Jeżeli prowadzisz DG i przez mniej niż 12 mies. opłacasz składki dobr. ubezp. chorobowego od wyższej niż najniższa podstawa wymiaru składek, to:

   „podstawę wymiaru stanowiłaby najniższa podstawa wymiaru składki powiększona o jedna dwunastą (1/12) sumy różnic pomiędzy zadeklarowanym przychodem z pełnych miesięcy ubezpieczenia a najniższą podstawą wymiaru”

   • Kasia Kasia

    Czyli, zakładając że płace przez 12 msc. najwyższą składkę chorobową- ile dostanę zasiłku macierzyńskiego i na jak długo??

    • Dorota Dorota

     Płacąc przez rok wysoką składkę, każdego miesiąca trzeba wpłacać około 3,3 tysiąca złotych. Macierzyński należeć się będzie przez rok.

 6. ja ja

  Przepisy mają wejść w życie w grudniu 2013 lub w styczniu 2014

  • Anka Anka

   Skąd te wiadomości ,że wejdzie to w grudniu lub styczniu? Możesz podać adres stronki z której wyczytałeś/aś te wiadomości? dzięki

   • roman roman

    Witam, mam pytanie czy kobiety, które mają datę porodu na ten rok np na listopad mają możliwość skorzystanie jeszcze ” z luki w prawie” i mogą założyć firmę po czym opłacić np 3 miesiące składek najwyższych i dostaną wysokie macierzyńskie ? Z góry dzięki za informację

 7. ania ania

  witam,
  ja tez wlasnie chcialam dostac ten wiekszy zasilek macierzynski, ale pani w zusie postawila mnie na ziemie i powiedziala, ze jak podniose skladke, od razu bede miec wszystkie kontrole.
  ale prosze sobie teraz wyobrazic, prowadze małą firme od prawie roku, place zus ten najnizszy, macierzynskiego maja mi wyplacic ok. 300zl.
  z tego macierzynskiego musze oplacic zus zdrowotny ponad 260zł.
  i z czego zyc?
  mądra pani w zusie powiedziala mi, ze przeciez moge pracowac – no i wszystko ładnie pięknię,
  tylko mówie do pani, ktora kobieta zaraz po porodzie jest w stanie pracowac?
  ktora matka zaraz po urodzeniu dziecka jest w stanie oddac je opiekunce ?\
  no wiec jak przezyc pierwsze miesiace ???
  moze ktos mi podpowie?
  a moze ktos mial taką kontrolę po podniesieniu skladki ?

  z gory dziekuje
  pozdrawiam
  ania

  • sosrodzice sosrodzice

   Nie trzeba podnosić podstawy do 250%, ale na przykład do 60%, wtedy wypłacą zus około 1300 złotych. Jeśli działalność nie jest fikcyjna, nie ma się czego obawiać. Przyjdą na kontrolę, sprawdzą papiery i przyznać zasiłek muszą (o ile wszystko jest opłacane w terminie w odpowiedniej wysokości). Oczywiście zakładając, ze zdąży Pani, zanim przepisy się zmienią.

   • Łukasz Łukasz

    Chyba jednak trzeba na miesiąc zrezygnować, bo z tego co Pani mówi wynika, że opłaca ona najniższe chorobowe, więc nawet zgodnie z obecnym prawem otrzyma jedynie uśredniony zasiłek.

    BTW czy cokolwiek wiadomo o ustawie? Bo jakoś żadne informacje nie przeciekają do mediów, a termin mamy na grudzień ;)

    • roman roman

     witam, ni otrzymałem jeszcze odp na moje pytanie więc ponawiam czy kobieta mająca termin na listopad ma szanse założyć firmę opłacić trzy miesiące najwyższych składek i dosać macierzynski z góry dziękuje za udzielenie mi informacji, pozd

     • Dorota Dorota

      Tego niestety nikt nie wie, bo na 100% nie ma pewności, kiedy wejdzie w życie ustawa.

