Biegunka u dziecka: pierwsza pomoc

Biegunka u dziecka zdarza się częściej niż u osoby dorosłej. Dlaczego?  W jaki sposób można sobie poradzić z potrzebą częstych wizyt w toalecie? Które metody działają, a jakie okazują się całkowicie nieskuteczne?

Biegunka u dziecka: o czym świadczy?

Biegunka u dziecka świadczy o tym, że w młodym organizmie istnieją zarazki, bakterie, wirusy, z którymi próbuje sobie on poradzić. Częstsze i luźniejsze stolce to sygnał reakcji obronnej oraz tego, że trwają próby radzenia sobie z zagrożeniem – infekcją, zatruciem, nietolerancją pokarmową (w trakcie której organizm odbiera niegroźny dla innych osób czynnik jak truciznę i stara się go wyeliminować).

Biegunce mogą towarzyszyć inne objawy: gorączka, wymioty, bolesne skurcze żołądka.

biegunka u dziecka

Przyczyny biegunki u dziecka

Biegunka u dziecka może mieć różne przyczyny. Najczęściej wymienia się:

 • zakażenie wirusami z grupy rotawirusów (często biegunce towarzyszą wymioty, bóle brzucha, gorączka, osłabienie),
 • zakażenie bakteriami, na przykład Salmonella,
 • rzadziej zakażenie pasożytnicze.

Infekcje wywołane przez wirusy, które prowadzą do biegunki mogą trwać od kilku dni do nawet tygodnia. Bardzo ważne, by w trakcie choroby dbać o odpowiedni podaż płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo powrót do pełnego zdrowia może potrwać. Dziecko już po wyzdrowieniu może być bardzo osłabione i narażone na inne infekcje.

Biegunka u dziecka może być także konsekwencją:

 • przyjęcia niektórych leków, na przykład antybiotyków (w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który być może zaleci zmniejszenie dawki leku lub jego zmianę)
 • zatrucia pokarmowego (objawy pojawiają się nagle i znikają w przeciągu 24 godzin),
 • chorób jelit, Crohna, celiakii, alergii pokarmowych.

Jeśli biegunka pojawiła się w trakcie antybiotykoterapii, pierwszym krokiem tuż po kontakcie z lekarzem, powinno być podanie jogurtów. Często dostarczenie dziecku żywych kultury bakterii i probiotyków przyspiesza powrót do zdrowia.

Jak długo może trwać biegunka u dziecka?

Biegunka u dziecka zazwyczaj trwa kilka dni i sama ustępuje. W poważniejszych sytuacjach przedłuża się do kilku tygodni. Niestety, zwłaszcza ta trwająca dłużej, może doprowadzić do odwodnienia. To bardzo ważne, by nie dopuścić do tego powikłania.

Łagodne odwodnienie nie jest co prawda groźne i może zostać szybko usunięte, jednak już poważna utrata płynów jest zagrożeniem życia. Objawia się zawrotami głowy, skąpomoczem lub bardzo intensywnie żółtym moczem, brakiem energii, suchą skórą.

Jeśli biegunka u dziecka przedłuża się lub incydenty biegunkowe powtarzają się, należy skontaktować się z lekarzem i poszukać przyczyny problemu.

Domowe sposoby na biegunkę

Niewielka biegunka u dziecka, która trwa do trzech dni i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, nie wymaga pilnej wizyty u lekarza. Można spróbować sobie z nią poradzić domowymi sposobami:

 • podanie dziecku czekolady, która zawiera związki garbnikowe działające zapierająco,
 • podanie dziecku kakao na wodzie,
 • podanie jagód źródła garbników spowalniających ruchy robaczkowe,
 • podanie aronii, która również działa zapierająco,
 • przygotowanie galaretki lub kisielu,
 • podanie mocnego naparu z herbaty,
 • podanie herbaty z rumianku, z korzenia lukrecji lub piołunu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.