Biegunka u dziecka – przyczyny, sposoby leczenia i odwodnienie

Inf. prasowa komentarzy: 0

O biegunce mówimy, gdy dziecko oddaje więcej niż trzy wodniste stolce w ciągu doby. W przypadku gdy mamy do czynienia z zakaźną postacią biegunki w kale mogą pojawić się również pasma śluzu lub krwi. Dziecko może mieć gorączkę oraz skarżyć się na ból brzucha, brak apetytu i złe samopoczucie. Jakie są najczęstsze przyczyny biegunek u dzieci? Jakie metody leczenia można w takim wypadku zastosować? Dlaczego odwodnienie jest tak niebezpieczne przy biegunce?

Przyczyny biegunek u dzieci

Biegunka u dziecka może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Ostra trwa do 14 dni, a jeśli nie mija po tym czasie, nazywamy ją przewlekłą. Najczęstsze powody ostrych biegunek to:

– Infekcje wirusowe – inaczej nazywane grypą żołądkową lub nieżytem żołądka i jelit. Ten rodzaj biegunki wywołują najczęściej rotawirusy. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową i  przez pierwsze 2-3 dni dają objawy jak przy zwykłym przeziębieniu. Potem dochodzi do nich ostra biegunka, wysoka gorączka i wymioty. Mogą pojawić się również bóle mięśni, brzucha oraz kaszel i katar.

– Infekcje bakteryjne – głównie czerwonka i salmonella. Bakterie dostają się do organizmu razem z nieświeżym jedzeniem i wywołują ostrą, wodnistą biegunkę, której towarzyszy gorączka, silne bóle brzucha i wymioty. W kale może pojawić się również krew lub śluz, a dziecko bardzo szybko robi się osłabione.

– Alergie pokarmowe – biegunka pojawia się, gdy dziecko zje uczulający go produkt. Towarzyszy jej często wysypka, nudności, rozdrażnienie, nieprawidłowy przyrost masy ciała oraz skłonność do infekcji dróg oddechowych.

– Antybiotykoterapia – często podczas leczenia antybiotykami u dzieci pojawia się biegunka. Antybiotykoterapia niszczy florę bakteryjną jelit, czego efektem mogą być luźne, wodniste stolce.

– Choroby infekcyjne – biegunki podczas infekcji zdarzają się zwłaszcza u małych dzieci. Wodniste stolce mogą towarzyszach chorobom toczącym się nawet z dala od układu pokarmowego – anginie, zapaleniu ucha środkowego, zapaleniu płuc oraz infekcjom górnych dróg oddechowych.

Za to biegunkę przewlekłą mogą wywoływać pasożyty (tasiemce, lamblie, pełzaki), celiakia, zespół jelita drażliwego, mukowiscydoza oraz nieswoiste zapalenia jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Biegunki trwające przez wiele tygodni może powodować również nadmierne spożycie soków owocowych i warzywnych u dzieci do 5 roku życia (to tak zwana biegunka pędraków) oraz nadwrażliwość na niektóre składniki pokarmowe.

Jak leczy się biegunkę u dziecka?

Biegunkę u dziecka zwykle leczy się w warunkach domowych. O sytuacjach, gdy z dzieckiem należy jak najszybciej wybrać się do lekarza, można przeczytać na http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/kiedy-udac-sie-do-lekarza/. Jednym z domowych sposobów na biegunkę u dzieci są suszone czarne jagody lub herbatka z suszonych jagód. Wystarczy do pół litra wody wrzucić 2–3 łyżki stołowe jagód i gotować przez 10 minut. Odcedzony napar należy podawać dziecku 3 razy dziennie po jednej szklance. Herbatka z suszonych jagód zawiera garbniki, które uszczelniają błonę śluzową jelit  i łagodzą biegunkę.

W czasie choroby warto również zadbać o dietę dziecka. Odpowiednie odżywianie przyspiesza regenerację przewodu pokarmowego i zmniejsza ryzyko niedożywienia. Podczas biegunki zaleca się lekkostrawne posiłki (kleik ryżowy, rozgotowany ryż, starte jabłko, kisiel, przetartą gotowaną marchewkę). Należy również pamiętać o dużej ilości płynów, która zapobiegnie odwodnieniu organizmu. Nie zaleca się za to podawania węgla aktywowanego ani żadnych środków na zatrzymanie wodnistych stolców, które stosuje się u osób dorosłych. Podczas uporczywej biegunki warto wzbogacić dietę dziecka o  preparaty probiotyczne, które uzupełnią wyjałowioną florę bakteryjną jelita grubego. Domowe sposoby nie zawsze zdają egzamin. Jeśli dziecko czuje się coraz gorzej, a na dodatek podejrzewamy, że mogło się odwodnić, należy jak najszybciej wybrać się z nim do lekarza.

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Widoczne objawy tego stanu pojawiają się, gdy stracimy tyle wody, ile wynosi 3% ciężaru naszego ciała. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych. Podczas ostrej biegunki może się zdarzyć, że dziecko zacznie się odwadniać. Jak rozpoznać ten stan?

Dziecko, któremu brakuje płynów w organizmie ma suche wargi, język i błonę śluzową jamy ustnej, płacze bez łez, jest rozdrażnione lub apatyczne, ma bardzo gęstą ślinę, wzdęty brzuch, zapadnięte oczy, a czasami również drgawki. Skóra podczas odwodnienia wydaje się szara, chłodna i nieelastyczna (lekko pociągnięta nie wraca natychmiast na swoje miejsce), oddech wyraźnie przyspiesza, a mocz dziecka jest skąpy, o bardzo ciemnym zabarwieniu lub zanika. Jeśli podejrzewamy odwodnienie u niemowlęcia, to warto sprawdzić czy nie ma zapadniętego ciemiączka.

Aby nie dopuścić do odwodnienia podczas biegunki, należy jak najczęściej podawać dziecku płyny. Nowe porcje wody dajemy w ciągu pierwszych 3-4 godzin od wystąpienia biegunki oraz po każdym biegunkowym stolcu. Skutecznym sposobem na nawilżenie organizmu oraz uzupełnienie elektrolitów w organizmie dziecka jest aplikowanie specjalnych doustnych płynów nawadniających. Zawierają w swoim składzie  wodę, glukozę i elektrolity (sód, chlor, potas), które są w całości przyswajane przez organizm. Pamiętajmy tylko, że płyny nawadniające można podawać dzieciom powyżej 6 miesiąca życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.