     • roman roman

      dziękuje za inf, a czy jest jaka kolwiek szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze przed październikiem skoro w czerwcu już poczyniono jakieś działanie? jeszcze raz proszę o info

 8. roman roman

  czy raczej można się jej spodziewać dopiero właśnie pod koniec roku lub na początku 2014, ponieważ skoro kobieta ma termin na listopad to mogłaby jeszcze się załapać na wysokie macierzyńskie jak firmę założy w lipcu ?

  • Łukasz Łukasz

   Tak jak mówiono – termin dokładny ciągle nie jest znany, a chyba nawet ustalony… Więc szansę Państwo macie, choć jeśli chcecie założyć firmę tylko i wyłącznie dla wysokich macierzyńskich, nie prowadząc faktycznej działalności, to z tego co się orientuję, to jest to nielegalne nawet przy obecnym prawie i zus może to zakwestionować i chyba nawet wygrać, jeśli dowodów na prowadzenie jakiejkolwiek firmy nie będzie…

   • Dorota Dorota

    Dokładnie. Zakładanie działalności tylko w celu pobrania wysokiego zasiłku niestety jest ryzykowne. Trzeba się liczyć z kontrolami, a także z wizytą w sądzie. Pozdrawiam!

   • roman roman

    oczywiście, ze firma nie będzie fikcją, pytam dla mojej kuzynki, która jest samotną matką, zastanawia mnie tylko czy ZUS nie może przyczepić się do opłacania przez nią tak wysokich składek na początku działalności. I wyczytałem gdzieś jeszcze i nie wiem czy dobrze to rozumie czy jak chce tylko dostać macierzyński to wystarczy jak opłaci no 1 miesiąc wysokich a jak chciałaby dostawąć chorobowe w razie komplikacji to 3 miesiące musi opłcić skąłdkę najwyyższą tak ?? z góry dziękuje za informacje

    • komuna22 komuna22

     jak nie będzie fikcyjna? Pan chyba żartuje,. Skoro niefikcyjna, to proszę założyć ją po porodzie. I tak Pana kuzynka czy ktoś tam nie będzie prowadzić i rozkręcać działalności z małym dzieckiem. jasne, jest to możliwe, ale mało prawdopodobne. To wybitne działanie służące wyłudzeniu pieniędzy i raczej kontroli Pan nie uniknie. właśnie przez takie działania prawo się zmieni. Ten przepis jest dla osób, które uczciwie prowadzą działalność, a nie dla kobiet, które stają się biznes „łomen” przed porodem.
     Jeszcze coś: jak Pan nie wie, w jaki sposób uzyskuje się zasiłek chorobowy i macierzyński, ile składek trzeba zapłacić, jaki czas odczekać, radzę sobie darować. pozdrawiam!

 9. Kasia Kasia

  Kochani,

  Czy ktoś potrafi obliczyć maksymalne składki jakie trzeba wpłacić do ZUS, aby otrzymać ww zasiłek??

  Pozdrawiam

  • Ąnka Ąnka

   składka społeczna – 2943,02 zł
   składka zdrowotna – 261,73 zł
   składka na FP – 226,03 zł

   • Łukasz Łukasz

    Zdrowotna chyba trochę za mała? Nie powinna być proporcjonalna do podstawy?

   • Kasia Kasia

    A zdrowotne nie liczy się od tej wysokiej podstawy?? Fundusz Pracy też trzeba opłacić przy jednoosobowej działalności??

    • Krzyś Krzyś

     Na pewno Fundusz pracy płaci się od działalności 1 osobowej, zwolnienie z FP jest tylko w przypadku małego ZUSu.

 10. Łukasz Łukasz

  Witam,

  Czy coś wiadomo odnośnie feralnej ustawy? Czy jakkolwiek prace się nad nią posunęły przez ostatnie 2 miesiące?

  I drugie pytanie: czy ktoś biegły w prawie orientuje się jak dokładnie wyliczanie podstawy miałoby działać? Bo z tego co czytałem w projekcie to mi wynika, że np. gdy w momencie przejścia na macierzyński kobieta opłacała np. przez 5 miesięcy maksymalne składki, to oczywiście dostaje odpowiednią część maksymalnego zasiłku, ale następnego miesiąca dostaje już zasiłek taki jak by zadeklarowanych maksymalnych składek miała już 6? Bo w ustawie jest napisane o zadeklarowanej podstawie, a nie o faktycznie opłaconej składce… Czyli teoretycznie mimo, że składki kobieta na macierzyńskim nie opłaca, to deklarując dalej wysoką podstawę zwiększa sobie wysokość zasiłku…

  Czy dobrze zrozumiałem założenia ustawy?

