Biegunka u niemowlaka

Każda matka chce dbać o swoje dzieciątko jak najlepiej, by rosło i rozwijało się ono prawidłowo. Niczym dziwnym, więc jest troska rodzica, który z niepokojem spostrzeże u swojej pociechy biegunkę. Widok rzadkiej zawartości pieluchy, o niepojącym odcieniu i teksturze potrafi wystraszyć zwłaszcza świeżo upieczonego rodzica.  Biegunki nie należy bagatelizować, lecz również nie można popadać w paranoję.

Czym jest biegunka u noworodka?

Nie każda luźna kupka to biegunka, natomiast, jeżeli częstotliwość wypróżniania jest większa niż dotychczas, a ponadto stolec jest zielonkawy o drażniącym, ostrym zapachu stanowi to powód do bacznej obserwacji malucha. Biegunka u niemowlaka również często powoduje bardzo szybko odparzenia na pupie dziecka za sprawą kwaśnego odczynu stola.

817353_10064656Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?

Przy łagodnej postaci biegunka nie powoduje u dziecka złego samopoczucia, senności, czy bólu brzucha. Stolce oddawane są w częstotliwości kilku dziennie, mogą być nieco zielonkawe, podbiegnięte śluzem, bądź nawet krwią. W takim wypadku zalecane jest podawanie dziecku dużej ilości płynów, najlepiej wody. Ważne, by poić dziecko często, w małych ilościach ze względu na odwodnienie, do którego może przyczynić się biegunka. Należy również karmić maluszka wyłącznie piersią, jeżeli oczywiście jest karmione piersią. Natomiast dzieci karmione mieszankami, powinny przejść na dietę bezglutenową i bezlaktozową, warto wprowadzić kleik ryżowy i mus marchewkowy.

Gdy wystąpi nieco cięższa biegunka, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą. Dziecko jest osłabione i płaczliwe, wypróżnia się do kilkunastu razy dziennie, ma wyraźnie obniżone samopoczucie, a biegunka występuje wraz z nieczęstymi wymiotami i lekką gorączką. Przy takich objawach realną groźbą jest odwodnienie organizmu i może konieczne być podawanie odpowiednich płynów nawadniających zaleconych przez lekarza.

Ostra biegunka może okazać się biegunką toksyczną. Charakteryzuje się bardzo częstym oddawaniem wodnistych stolców w towarzystwie częstych gazów, wymiotów i wysokiej gorączki.  Dziecko jest wyraźnie apatyczne i senne. Odmawia picia, a mocz oddaje często, w małych ilościach. Gdy pojawią się takie objawy, należy jak najszybciej udać się do szpitala. Niezbędne może okazać się podanie kroplówki.

Biegunka może być również wywołana alergią pokarmową. Taka postać nie wywołuje gorączki i zazwyczaj objawia się łagodnie. Odstawienie produktów z alergenem likwiduje biegunkę. Rzadziej wymaga leczenia farmakologicznego.

Należy pamiętać o potrzebie wzmożonej higieny osobistej swojej i dziecka. Częstym myciu rąk, gdyż biegunka bakteryjna jest zakaźna. Oraz o częstym myciu, wietrzeniu i natłuszczaniu skóry pupy dziecka, by nie doprowadzić do odparzeń, jakie powoduje biegunka u niemowlaka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Aleksandra, dwudziestokilkulatka bez pamięci zakochana w najważniejszych mężczyznach w jej życiu - mężu i synku. Zapalona bloggerka, opisująca własny kalejdoskop macierzyństwa mieniący się w kolorach od różu do kruczej czerni, szczerze i z dawką humoru. Marzycielka starająca się twardo stąpać po ziemi, z szacunkiem i rozsądkiem patrząc życiu w oczy. Ma ambicje pokazać swojemu dziecięciu, że nauka może być zabawna, zabawa kreatywna, a kreatywność pożyteczna.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Paula Paula

  Warto też dodać, że biegunka często towarzyszy ząbkowaniu oraz infekcjom wirusowym

 2. Gosia8 Gosia8

  Biegunki nigdy nie należy bagatelizować. Może być ona grożna szczególnie dla małego dziecka.. Może nie tak sama biegunka jest groźna jak odwodnienie organizmu. Najistotniejszą rzeczą nad którą trzeba się skupic to częste nawadnianie dziecka. Najlepsze efekty daje podawanie płynów z elektrolitmi np. orsalitu. takie płyyny są skuteczniejsze niż sama woda. Warto podać dziecku również coś na skrócenie czasu trwaniea biegunki i jej złagodzenie np. smectę czy probiotyki

  • HelowaMama HelowaMama

   Zaliczyliśmy pięć dni na oddziale zakaźnym z powodu rotawirusa. Orsalit, probiotyki, kroplówki. Co ciekawe, sytuacja zaczęła się poprawiać po kleiku marchwiowo-ryżowym Hippa- również podawany na oddziale. Jeśli chodzi o smectę- odniosłam wrażenie, że nie była tam traktowana
   jako skuteczny środek. Podawano go dzieciom mniej ugodowych rodziców, którzy brak natychmiastowej poprawy zdrowia dziecka traktowali jako powód do wysuwania przedziwnych roszczeń-„dajecie jakieś witaminki i wodę, żadnych prawdziwych lekarstw”. Na moje pytanie, czy smecta pomaga, odpowiedziano mi,że owszem- głównie rodzicom:)

 3. amma amma

  Przy biegunce zawsze warto podawać dziecku probiotyk, żeby układ pokarmowy szybko zasiedlać dobrymi bakteriami, co bardzo łagodzi objawy biegunki. U nas niedawno bardzo dobrze zadziałał acidolac w zawiesinie, który rozpuściłam w swoim mleku

  • alliba alliba

   O, dobrze wiedzieć, że acidolac jest też dostępny w takiej formie, bo te ich misie o smaku białej czekolady widziałam, ale mój maluszek to jeszcze za mały na to