Biegunka w ciąży i w okresie laktacji – jakie leki można bezpiecznie stosować?

O biegunce mówimy, kiedy ma miejsce zwiększona liczba wypróżnień (ponad 3 na dobę) lub zwiększona ilość stolca, ze zmianą konsystencji na płynną lub półpłynną.

Biegunkę ze względu na przebieg możemy podzielić na:
Ostrą < 7 dni
Przewlekłą > 21 dni
Istnieje wiele czynników mogących wywołać biegunkę:

 • Biegunka infekcyjna – bakterie, wirusy, toksyny bakteryjne, pasożyty
 • Biegunka nieinfekcyjna – nadużywanie leków przeczyszczających, alergie pokarmowe, zatrucia, jelitowy zespół utraty białek, niektóre leki

Biegunki w ciąży nie możemy w żadnym wypadku zlekceważyć. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie konsultacja lekarska. Konieczne jest poznanie przyczyny biegunki, aby móc skutecznie ją  leczyć.
Ostra biegunka może być przyczyną odwodnienia organizmu. Dlatego podstawowym sposobem jej leczenia jest nawadnianie poprzez regularne picie niegazowanej wody mineralnej lub herbaty. Będzie to zapobiegło zaburzeniom wodno-elektrolitowym. Domowe sposoby na zatrzymacie biegunki to jedzenie jagód i bananów. Jednak jeśli to nie wystarczy możemy sięgnąć po kilka bezpiecznych leków.

Oto kilka preparatów po które może sięgnąć kobieta ciężarna lub karmiąca piersią zmagająca się z biegunką:

Smecta

Smecta ma postać proszku do przygotowania zawiesiny doustnej. Zawiera diosmektyt, który wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Lek ten zwiększa także wytrzymałość warstwy śluzu pokrywającego błonę śluzową na czynniki drażniące. W wyniku tych działań oraz dzięki zdolności wiązania innych substancji, Smecta ochrania błonę śluzową przewodu pokarmowego. Nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu!!!!
Smecta ma mało przyjemny smak, zapach i wygląd.. Ale jest lekiem skutecznym! Można ją stosować także u dzieci, nawet poniżej roku (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem!).

Carbo Medicinalis

To nic innego jak węgiel leczniczy, który stanowi sproszkowany węgiel aktywowany, posiadający dużą zdolność adsorpcji. Po przyjęciu doustnym węgiel leczniczy adsorbuje na swojej powierzchni wszystkie substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, utrudniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego. Ponadto zatrzymuje na swojej powierzchni drobnoustroje (bakterie, grzyby). Carbo Medicinalis możemy zakupić w postaci tabletek lub znacznie łatwiejszych do połknięcia kapsułek. Producent podaje informację, że „Nie są znane przeciwwskazania do stosowania węgla leczniczego w okresie ciąży i karmienia, należy jednak wziąć pod uwagę właściwości zapierające leku.”

Orsalit

Preparat w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie. Stosowany w celu uzupełniania płynów oraz składników mineralnych w zaburzeniach gospodarki wodno-elektrolitowej, podczas stanów odwodnienia, a zwłaszcza w przebiegu biegunki i/lub wymiotów.

Wszystkie wymienione preparaty są dostępne w aptece bez recepty, jednak przed zastosowaniem ich w ciąży lub w czasie karmienia piersią należy skonsultować to z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

mgr biotechnologii medycznej w trakcie studiów doktoranckich z zakresu farmakologii, farmaceutka

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. marta marta

  jeszcze jagody, czekolada…mniam ;)

 2. myszak myszak

  hmm biegunka w ciąży? ja i większość znajomych miała problemy raczej w odwrotną stronę.. zatwardzenia…
  na biegunkę też poleciłabym z naturalnych składników borówki :)

 3. Klaudia Klaudia

  Ja miałam grypę żołądkowo-jelitową w pierwszym trymestrze ciąży, jedno-dniową, ale dała mi popalić. Dużo piłam, bo na jedzenie nie mogłam patrzeć. Po trzech dniach zjadłam sucharka, po pięciu ziemniaka i trochę mięsa. Uratował mnie nifuroksazyd – po wizycie u lekarza oczywiście.

 4. anna anna

  ja na biegunkę biorę probiotyki, pije orsalit żeby uzupełnić elektrolity. pomaga smecta i nifuroksazyd. ale w ciąży na pewno poradziłabym się lekarza i sama nie eksperymentowała.

 5. Gosia8 Gosia8

  W ciązy czy w okresie laktacji myśle że produkty takie jak orsalit(generalnie płyny nawadniające), węgiel leczniczy czy probiotyki można bezpiecznie przyjmować. Inne specyfiki to myśle że lepiej po konsultacji z lekarzem stosować

 6. laurka laurka

  węgiel leczniczy chyba nie do końca, przynajmniej tak wynika z ulotki, natomiast probiotyki żeby skrócić czas jej trwania i wspomoc pracę układu pokarmowego oraz orsalit dla uzupełnienia utraconej wody i elektrolitów jak najbardziej zalecany

 7. jllka jllka

  Miałam jelitówkę na początku ciąży, która nieźle dała mi popalić. Ratowałam się orsalitem, aby się nie odwodnić, probiotykiem enterol i węglem. Jeśli chodzi o orsalit, to szczególnie polecam ten nowy orsalit nutris o smaku malinowo-jagodowym, bo zawiera on dodatkowo białko, więc nie dość, że nawadnia, to jeszcze odżywia. Smak też ma chyba zmieniony, bo wydaje mi się, że jest on zdecydowanie mniej słony

  • Dorota Dorota

   Ja jednak miałam problem, żeby przełknąć orsalit ;) Może z tych bardziej wrażliwych jestem :P

   • Monia Monia

    Mi też słony smak orsalitu nie pomaga w jego stosowaniu. Ale jest też orsalit nutris- w którym tego smaku soli praktycznie nie ma. Dlatego od jakiegoś czasu jeśli zajdzie potrzeba nawadniania organizmu to kupuje właśnie orsalit nutris. A np mojemu mężowi słoność orsalitu zupełnie nie przeszkadza.

    • Dorota Dorota

     Pewne są też inne środki niż O…;) Bo pachnie mi to jakąś reklamą ;)

 8. helka1 helka1

  Na biegunkę skuteczna jest smecta, ale co do przypadku ciąży to warto skonsultować się z lekarzem.

 9. margarett margarett

  Jestem obecnie w 3 trymestrze ciazy. Czytałam ze biegunkę dostaje kobieta gdy organizm przygotowuje sie o porodu. Zobaczymy ile w tym prawdy. Ale na rozwolnienie polecam smecte dziala odrazu.

 10. makorie makorie

  Dziewczyny – czy w czasie ciąży można brać smectę? Mam problem, mam smectę, ale nie mam ulotki ;/

 11. pespa pespa

  Mamy, czy w czasie ciąży używałyście Smecty? Staramy się dopiero o dziecko, a u mnie biegunki to przekleństwo. Wiem, że w czasie ciąży mogą być niebezpieczne. Jak dotąd Smecta zawsze mi pomagała. A jak to wyglądało u was?

Zobacz również