  Pozdrawiam,
  Łukasz

  • Ala Ala

   jasne, że nie 6, ale 5…to przecież logiczne. przechodzi na macierzynski i nic sie nie dodaje

   • Łukasz Łukasz

    Czemu logiczne? Czytałaś założenia do ustawy? Wynika z niej, że wysokość zasiłku macierzyńskiego wylicza się ze średniej wysokości zadeklarowanych dochodów (a nie opłaconych składek) z 12 miesięcy i nigdzie nie pisze, że to jest ustalane raz… Czemu miałoby być tak, że gdy w pierwszym miesiącu urlopu deklaruje maksymalny dochód to nie jest liczony do wyliczenia następnego zasiłku?

    Chyba, że jest gdzieś indziej napisane, że zasiłek macierzyński nie może się zmieniać w trakcie trwania?

 11. Zosia Zosia

  Witam.
  Od 1 lipca prowadzę działalność gospodarczą. Firma działa ma klientów – wszystko normalnie. Opłacam preferencyjny zus, bez składki na ubezp. chorobowe.
  Od kilku dni wiem, że spodziewam się dziecka, termin początek kwietnia. Z tego co już wyczytałam to trafie z porodem na zupełnie nowy grunt – nowa ustawa. Nie chce nic wyłudzać, chciałabym tylko wiedzieć jakie składki płacić, kiedy przystąpić do chorobowego, żeby mieć w ogóle jakiś zasiłek wyższy niż 300 zł?
  Najgorsza jest dla mnie ta niewiedza..co bedzie w kwietniu…,
  Powiem szczerze, interesował by mnie zasiłek wysokości ok 3000 zł
  Czy ktoś już coś wie kiedy wchodzą nowe przepisy? lub ma pomysł co zrobić?

  • Joanna Joanna

   Witam. Mam pytanie. Gdzie można znaleźć projekt zmian w w/w ustawie?

    • Łukasz Łukasz

     To w ogóle nie jest ta ustawa, tu w ogóle nie ma mowy o wyliczaniu podstawy do zasiłku macierzyńskiego. Z tego co wiem to ustawa, o której mowa w artykule jeszcze nie powstała ;) Istnieje jedynie projekt do założeń ustawy. Czytałem go jakiś czas temu, ale szczerze mówiąc nie pamiętam gdzie go znalazłem dokładnie, więc niestety nie pomogę tutaj.

      • Łukasz Łukasz

       Witam,

       Nie, to także inna ustawa. Ta dotyczy jedynie opłacania składek przez państwo w czasie urlopu wychowawczego. W żaden sposób nie odnosi się do wyliczania podstawy zasiłku macierzyńskiego.

       Pozdrawiam,
       Łukasz

       • ciekawa ciekawa

        Witam,
        czy coś już uległo zmianie? Weszła jakaś ustawa regulująca zasiłki? Jestem zainteresowana a termin dopiero na 4.2014. Proszę o informację.

        • Łukasz Łukasz

         Nie, to nie jest ta ustawa, tutaj nie ma nic o wyliczaniu podstawy zasiłku chorobowego/macierzynskiego dla przedsiebiorcow… Juz ktos wklejal link do tej ustawy i tym razem to dalej nie ta ustawa :)

         Co do informacji to tez zadnych nie mam, wiec jest spora szansa, ze do konca roku nic z tym nie zrobia – ale w przyszlym? Nie wiadomo…

         • Angela Angela

          Witam ja ma działalnosć prawie dwa lata płacę najniższe składki! w lutym rodzę i chcę skorzystać z „luki w prawie”. Wiem ze macierzyński tzn jego srednią biorą z 12 miesięcy. ale wiem z pewnego żródła ze wystarczy ze zawiesze firmę na miesiąc to średnia liczą od momentu odwieszenia, oczywiscie po odwieszeniu chce zapłacić najwyzszą składkę . Ma ktoś wiedzę dotyczącą zawieszania firmy?

          • jaspera jaspera

           możesz albo zawiesić firmę, albo zrezygnować z opłacania składki chorobowej.
           W przypadku zawieszenia i odwieszenia firmy o takim samym profilu po miesiącu, ZUS w czasie kontroli może wykazać, Twoim celem było wyłudzenie pieniędzy..
           Dlatego też bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z opłacania składki chorobowej, przy czym ta przerwa musi trwać co najmniej 90 dni..

         • ciekawa ciekawa

          A czy jeśli prowadzę działalność już kilka lat, opłacam wszystkie składki tak jak są wymagane, nic ponadto, to w jaki sposób mogę skorzystać z tej luki? Aby mieć wyższe macierzyńskie? Wystarczy, że przed porodem opłacę kilka wyższych składek? I na macierzyńskim będę mogła wrócić do poprzednich niskich składek?
          Będę wdzięczna za wyjaśnienie. Dziękuję i pozdrawiam.

          • Aleksa99 Aleksa99

           tak, dokładnie tak

          • milena milena

           Kobietki, to ciągle działa, wysoki macierzyński jest ciągle możliwy :) Mi się udało :) Bierzcie się, sięgajcie po to, co wasze…i tak emerytury nikt nie doświadczy!

 12. JJ JJ

  hej, mam pytanie z innej beczki…Czy są tu dziewczyny, które przeszły kontrolę na komisji Zusowskiej, takiej na zwolnieniu w ciąży? Dziś otrzymałam „zaproszenie” na spotkanie z komisją… i nie bardzo wiem, Czego się mogę spodziewać? Mam L4 nieleżące, więc ciekawa jestem jak sprawdzą czy zwolnienie mi się należy, czy nie… co oni beda badac?

 13. Magda Magda

  Dostałam!!!! Dzięki za wszystkie rady! :))))

  • basiek2323 basiek2323

   Witam wszystkich na forum!! Moja działalność rozpoczyna się od 1 października 2013 a termin porodu mam na 22 kwietnia 2014. Od początku (czyli do 10 listopada) zapłacę pierwszą składkę na około 2,5 tys zł. Będę płacić je przez 3 m-ce październik-listopad-grudzień a w styczniu będę chciała przejść na l4 (nie koniecznie od samego początku). Zastanawia mnie czy jeżeli ta ustawa wejdzie to mnie nie ominie czy jeszcze nie będzie mnie dotyczyć skoro nie będę zmieniać składek na m-c przed porodem tylko od początku płacę wysokie…Ustawa niby nie działa wstecz tylko jak to się ma do osób które już są w ciąży.. Czy jeżeli ustawa wejdzie od stycznia to w moim wypadku będę już jej podlegać? Boje się bo do kwietnia trochę czasu zostało… Chciałabym też konkretnie wiedzieć jakie mogą być pytania w razie kontroli ZUS i co im powiedzieć żeby było dobrze. Z góry dziękuję

   • Anka Anka

    Mamo, nie kumam takich oszustow. mam nadzieje, ze bedziesz miala kontrole i zadnego zasilku nie dostaniesz!!!

   • myszka1234 myszka1234

    Księgowa mnie poinformowała, że te zmiany to już nie jest projekt tylko że zostały ogłoszone i wchodzą w życie z dniem 1 grudnia 2013. To bardzo konkretna informacja, jednak zastanawiam się, dlaczego nie ma nigdzie nic na ten temat w internecie? Wiecie coś może?

    • Inga Inga

     Skoro księgowa podaje takie informacje to musi mieć je z konkretnego źródła – z palca raczej nie wyssała, może trzeba ją poprosić żeby wskazała gdzie ową informację wyczytała…

     • myszka1234 myszka1234

      Księgowa odsyłała mnie do dziennika ustaw. Przewertowałam ustawę i nie rozumiem, skąd ona taki wniosek wysnuła.

    • Łukasz Łukasz

     Jestem prawie pewien, że to nie prawda… Wchodzą inne ustawy dotyczące zasiłków dla przedsiębiorcy, ale na pewno ustawa nie trafiła do sejmu, nie została podpisana przez prezydenta itp. więc nie ma szans, żeby miała zacząć obowiązywać. Wszędzie jest dostępny projekt założeń do tej ustawy, nigdzie nawet nie ma jej kompletnej treści. Myślę, że obecny rząd boi się opinii „antyrodzinnego”, dlatego jest mała szansa, że w tym roku cokolwiek z projektem tej ustawy się stanie…

     • olka olka

      ksiegowi są różni, warto wybierać dobrych…niestety trudno dobrze trafić

  • marta marta

   hej Magda możesz napisac co dostałaś?? czy ten duzy zasilek macierzynski?? podpowiedz cos :)

 14. Magdalenaaa Magdalenaaa

  Czy już wiadomo, czy ustawa zostanie wprowadzona w życie? Jestem logopedką, od dwóch miesięcy prowadzę działalność (wzięłam dotację z UP) i płacę składki do ZUS na preferencyjnych warunkach. Od tygodnia wiem, że jestem w ciąży. Zamierzam pracować jak najdłużej, jednak pod koniec ciąży będę musiała pójść na zwolnienie i nie chciałabym zostać bez środków do życia. Podobnie po urodzeniu dziecka chciałabym otrzymywać więcej niż ok. 300 zł. Jest dla mnie jakaś szansa?

 15. milenka milenka

  Szanowni Państwo, jestem totalnie zielona w tym temacie, wiec prosze o pomoc. Jeśli zostalam zatrudniona w 4 miesiacu ciaży na umowe o prace i dostaje na reke 2000 zł na jaki macierzyński moge liczyc. Kto odprowadza wymieniane składki chorobowe?

 16. Kris051 Kris051

  Uwaga!
  Zona prowadzi dzialalnosc od maja 2013 roku. Dnia 15 wrzesnia przeszla na chorobowe poniewaz na listopad ma termin porodu. Ostrzegam przed placeniem wysokich skladek do zus ludziom ktorzy mysla ze zaplaca 3 miesiace wysokie skladki a potem przejda na chorobowe czy maciezynskie i zus zacznie Im wyplacac pieniadze. O co chodzi..? Chodzi o to ze zona powinna we wrzesniu zaplacic tylko za 2 tygodnie kiedy jeszcze nie byla na chorobowym a okazuje sie ze musi placic za wrzesien cala kwote 3350zl. Zeby tego bylo malo zus ma 30 dni na wyplate chorobowego od dnia wplacenia skladek za miesiac w ktorym przeszlo sie na chorobowe ( zona zaplacila skladki 15 wrzesnia ). To niestety nie wszystko – zus przyslal nam po 30 dniach list iz odbedzie sie kontrola … I tu zaus znowu ma 30 dni na kontorle !. Do tego trzeba czekac kolejne 14 dni az protokul zostanie uprawomocniony a tedy dopiero wyslylaja go do oddzialu ktory podejmuje decyzje czy chorobowe nalezy sie osobie ktora prowadzila dzialalnosc… Nie wiem ile czasu maja potem na wyplate pieniedzy po podjeciu decyzji w sprawie przyznania zasilku bo wciaz czekamy. Daty wyzej wymienione sa nie dokladne(roznica 3 dni), chcialem tylko opisac cala sytuacje jak to jest z zusem i tymi wysokimi skladkami – nie jest to takie proste – do konca trzeba placic pelne skladki mimo ze jestes juz 2 miesiac na chorobowym… reasumujac – na konto zus wplynelo juz 20tys zl (skladki od maja do pazdziernika lacznie z pazdziernikiem) z kieszeni mojej zony a chorobowego dalej nie widac… Jesli chcesz bawic sie w wysokie skladki to musisz miec dodatkowe jakies 12tys zl bo zus robi wszystko zeby wydluzyc wyplate chorobowego a Ty dalej musisz placic pelne skladki – jezeli nie to – pa pa pieniazki.
  Dziwi mnie tylko ze zus ma to wszystko w du pie i nie wyplaca nawet kwot od najnizszej podstawy tylko zostawia kobiete w ciazy bez srodkow do zycia a przeciez ona tyle zainwestowala zeby w momecie kiedy bedzie na chorobowym miala z czego zyc…
  Polska to chory kraj!

  • Dorota Dorota

   Kris, dziękuję za te komentarz. Myślę, że da wielu osobom do myślenia.

  • Agnieszka Agnieszka

   W jakim mieście, tj. oddziale ZUS miała miejsce sytuacja?

  • aNA aNA

   jakieś pierdoły….ja też poszłam na zwolnienie chorobowe nie od 1 dnia miesiąca, a od 6 i płaciłam składki jedynie za te 6 dni, w których pracowałam. gdzieś musieliście zrobić błąd.

   a co do kontroli, miałam wezwanie na kontrolę zwolnienia lekarskiego. lekarz orzecznik i pobieżne, ogólne badanie. stwierdził, że jestem na zwolnieniu do kiedy uzna mój lekarz prowadzący

  • Karol Karol

   Szczerze powiedziawszy to bredzisz – „zainwestowała” , „Polska to chory kraj”.

   Nie zainwestowała, tylko chciała wykorzystać lukę w prawie a ta zasada jest generalnei dla ludzi uczciwych a nie cwaniaczków.

   Tak więc jeśli próbowałeś wyru….ć państwo na luce musisz się liczyć z tym, że państwo może wyru….ć Ciebie swoimi przepisami.

   Podjąłeś ryzyko – przyjmij je na klatę.

 17. madzia1465 madzia1465

  Czy ktoś wie na jakiej podstawie GP opracowała swój artykuł?

  http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/747428,koniec-wysokich-zasilkow-macierzynskich-dla-kobiet-placacych-maksymalne-skladki-tuz-przed-porodem.html

  Piszą że dopiero od 1 stycznia 2015 r. zmienią się zasady, ale nie podali żadnego linku do projektu ustawy, a nie mogę go znaleźć.

 18. ewika ewika

  Zastanówmy sie, czy uczciwe jest, ze ludzie, ktorzy zarabiaja minimum 10000/mc za to, iz maja podejmowa wlasciwe decyzje dla Nas i Naszego kraju – urzadzaja sobie pogaduszki, smieszki, wtedy gdy kraj sie „sypie” na milion sposobow. Zacznijmy od nich, niech zaczna PRACOWAC na te pieniadze, to moze cos zmieni sie na lepsze. Kobiety juz wola rodzic zw granica, a naszd Panstwo zniknie z braku ludnosci. Czemu nikt nie widzi, ze jeden pracodawca wykonuje zlecenia za miliony sam, bo pracownikow ma, ale pracujacych na „czarno”, tego nikt nie chce widziec. Zle postrzegaja niektorzy budowanie Panstwa i kiepsko to widze na przestrzeni kilku lat.

 19. kk kk

  i to ma być polityka prorodzinna??? powinni się cieszyć, że ktoś w tym kraju w ogóle chce rodzić dzieci…żeby rodzić po ludzku- trzeba zapłacić (albo pokątnie „dać w łapę”), pójść do szkoły rodzenia- trzeba zapłacić(bo refundują tylko 1 raz w roku), zrobić badania na zespół Downa i inne choroby genetyczne- trzeba zapłacić, pójść do specjalisty, np. endokrynologa w trakcie ciąży bez półrocznego czekania- trzeba zapłacić…

  WIĘC O CZYM MY MÓWIMY W OGÓLE?

 20. KGN KGN

  Zmiany ograniczające wysokie zasiłki macierzyńskie mają wejść w życie dopiero z początkiem 2015 roku. Jeżeli po wyborach zmienią się władze to nie wiadomo czy zmiany zostaną w ogóle uchwalone. Póki co zapraszam na moją stronę gdzie szczegółowo opisuję sytuację kobiet prowadzących działalność gospodarczą a będących w ciąży.

 21. Sylwia Sylwia

  Ja od stycznia jestem na wysokim macierzyńskim,
  zapraszam przyszłe mamy zainteresowane tematem do przeczytania notki na moim blogu:
  http://mama-inaczej.blogspot.com/

 22. indila indila

  i co jeszcze? to jest istna przesada! nie wszystkich stac na podstawowe produkty…eh dokad zmierza ten swiat..

Zobacz również